Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Agentura S&P zlomila nad Řeckem hůl

Česko

NEW YORK/ATÉNY Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s včera snížila hlavní rating Řecka o dva stupně na známku BB minus. Rating Řecka se tak ocitl ještě hlouběji ve spekulativním pásmu a S&P varovala, že může v jeho snižování pokračovat. Agentura se domnívá, že Řecku nynější záchranný úvěr nepomůže a země se bude muset na eurozónu obrátit s žádostí o další pomoc, tentokrát ze stabilizačního mechanismu. V podstatě tak agentura říká, že se Řecko opět přiblížilo restrukturalizaci dluhu, jak se eufemisticky říká státnímu bankrotu.

Řecký premiér Jorgos Papandreu ke zprávě řekl, že agentura nebere v potaz úsilí, které Řecko vynakládá ve fiskální oblasti. „Oni rating Řecka nesnižují kvůli tomu, co Řecko dělá,“ řekl novinářům premiér. Ten už tvrdě kritizoval i minulé snížení ratingu, kvůli čemuž se řecká vláda dostala s agenturou do ostrého sporu.

Agentura s dalším snížením čekala na závěr summitu Evropské unie, který se na konci minulého týdne konal v Bruselu. Vrcholná schůzka se zabývala právě podobou stabilizačního mechanismu pomoci členským zemím, které se ocitnou ve finančních potížích.

Usnesení, která byla na summitu přijata, podle S&P jen potvrdila obavy, že komerční věřitelé nebudou v rovnocenném postavení jako záchranný fond, takzvaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Potvrdilo se také, že pokud bude určitá země chtít požádat o pomoc z ESM, potenciální předběžnou podmínkou bude restrukturalizace státního dluhu.

„Obě charakteristiky jsou podle našeho názoru nevýhodné pro komerční věřitele států EU, které si vypůjčí z ESM. Představují také zásadní odklon od rozhodnutí učinit dluhopisy Evropského fondu finanční stability (EFSF) rovnocenné s komerčními dluhopisy,“ uvedla S&P ve svém zdůvodnění.

Řecko loni v květnu požádalo o mezinárodní finanční pomoc, kterou jí v objemu zhruba 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) poskytli ostatní členové eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem. Řecko se tak stalo první zemí eurozóny, která nezvládla splácet dluhy, a která tak dala podnět k tomu, aby eurozóna vypracovala trvalý záchranný mechanismus.

Pomoc, kterou nyní Řecko čerpá, byla poskytnuta z EFSF. Ten byl vytvořen pouze na přechodnou dobu a s jeho existencí se počítá jen do roku 2013. Do té doby má Řecko pomoc splatit. Po roce 2013 má začít fungovat ESM.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...