Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tálibánci, který zabil tři Čechy, bylo okolo 18 let. Jeden z vojáků pěší patroly měl tříměsíční dítě

Česko

  19:44aktualizováno  6. srpna 0:11
Kábul - Sebevražednému útočníkovi Tálibánu, který v neděli zabil tři české vojáky v Afghánistánu, bylo okolo 18 let. Podle listu The New York Times to řekl místní bezpečnostní činitel. Výbuch byl podle něho tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi.

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se vojáci loučili v Bagrámu. foto: Armáda ČR

Padlí vojáci budou pohřbeni s vojenskými poctami. Sirény budou znít po celém Česku

Trojice Čechů zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. „Po útoku na místo dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. Dva další hlídkovaly ve vzduchu,“ řekl NYT šéf bezpečnostních operací provincie Parván.

Tiché sbohem v Bagrámu.

K útoku, při němž byli zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám. Tálibán v prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že zabil osm „amerických okupantů“.

Měl Tálibánec komplice?

Zástupci české armády pro ČT večer uvedli, že podle některých indicií nemusel terorista Tálibánu útočit sám, mohl mít spolupracovníky. Velitelé jeli oznámit rodinám padlých vojáků tragickou zprávu do Plzně, Chomutova a Českých Budějovic. Jeden z vojáků byl ženat od roku 2016 a měl tříměsíční dítě.

Vyjádřete svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům - po kliknutí na banner.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Zemřeli rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993). „Patřili ke 4. brigádě rychlého nasazení, konkrétně  šlo o příslušníky 42. mechanizovaného praporu v Táboře a navzdory věku to nebyli nezkušení vojáci,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Patrola více než 30 vojáků ve čtyřech MRAPech

Patrola vyrazila ze základny Bagrám kolem páté hodiny ráno SEČ. Jela ve čtyřech vozidlech MRAP, uvnitř bylo přes třicet českých, amerických a afghánských vojáků. Po hodině jízdy dorazili do osm kilometrů vzdáleného Čárikáru. Tam šest vojáků (tři Češi, dva Afghánci a jeden Američan) vystoupili, aby prošli neprůjezdné uličky města. Zhruba v 6:20 SEČ se u nich odpálil sebevražedný útočník. Američan a Afghánci jsou vážně zranění, prodělali operace.

Loučení v Bagrámu s třemi padlými.
Záběry z vesnice, ve které v neděli zemřeli tři čeští vojáci.

Pro vojenskou misi v Afghánistánu je podle někdejšího šéfa armády Jiřího Šedivého charakteristické to, že není zřejmé, kdo je nepřítelem. Vojáci na to musí být připraveni. Zabránit těmto tragédiím by podle Šedivého mohlo pomoci větší využívání technického průzkumu pomocí bezpilotních strojů.
“Je to vždycky něco, co zasáhne nejenom okolí toho vojáka, tedy příbuzné a blízké, je to také psychický šok pro ostatní vojáky,“ uvedl Šedivý ke vnímání události, jaká postihla hlídku v okolí základny Bagrám.

Vojáci se v Bagrámu loučí se svými padlými kamarády.

Podle generála Šedivého je to nejhorší zpráva i pro náčelníka generálního štábu. Vojáci na to ale musí být připraveni. „Psychologická příprava na to, co se může stát, musí být od velitele až po posledního vojáka,“ uvedl Šedivý.
Mise v Afghánistánu je podle něj typická tím, že „nevíte, kde máte nepřítele“. Zatímco ve standardním boji například proti příslušníkům takzvaného islámského státu vojáci bojují proti nepříteli, který někde má nějaké postavení, odkud střílí, v Afghánistánu tomu tak není. „Nevíte, jestli vás jde člověk pozdravit v dobrém úmyslu, nebo jestli se jde odpálit,“ řekl generál.

Autoři: ,