Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Akademici hrají falešnou hru, řekl Klaus

Česko

  15:28aktualizováno  20:07
PRAHA - Kritici přípravy vysokoškolské reformy podle prezidenta Václava Klause hrají falešnou hru na akademickou svobodu. Českému rozhlasu Radiožurnálu prezident řekl, že je velmi pobouřen reakcí akademiků na návrhy ministerstva školství, reforma systému vysokých škol je podle něj nezbytná.

Část studentů a vysokoškolských pedagogů se obává, že změny chystané ministrem Josefem Dobešem (VV) omezí svobody škol a posílí vliv politiky a byznysu na vědu. O výhradách k věcným návrhům vysokoškolského zákona a zákona o školném v úterý rektoři vysokých škol jednali s ministrem, který se těší podpoře prezidenta dlouhodobě.

VÍCE O PROTESTECH AKADEMIKŮ:

"Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém ale o veřejném školství. Pokud by to byly soukromé školy, kde si studenti plně platí školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak sami uznají za vhodné. To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu," řekl Klaus Radiožurnálu. Protože je vysoké školství placené z veřejných peněz, stát musí mít právo, aby o něm rozhodoval či spolurozhodoval, míní.

Chcete svobodu? Zaveďte školné

Akademici se podle něj musejí rozhodnout a nebojovat na několika tématech, která jsou protikladná, současně. "Nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách. Pokud školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak by samozřejmě musely chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků," uvedl Klaus.

Uvedl také, že vysoké školství neprodukuje ani kvalitní vzdělávání ani vědu. Školy podle něj usilují hlavně o růst počtu studentů a množství titulů u svých učitelů. Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl označil prezidentovu kritiku za nepochopení postoje vysokých škol. "Některým těm částem toho vyjádření je mi obtížno věřit, že je pan prezident takto vyslovil," uvedl Hampl v pořadu Impulsy Václava Moravce.

Pro rektora jsou paušalující všechno zahrnující vyjádření "naprosto nepochopitelná záležitost". Hapmpl poznamenal, že konkrétní věcné výhrady rektorů neznamenají odmítnutí reformy. "Nejsme blažení, že jsme zavaleni počty studentů, na které nám klesá veřejné financování. My jsme první, kdo bychom chtěli přesun důrazu z kvantity na kvalitu," dodal.

Dobeš s rektory zřídil pracovní skupinu

V pondělí večer podpořil Dobeše premiér Petr Nečas, reakce škol je podle něj nepřiměřená, protože zákony jsou zatím v podobě věcných záměrů, o kterých se bude ještě diskutovat.

Ministr školství v úterý slíbil rektorům vysokých škol, že s nimi bude o reformě vysokého školství jednat. Společně zřídili pracovní skupinu, která se poprvé sejde počátkem února. Je podle něj důležité, aby se obě strany sporu o podobě reformy seznámily s poslední verzí návrhu zákona o vysokých školách. Poté je možné pokračovat v debatě o tom, co rektorům na reformě vadí. Rektoři reformu neodmítají, chtějí ale vyvážené kompetence jednotlivých orgánů školy.

"Rektoři reformy neodmítají, ale chtějí zákon umožňující vysokým školám práci ve prospěch vzdělání a výzkumu," řekl místopředseda České konference rektorů Vladimír Večerek. Kladně hodnotí například plán na uzavírání kontraktu o počtu studentů mezi státem a univerzitami. Debatovat naopak chtějí ještě o vyvážení kompetencí mezi rektorem, správní radou a akademickým senátem. Vstřícný postoj Dobeše k budoucím setkáním ale podle rektorů není zárukou, jak návrhy dopadnou.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...