Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky

Česko

  11:01
PRAHA - Hackeři opět zacílili na premiéra Bohuslava Sobotku. Tentokrát se mu prolomili do soukromé e-mailové schránky, kde řeší pracovní i privátní záležitosti. Jde o osm desítek zpráv. Už před 14 dny přitom někdo napadl premiérův twitterový účet a vyzýval k boji proti uprchlíkům.

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Na stránkách xenofobního webu White Media se objevila e-mailová komunikace, která pochází ze soukromé adresy předsedy vlády Bohuslava Sobotky. „Ano, víme o tom a v současné době se tím už zabývá policie,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

  • „Věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat. Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země,“ komentoval předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Pravost zveřejněné korespondence ale zatím potvrdit nechtěl. „Obsahem mají být údajně soukromé e-maily pana premiéra. V současné době to nemůžeme potvrdit, s obsahem se nyní seznamujeme,“ doplnil s tím, že o uniklé korespondenci se dozvěděli „z interních zdrojů“.

Uprchlíci i hypotéka

Hackeři zveřejnili například korespondenci, která v Sobotkově poště měla přistát ohledně uprchlické krize či plánu na její řešení. Mimo to ale útočníci zveřejnili i starší komunikaci z roku 2013, kdy se ve vládě rozdělovaly rezorty, či Sobotkovu komunikaci s bankou ohledně splácení hypotéky.

Tak například ve zprávě z října loňského roku Oto Novotný, podle všeho se jedná o politického analytika ČSSD, údajně píše Sobotkovi ohledně vládního postoje vůči migrantům. „Můžeš mi, prosím, říci jediný pozitivní výsledek dosavadní vládní strategie k řešení migrační krize? Já vidím jen samé karamboly. Ale co je nejhorší, vidím děsivé selhání závaznosti vůči socdem hodnotám,“ měl napsat Novotný ve zprávě. „Ty jsi fakt přesvědčen, že jdeme správnou cestou?“ ukončil e-mail.

  • Další zveřejněné zpráva je z května 2012, kdy policie zadržela Davida Ratha. Tehdy měla údajně v soukromé poště premiéra přistát následující zpráva: „Vážený pane předsedo, dovolte, abych Vaším prostřednictvím nabídl právní pomoc MUDr. Ráthovi v souvislosti s jeho zadržením. Jsem advokátem České advokátní komory a mimo jiné se zabývám trestním právem,“ zní e-mail podepsaný advokátem Michalem Steckerem.
  • Ten ovšem tuto komunikaci na dotaz serveru Lidovky.cz popřel. „Ne, s panem premiérem jsem nikdy nekomunikoval,“ řekl na dotaz serveru Lidovky.cz Stecker.
Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky.

Na Sobotku se měli obracet lidé ze strany, předsedové krajských buněk i pracovníci banky kvůli osobním záležitostem. A podle toho se liší i oslovení. „Vážený předsedo vlády“, „Vážený pane premiére“, „Zdravím milý příteli“ či „Ahoj Slávku“.

Serveru Lidovky.cz se podařilo sehnat vyjádření předsedy MSD Havířov a člena ČSSD Davida Sedláčka, který také figuruje mezi korespondenty. Sedláček potvrdil, že si s premiérem Sobotkou dopisoval. „Ano, s panem premiérem jsem si psal. Obsah e-mailu, který mi popisujete, je stejný jako ten, co jsem psal já,“ řekl Sedláček. Autentický je i e-mail, který psal právník Radek Pokorný šéfredaktorovi LN Istvanu Lékovi a který poté poslal premiéru Sobotkovi.

Hackeři e-maily zveřejnili na stránce, kde se chlubí, že publikují „informace o akcích nacionálních h@ckerů, vystavujeme jejich trofeje a snažíme se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví“.

Příliš jednoduché

A jak se hackeři do schránky předsedy vlády dostali? Podle všeho snadno. „Popírám, že by šlo o nějaké hackování, protože bychom o tom věděli. Pravděpodobně někdo odhadl heslo. To mohlo být příliš jednoduché, mohlo se jednat o sociální inženýrství či ho zjistili pomocí viru,“ uvedla mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

To ostatně potvrzuje i pokus serveru Lidovky.cz. Aby si útočníci mohli nechat obnovit Sobotkovo heslo, stačil jim jen znát rok narození a rodné příjmení premiérovy matky.

Obnovení Sobotkova hesla k jeho soukromé e-mailové adrese.

Postavit gilotinu

Za pomoc uprchlíkům pod gilotinu. Někdo napadl twitterový účet premiéra Sobotky

Už v prosinci loňského roku se přitom hackerům podařilo prolomit Sobotkův účet na sociální síti twitter. Vzkazy přibývaly téměř každou minutu, jeden z nich v souvislosti s uprchlíky hovořil i o gilotině.

„Demokratické elity devastují Evropu. Není jiná možnost než pozvednout zbraně, postavit gilotinu a vzít spravedlnost do svých rukou!“ stálo v něm. Už tehdy podal Úřad vlády trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Policisté se tímto případem stále zabývají. Je to ale vše, co vám v tuto chvíli mohu sdělit, informace k osobě pachatele taktéž neposkytneme,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

„Pokud můj twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře,“ reagoval tehdy premiér (více čtěte ZDE).

Krádeže mailů v zahraničí

  • V únoru 2013 ukradl počítačový pirát elektronickou poštu a fotografie patřící bývalému americkému prezidentovi Georgi Bushovi staršímu a jeho rodině. Na jedné fotografii, která se objevila na internetu, byl osmaosmdesátiletý Bush na lůžku v nemocnici, kde pobýval kvůli bronchitidě. Ukradené e-maily prý také obsahovaly adresy a podrobnosti o několika členech jeho rodiny.
  • Známý hacker Guccifer zveřejnil v srpnu 2013 detaily z milostné korespondence, kterou spolu vedli bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell a rumunská politička Corina Cretuová. Dvojice se seznámila v době, kdy byl Powell šéfem americké diplomacie, a po léta udržovala poměrně intenzivní korespondenční vztah. Powell, který byl v té době 50 let ženatý, ale popřel, že by s Rumunkou měl poměr.
  • V září 2008 se na internetu objevily e-maily, rodinné fotografie a kontakty tehdejší kandidátky republikánů na úřad viceprezidenta a aljašské guvernérky Sarah Palinové. Vystavili je tam neznámí hackeři poté, co se nabourali do jejího soukromého e-mailu na serveru Yahoo. Kromě ztráty soukromí znamenal útok hackerů pro Palinovou další potíže - ukázalo se, že používala soukromý e-mail k pracovním záležitostem, což je podle amerického práva nepřípustné. Ačkoli některé zveřejněné zprávy byly soukromého charakteru, našly se mezi nimi i služební e-maily, jeden z nich byl například adresován kalifornskému guvernérovi Arnoldu Schwarzeneggerovi.
  • Hackerský útok na svoji osobní elektronickou poštu zaznamenal vloni v říjnu také šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Server WikiLeaks ten den uveřejnil několik dokumentů z Brennanovy osobní e-mailové schránky. Dokumenty prý pocházely z let 2007 až 2009, tedy z doby, než Brennan v březnu 2013 nastoupil do čela CIA. V první skupině dal server na internet mimo jiné krátkou zprávu, která pojednávala o věcech spojených s Íránem. Další dva zveřejněné materiály z roku 2008 se týkaly mučení. Jedním byla kopie návrhu zákona o omezeních výslechových metod, druhý dokument obsahoval seznam zakázaných praktik, jako je takzvaný waterboarding nebo fingované popravy. Případem se zabývá Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a úřad na ochranu prezidenta.
  • Problémy se soukromým mailem měli v poslední době i další politici. Asi nejznámějším případem z nedávné doby bylo využívání soukromého mailu k služebním účelům bývalou americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, která je nyní vůdčí demokratickou kandidátkou na funkci prezidentky. Clintonová vedla americkou diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Podle právních expertů je použití soukromého e-mailu na pozici ministra možné pouze v nouzových případech. Clintonová čelila především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti. Aféra, která vypukla loni na jaře, na čas snížila popularitu Clintonové v boji o prezidentský úřad. Clintonová se nakonec omluvila a její server nyní zkoumají experti FBI.
  • Podobnému skandálu čelil loni také kandidát na amerického prezidenta z řad republikánů a bývalý floridský guvernér Jeb Bush, který používal podle tisku jako guvernér soukromý e-mail k projednávání rozmístění vojáků, ochrany jaderných elektráren a dalších podobných témat. Podle poradců Bushe ale e-maily neobsahovaly žádné citlivé či tajné informace a mnoho faktů bylo údajně zveřejněno v tiskových zprávách. Bush také mnoho mailů zveřejnil nebo jsou volně přístupné.
  • Nedovolený postup loni praktikoval i ministr obrany Ashton Carter ve své kanceláři v Pentagonu. Carter nastoupil do úřadu loni v únoru a nejméně do května podle nejmenovaných činitelů Bílého domu používal svou soukromou adresu k vyřizování nespecifikovaných komunikací souvisejících s jeho funkcí. Činil tak i poté, co v březnu vypukla aféra Clintonové.
Autoři: , , ,