Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Agentura pro začleňování stávkuje. S pracovníky se setká i Sobotka

Česko

  7:16
PRAHA - Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstupuje v pondělí do stávky. Pro svou instituci, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádají nezávislost a samostatnost. Chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Ilustrační foto: Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Ten oznámil, že je připraven se se stávkujícími pracovníky setkat. Důvodu jejich protestu ale prý nerozumí. Termín pro schůzku se zatím hledá.

Premiér prý chápe, když zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za dodržování zákoníku práce nebo za lepší pracovní podmínky. „Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní, aby mohl rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě dost dobře není možné a myslím si, že to potvrdí všichni ostatní zaměstnanci státní správy. Státní správa funguje na jiných principech,“ zdůraznil Sobotka.

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. Spor mezi pracovníky agentury a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Stávku se v pondělí chystá zahájit 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků agentury. Obávají se, že instituce v nynější podobě a s nynějšími pravidly přestane fungovat a ohrozí to pomoc regionům, v nichž ghetta jsou. Odboráři protest označili za „poslední apel“.

Pracovníci a odbory chtějí o situaci a požadavku na autonomii jednat s premiérem. Ten ale před pár dny ministra pro lidská práva podpořil. Řekl, že odbory mají právo protestovat a usilovat o co nejlepší pracovní podmínky, personální rozhodování členů vlády či vysokých úředníků ale nahrazovat nemůžou. Premiér také řekl, že si nemyslí, že by vyčlenění agentury z úřadu vlády a její autonomie byly nutné k efektivnímu fungování a pomoci potřebným.

Dienstbier už dřív řekl, že by agentura měla posílit a měla by mít stovku pracovníků. Působit by měli v sedmi desítkách měst. Do roku 2020 by se na sociální začleňování mohlo z evropských fondů využít kolem deseti miliard korun.

Autoři: ,