9. července 2014 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zbabělý čin, odsoudil afghánský prezident sebevražedný atentát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hamíd Karzáí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamíd Karzáí | foto: ČTK

KÁBUL Afghánský prezident Hamíd Karzáí odsoudil úterní sebevražedný útok, při němž nedaleko základny Bagrám zahynuli čtyři čeští vojáci a několik afghánských civilistů, včetně dětí. Informoval o tom dnes list The Kabul Times.

Karzáí útok označil za zbabělý, neodpustitelný čin, jehož obětí se stali nevinní lidé, včetně dětí. Takovýto čin je v rozporu s učením islámu, dodal prezident ve svém prohlášení. Podle Karzáího při atentátu, který spáchal sebevražedný útočník v úterý ráno poblíž zdravotnického střediska v provincii Parván, přišlo o život množství lidí. O českých vojácích se Karzáí v komuniké výslovně nezmiňuje.

SMRT ČECHŮ V AFGHÁNISTÁNU:

K činu se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Afghánský prezident v souvislosti s atentátem zdůraznil, že Taliban nepřestal prolévat krev civilistů, a to dokonce ani v době muslimského posvátného měsíce ramadánu. Pro Taliban životy lidí, a dokonce ani dětí, nic neznamenají, uvedl.

Stav zraněného vojáka

  • Zdravotní stav českého vojáka, který byl zraněn při úterním útoku Talibanu v Afghánistánu, je nadále vážný, ale stabilizovaný. Má za sebou dvě náročné operace a podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů.
  • Zraněný devětatřicetiletý rotmistr byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Stále je ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení.  Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče.
  • Stejný letecký speciál odletí dnes kolem 22:00 pro ostatky padlých vojáků. Vrátit by se mohl ve čtvrtek kolem 13:00. Po příletu se na letišti ve Kbelích uskuteční krátký ceremoniál s vojenskými poctami. Je také možné, že vojáci budou in memoriam povýšeni.

Utrpení civilistů

Počet zabitých a zraněných civilistů v Afghánistánu v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o 24 procent, uvedla agentura AFP s odvoláním na zprávu nevojenské asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA).

Rozdávání jídla afghánským civilistům (Džalalabád).

Rozdávání jídla afghánským civilistům (Džalalabád).

Zpráva uvádí, že mrtvých civilistů bylo od letošního ledna do konce června registrováno 1564, což je o téměř 17 procent víc než ve stejném období loni. Dětí bylo usmrceno 295, což je o 21 procent víc. Zaznamenáno bylo i 3289 zraněných civilistů, o 28 procent víc než loni.

UNAMA upozorňuje, že zatímco v minulých letech byly hlavní příčinou úmrtí civilistů nálože nastražené u silnic, letos jsou pro ně smrtelnější ozbrojené střety mezi povstalci a afghánskými a zahraničními bezpečnostními silami a raketové a minometné útoky. Důvodem je podle mise OSN fakt, že se boje stále více přibližují k obydleným oblastem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Povaha konfliktu v Afghánistánu se v roce 2014 změnila. Zvyšuje se počet pozemních střetů na územích obývaných civilisty," uvedl šéf mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš. "Dopady na civilisty, včetně těch nejzranitelnějších, jsou ničivé," dodal.

OSN v dokumentu rovněž uvádí, že hlavní vinu na smrti civilistů nesou bojovníci Talibanu a další povstalci. Radikálové v první polovině letoška zabili 1208 civilistů, což je dvakrát více než v roce 2009, kdy UNAMA začala civilní oběti počítat.

Rostoucí počet civilních obětí podle zprávy přímo souvisí se stahováním zahraničních bojových jednotek, jejichž mise má skončit ke konci letošního roku.

Tuto desetiletou dívku zabil pumový atentát na předměstí Kábulu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Mercedes Třída E 2,0...
Mercedes Třída E 2,0...

r.v. 2017, naj. 15 700 km, diesel
1 078 440 Kč (s DPH)