Africká paráda spasila Spartu

Útočníci Wilfried s Kweukem zařídili vítězství v Lausanne * Český mistr je v Evropské lize blízko postupu

LAUSANNE/PRAHA Ve Spartě si mohou pogratulovat. Poprvé nasadili do základní sestavy dva objevy z Afriky, a hned jim to přineslo sladké fotbalové ovoce. Útočníci Bony Wilfried a Leonard Kweuke se postarali o všechny tři góly, kterými hosté v Lausanne otočili nepříznivé skóre. „Je to jedna z variant a zde se nakonec ukázala jako vítězná,“ pochvaloval si kouč Sparty Jozef Chovanec.

Výhra 3:1 posílila v Evropské lize postupové naděje. Sparta musí poděkovat i bývalému kanonýrovi Slavie. Tomáš Necid dvěma góly zařídil vítězství CSKA Moskva nad Palermem a tím ještě vylepšil postavení českého mistra. Tomu zbývají odehrát dva zápasy a na třetí Palermo má čtyřbodový náskok.

Co z toho vyplývá? Spartě stačí za měsíc uhrát remízu v Palermu a postup bude mít v kapse.

Ne všechno se včera od začátku ale vyvíjelo příznivě. Také zápas ve Švýcarsku ukázal, že slabý soupeř pro Spartu momentálně asi neexistuje – i když hraje až druhou ligu jako Lausanne.

V první pětiminutovce se opakoval stejný scénář jako před dvěma týdny na Letné. Nejistá obrana si neuměla poradit při standardní situaci a Sonnerat poslal Lausanne do vedení. „Přitom jsme se chtěli vyvarovat podobnému průběhu, který nás stál hodně sil a nakonec body v domácím duelu,“ řekl ČTK trenér Letenských.

Na vyrovnání se čekalo v porovnání s pražským zápasem mnohem déle. Ujala se až úplně poslední střela před přestávkou. Wilfried ukázal po Vackově přistrčení, jak pohotový umí být. „Naštěstí vyrovnání přišlo v pravý čas, před přestávkou je takový gól vždy zklidňující,“ oddechl si Chovanec.

Ve druhé půli na půlhodinu upadla úroveň hry do podprůměru, až přišlo probuzení. Kweukeho razantní lob z dálky přeletěl brankáře Favreho. Strach se tím ze sparťanských kopaček ale nevytratil a dál hrozilo, že hosté odjedou bez vítězství. Nejvíc při Brabcově totálním kiksu, kterým poslal do sóla domácího Rouxe. Úlevné vydechnutí přinesl až druhý Wilfriedův gól. „Bylo jedno, kdo ty branky dal. Tyhle body byly nesmírně důležité,“ pravil útočník z Pobřeží slonoviny.

Jestli si chce Sparta zahrát Evropskou ligu také na jaře, musí ale udělat poslední krok. Mise ještě není u konce.