Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Adam, Eva a dinosaur

Česko

V Muzeu stvoření v americkém státě Kentucky spatří lidské oko skutečné zázraky.

Tyrannosaurus rex, zřejmě vegetarián, skotačí v rajské zahradě po boku blaženě vyhlížejících lidí - ale jenom do té doby, než se vosková Eva, s postavou sexbomby a vlasy po pás, zakousne do zakázaného ovoce… Na ploše dvaceti hektarů, ve zvlněné krajině u městečka Petersburg v americkém středozemí, kde se dle vykopávek před nějakými 10 000 lety proháněli mamuti, stojí monstrózní Muzeum stvoření. Zahanbuje všechny předchozí pokusy o ztvárnění stvoření světa Pánem Bohem. Za 27 milionů (!) dolarů ze sbírek mezi věřícími postavila skupina evangelických křesťanů sdružených ve společnosti s názvem „Odpovědi v Genesis“ biblický Disneyland.

Čtvrt milionu lidí se ročně přijde podívat na počítačově oživlé praotce lidského rodu a dinosaury, kteří před 6000 lety, kdy byla Země stvořena, žili pospolu. Alespoň tak to tvrdí tzv. teorie inteligentního designu, v niž dnes věří nemalá část Američanů. Její příznivci ji prohlašují za vědeckou a snaží se ji dostat do školních osnov. Muzeum stvoření chce všem názorně ukázat, že Darwinova teorie je nesmysl. Křesťanská církev se dlouho potýkala s faktem, který nepříjemně nabourával představu stvoření světa podle Bible. Co se všemi těmi nalezenými kostmi trilobitů a dinosaurů? Nyní má církev odpověď. Uznává, že dinosauři existovali, ale odmítá, že by byli staří miliony let. Všechny živé bytosti totiž spolu začali žít na planetě Zemi naráz.

Muzeum v Kentucky využívá postupy klasického přírodovědného muzea. Za 19,95 USD pro dospělé a polovinu pro děti zde vyslechnete obšírný výklad o tom, jak to bylo třeba s archou Noemovou. Prehistorická zvířata se zde hýbou jako ve Spielbergově Jurském parku, biblické postavy mluví a v kinosále, kde se promítají snímky jako Muži v bílém či Poslední Adam, čekají na návštěvníky pohyblivá sedadla i umělý déšť, aby zážitek stál za to.

Děti se nadšeně fotí na hřbetě Triceratopse přezdívaného Sára a po vyčerpávající prohlídce si rodina může dát oběd vNoemově restauraci či hledat další odpovědi v knihkupectví Dračí síň. Jak si pochvaluje předseda sdružení Odpovědi v Genesis, do muzea přijdou i lidé, „které by člověk do kostela nedostal ani dynamitem“.

Jen několik mil na jih lze narazit na mnohem skromnější muzeum. Jediná místnost s vitrínami plnými kamení, kostí, klů a holení o velikosti malého dítěte vítá návštěvníky v areálu státního parku Big Bone Lick Park, kolébce americké paleontologie. Od roku 1793 zde bylo nalezeno na 250 kosterních pozůstatků, některé z nich dokonce slavnými cestovateli Lewisem a Clarkem, jež na výzkumnou cestu vyslal sám prezident Thomas Jefferson. Vstup je zadarmo.

O autorovi| Text a foto washingtonská spolupracovnice Pátku Veronika Lukášová

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...