Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aj Wej-wejův Zvěrokruh, Karel IV. i Cronenberg. Co chystají výtvarné galerie na příští rok

Kultura

  6:00
PRAHA - Česká republika v příštím roce poprvé uvidí dílo jednoho z nejslavnějších umělců současnosti, čínského konceptualisty a aktivisty Aj Wej-weje. Národní galerie v Praze (NG) vernisáží jeho projektu v únoru zahájí oslavy 220. výročí svého vzniku. Velkým projektem, na němž se NG také podílí, je výstava o Karlu IV. V roce 2016 uplyne 700 let od jeho narození a také mnoho dalších institucí toto výročí bude připomínat.

Svůj Zvěrokruh vystavil Aj Wej-wej naposledy v Paříži v rámci doprovodné akci k výtvarnému veletrhu FIAC. foto: Hedvika Petrželková

Aj Wej-wej je velkým kritikem porušování lidských práv v Číně. Bez soudu strávil téměř tři měsíce ve vězení, úřady mu zabavily pas a za údajné daňové podvody dostal velikou pokutu. I v době, kdy byl v domácím vězení, se jeho díla objevovala v prestižních světových galeriích. Čínský režim kritizuje i svými díly, třeba údajně nekvalitní stavebnictví, jež podle něj mělo za následek obrovské množství obětí zemětřesení v provincii S’-čchuan v roce 2008.

V únoru vystaví Aj Wej-wej před Veletržním palácem své známé dílo Zvěrokruh. Vytvořil ho v roce 2010 podle plastik, které v 18. století navrhli dva evropští jezuité pro dvůr císaře Čchien-lunga z dynastie Čching. Originály tvořily vodní hodiny na fontáně ve Starém letním paláci v Pekingu, ale vyrabovali je francouzští a britští vojáci v roce 1860. Na rok 2017 počítá ředitel NG Jiří Fajt se vznikem nového Aj Wej-wejova díla přímo pro NG.

Kruh zvířat (Circle of Animals), 2011

Na výročí vzniku NG upozorní také přehlídka odkazující k mecenášství a donátorství, které v začátcích instituce stály. V paláci Kinských začne v září výstava Henriho Rousseaua, hlavním výstavním projektem starého umění bude v NG výstava Císař Karel IV. 1316-2016. Je první česko-bavorskou zemskou výstavou a bude mít reprízu v Norimberku.

Velkou část svého výstavního programu v příštím roce věnuje karlovskému výročí také Pražský hrad. Výjimečně bude při té příležitosti vystavena česká královská koruna, jíž poprvé v novodobé historii doplní namísto známých a každých pět let vystavovaných renesančních insignií (jablka a žezla) insignie gotické, které ke koruně v době Karlově patřily.

Lidé se budou moci projít replikou triforia katedrály sv. Víta, veřejnosti nepřístupného a sochařsky bohatě zdobeného ochozu v hlavní lodi chrámu. Kromě dalších výstav bude císaře a českého krále připomínat i samotný areál Hradu, který je unikátním artefaktem a dokladem jeho doby.

Galerie hlavního města Prahy jako svou hlavní výstavu příštího roku avizuje přehlídku kanadského režiséra Davida Cronenberga , jíž chce navázat na svůj loňský úspěch s výstavou Tima Burtona.

Z filmu Nahý oběd režiséra Davida Cronenberga.

Představí také práci rakouského fotografa Andrease Grolla (1812 až 1872), autora prvních souborů fotografií Prahy, Plzně a Kutné Hory. Galerie Rudolfinum uvede koncem ledna přehlídku Jiřího Černického, na konec roku plánuje autorskou výstavu německého umělce a fotografa Juergena Tellera.

DOX otevře výstavu s názvem HateFree?, která je výsledkem výzvy pro vytvoření děl reflektujících xenofobii a vzájemné soužití. V únoru pak začne v tomto holešovickém centru současného umění projekt Duše peněz, který se podle pořadatelů pokouší zkoumat způsob a důsledky toho, jak je dnešní svět „kolonizován prostřednictvím současného ekonomického modelu“.

Autor: