Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Advokáti a praní peněz? ‚Nepochopil jsem, proč takovou slinu Rychetský vyslal‘

Česko

  7:00
PRAHA - Šok, pobouření, porušení etického kodexu. Vlivným advokátům se nelíbí výroky šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten tvrdil, že v advokacii je větší prostor pro praní špinavých peněz, než v jiných profesích.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

“Málokterá profese - jako advokátská profese - vytváří ohromný prostor pro praní špinavých peněz,“ řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. 

Advokacie? Ohromný prostor pro praní špinavých peněz, říká Rychetský

Jeho výrok nadzvihl významné advokáty, kteří se objevují v největších tuzemských kauzách. „Jsem tímto prohlášení šokován, protože doktor Rychetský je advokát, i když s pozastavenou činností, a léta vykonával špičkovou advokátní praxi. Nepochopil jsem, proč takovou slinu vyslal na svou stavovskou organizaci. Osobně jsem byl mimořádně pobouřen,“ reagoval právník Marek Nespala, člen prezidia Unie obhájců České republiky, organizace, které předsedá sedm vlivných advokátů.

Rychetského slova nenašla pochopení ani u místopředsedy České advokátní komory Vladimíra Papeže. „Ten výrok se mi zdá přinejmenším neodůvodněný,“ míní.

Podle Lukáše Trojana též z prezidia Unie obhájců porušil Rychetský etický kodex advokátů. „Jako každý advokát by měl postupovat se zákonem o advokacii a naším etickým kodexem, který hovoří o povinnosti kolegiální. To znamená, že nemáme ostatní advokáty pomlouvat bez důkazů. Tohle je generální hodnocení, pro které neexistuje objektivní opora,“ řekl Trojan.

Selhání jednotlivců

Podle dotázaných advokátů není praní špinavých peněz rozhodně nic obvyklého. „Zcela určitě to není běžná praktika. Teď probíhají časté kontroly a s takovými případy jsme se nesetkali. Pokud jsou v řádu jednotek nějaké takové případy, tak to není problém 99,99 procenta advokátů,“ hodnotí Nespala.

Stejného názoru je i místopředseda České advokátní kanceláře Antonín Mokrý. „V každé profesi, kde se manipuluje nějakým způsobem s penězi, kde jsou úschovy a účty, tak může docházet také ve výjimečných případech k takovým aktivitám. Prát peníze se může v bankovnictví, notářství, ale i jiných profesí. Tomu se asi nelze vyhnout,“ říká.

Rychetský v České televizi kritizoval, jakým způsobem se Česká advokátní komora vyjádřila k postupu policistů a žalobců v případu advokáta Martina Grubnera. Ten je podezřelý, že se podílel na daňových únicích za zhruba 100 milionů korun (více ZDE).

POLICIE KROMĚ ADVOKÁTA GRUBNERA STÍHÁ CELKEM 16 LIDÍ

  • policie začala věc prověřovat 14. listopadu 2012 na základě podnětu z ministerstva financí
  • podle policie se podvodná síť firem soustředila na reklamní služby a poradenství
  • právě fiktivní výrobou a prodejem reklamních a propagačních materiálů na sportovní akce měli stát okrást o 100 milionů
  • policie skupinu konkrétně viní z trestného činu:
  1. z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby
  2. z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti
Autor: