Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

AIG čeká největší ztrátu v dějinách USA

Česko

Americký pojišťovací gigant AIG ohlásí rekord – prodělal za poslední čtvrtletí loňského roku 60 miliard dolarů. Bude opět žádat o státní pomoc.

NEW YORK / PRAHA I přes snahy americké vlády ozdravit American International Group (AIG) oznámí tento pojišťovací gigant podle zdrojů agentury Reuters ohromující ztrátu. Ta má překonat dosud nejvyšší ztrátu, čtyřiapadesát miliard dolarů, které prodělala firma Time Warner v roce 2002.

AIG už v třetím čtvrtletí vykázala ztrátu přes 24 miliard dolarů. V září jí před totálním kolapsem zachránila americká centrální banka Fed masivní pětaosmdesátimiliardovou injekcí, pomocí které si koupila skoro osmdesát procent akcií AIG a tak společnost v podstatě znárodnila.

Výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku oznámí pojišťovna příští pondělí a ztráta se prohloubí na šedesát miliard (1,3 bilionu korun). Tolik za jedno jediné čtvrtletí ještě nikdy žádná firma neztratila. AIG zlomilo vaz především pojištění problémových cenných papírů spojených s hypotékami.

AIG s vládou vyjednává o další pomoci. „Jedna z variant je, že převede preferenční akcie, na kterých vyplácí dividendy, na běžné akcie, na kterých dividendy nevyplácí. Pro AIG jsou nyní preferenční akcie velká zátěž,“ řekl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.

Pojišťovna AIG je podle svých právníků připravena v případě, že se s vládou na další pomoci nedomluví, vyhlásit bankrot. „Je evidentní, že stát udělá vše, aby pojišťovnu udržel nad vodou za každou cenu. Platí pro ni doslova, že je příliš velká na to, aby padla. Bankrot AIG by byl pro trh ještě horší než pád Lehman Brothers,“ řekl Lávička.

AIG se bude snažit vládní úvěry splatit i pomocí prodeje svých dceřiných firem v Asii i divizí zabývajících se životním pojištěním. O společnost American Life Insurance Co, která nabízí životní pojištění v padesáti zemích, už mají zájem pojišťovna MetLife a francouzská společnost Axa. AIG by mohla svou dceru prodat za jedenáct miliard dolarů.

AIG se nakonec podle plánů vlády zmenší na jednu třetinu „předkrizové“ velikosti, aby splatila závazky americké vládě.

Fronta společností žádajících o pomoc ale zdaleka nekončí. O další peníze na záchranu budou zřejmě stát i další finanční instituce, například Citigroup, ve které americká vláda zřejmě také navýší podíl.

***

AIG už dostala 3 biliony korun Americká centrální banka (Fed) poprvé pomohla pojišťovně American International Group (AIG) 16. září 2008, kdy jí půjčila 85 miliard dolarů. Za to získala skoro osmdesátiprocentní podíl v AIG, kterou tak v podstatě znárodnila. O necelý měsíc později, 8. října, Fed zvýšil částku o osmatřicet miliard dolarů a 9. listopadu vláda poskytla další pomoc – odkoupila ztrátové investice a zmírnila úrokovou míru vládních úvěrů. Celková pomoc se tak vyšplhala na přibližně 150 miliard dolarů (asi 3 biliony korun).

Autor: