Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Omluvte se, vyzývají akademici rektora Zimu za kritiku protestu proti Zemanovi

Česko

  14:40aktualizováno  16:06
PRAHA - Akademické obci se nelíbí postoj rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy k demonstraci proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Podle Zimy demonstranti na Albertově zneuctili a pošlapali památku studentů, kteří stáli na Albertově v roce 39. a 89. Otevřený dopis zaslaný rektorovi podepsalo několik desítek akademiků a studentů.

Setkání prezidentů u příležitosti 25. výročí událostí 17. listopadu 1989 Prezident republiky Miloš Zeman, u příležitosti 25. výročí událostí 17. listopadu 1989, pozval do Prahy na vzpomínkový akt prezidenty Polské republiky, Spolkové republiky Německo, Maďarska a Slovenské republiky. foto: MAFRA: Petr Topič

„Autoři dopisu odmítají, že by účastníci demonstrace zneuctili památku studentů roku 1989 a 1939. Podle nich mohli demonstranti právem vnímat jako pošlapání této památky spíše vystoupení prezidenta Zemana samého či účast bývalého komunisty a kontroverzního lobbisty Miroslava Jansty,“ napsal v tiskové zprávě Václav Němec z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK).

„Zejména vystoupení posledně jmenovaného na vzpomínkovém aktu považují za výsměch a plivnutí do tváře účastníkům Sametové revoluce a za selhání rektora i organizátorů akce,“ dodává. Podle podepsaných akademiků se nedopustili demonstranti žádné výtržnosti s výjimkou několika „vrhačů vajec“.

ČTĚTE TAKÉ:

„Myslím, že drobná ostuda s potrefením německého prezidenta kouskem vajíčka zabránila ostudě převeliké, totiž že by světová veřejnost setrvávala v dojmu, že kremelský styl politiky pana Zemana má u nás všelidový souhlas,“ dodává jeden ze signatářů filosof Zdeněk Kratochvíl.

Otevřený dopis podepsalo několik desítek akademiků a studentů z různých fakult Univerzity Karlovy. Mezi prvními signatáři je například ekonom Tomáš Sedláček, básnířka Sylva Fišerová, literární historik Martin C. Putna, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty UK Jan Trlifaj či filosofové Štěpán Špinka a Václav Němec.

„Již v minulém týdnu přicházely rektorovi od jednotlivých akademiků desítky nesouhlasných reakcí. Některé z nich upozorňují též na to, že Tomáš Zima sám byl v době listopadu 1989 předsedou fakultního výboru SSM a členem KSČ,“ tvrdí Němec v tiskové zprávě.

Rektor Zima reagoval na dopis oficiálním vyjádřením. „Pokud jde o můj osobní postoj k prezidentovi republiky, také mě znepokojují jeho některá vyjádření, také já jsem rozčarovaný z jeho některých postojů. Jménem České konference rektorů jsem proto jasně vyslovil nesouhlas s nepozváním dvou kolegů na oslavu státního svátku a nezúčastnil jsem se předávání státních vyznamenání na Pražském hradě,“ obhajuje se Zima.

„Házeni vajíček ze strany některých demonstrantu nicméně považuji za neslušné. Právě těchto demonstrantů, kteří kromě útoku na prezidenta projevovali nevoli i při zpěvu studentské hymny, se týkalo mé prohlášení z minulého týdne. Chování těchto lidí jsem ostatně nekritizoval já sam, ale i zástupci Studentské unie UK a Studentské komory Rady vysokých škol; samotni organizátoři akce Znovu zvonit klíči se od chování některých účastníků pietního setkání na Albertově distancovali. Vyzněla-li moje slova tak, ze kritizuji všechny demonstranty na Albertově, omlouvám se, nebot to nebylo mým úmyslem,“ napsal rektor Zima. 

Celý otevřený dopis Tomáši Zimovi

Otevřený dopis rektorovi Univerzity Karlovy v Praze prof. Tomáši Zimovi ohledně protestu proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi na Albertově 17. 11. 2014

V Praze, dne 24. 11. 2014

Vážený pane rektore,

Vaše vystoupení na slavnostním ceremoniálu na Albertově 17. 11. 2014 a Vaše následné odsouzení protestu proti prezidentu Miloši Zemanovi v prohlášení z 18. 11., které dokonce bylo původně prezentováno jako „Prohlášení Univerzity Karlovy“, pro nás bylo velkým zklamáním. Cílem protestu na Albertově, jehož se zúčastnila i celá řada studentů a akademiků Univerzity Karlovy, bylo vyjádření nesouhlasu s prezidentem, který opakovaně zlehčuje pošlapávání lidských práv ve světě, rozehrává nebezpečnou hru se zahraničně politickou orientací naší země, nezřídka se chová jako hulvát, a krátce před oslavami 25. výročí 17. listopadu 1989 dokonce bagatelizoval brutalitu tehdejšího policejního zásahu proti studentům na Národní třídě. Podle nás je v demokratické zemi zcela na místě, aby se veřejnost důrazně ohradila proti chování prezidenta, které je nehodné jeho úřadu. Z tohoto důvodu považujeme za velmi nešťastné, že jste se sám od jednání prezidenta ani v nejmenším nedistancoval, a naopak jste odsoudil protesty proti němu.

Účastníci demonstrace – až na pár jednotlivců, kteří dali průchod svému hněvu vrhem vajec – zjevně nebyli žádní výtržníci. To bylo zřejmé z jejich spořádaného chování při projevech ostatních prezidentů, které vyslechli v naprostém klidu a které odměnili bouřlivým potleskem. Zejména vřelé a pozitivní reakce shromáždění na zmínky o lidských právech, situaci na Ukrajině či odkazu Václava Havla v projevech těchto státníků ukázala, že protestujícím šlo o obhajobu základních demokratických hodnot a tradic – právě těch, které Miloš Zeman v poslední době soustavně zlehčuje či pošlapává.

Nesouhlasíme s Vámi v tom, že si účastníci demonstrace ke svému protestu měli vybrat jinou příležitost. Protože prezident zrušil svůj dopolední program na Národní třídě, byla to jediná možnost, kdy mu bylo možno dát najevo nesouhlas osobně. Přítomní navíc mohli vzhledem k výše uvedeným důvodům vnímat jako pošlapání památky osob spojených s listopadem 1939 a 1989 spíše vystoupení prezidenta Zemana samého či účast takových osob, jako je Miroslav Jansta. Zejména vystoupení posledně jmenovaného na vzpomínkovém aktu považujeme za výsměch a plivnutí do tváře účastníkům Sametové revoluce. Nejenže Jansta je bývalým komunistou, ale také jeho polistopadová minulost je dosti temná. Janstova právnická kancelář byla po léta napojena na kruhy ovládající pražský magistrát, odkud dostávala přednostně lukrativní zakázky. Zveřejněné odposlechy jeho hovorů s lobbistou Romanem Janouškem dokládají, že Jansta se podílel na korupci poslanců při zvolení Václava Klause prezidentem v roce 2008. Jeho spolupracovník Zavadil pro změnu těsně před poslední prezidentskou volbou podal do Blesku inzerát očerňující Karla Schwarzenberga. To, že jste připustil, aby studenty roku 1989 reprezentovala takto pochybná osoba, lze považovat za selhání z Vaší strany i ze strany organizátorů akce. Za těchto okolností se nemůžete divit, že byl pískotem a skandováním přerušován i Váš projev či projev moderátorky.

Vážený pane rektore, z uvedených důvodů Vás žádáme, abyste přehodnotil své stanovisko k protestům na Albertově a účastníkům demonstrace se omluvil.

S pozdravem

Václav Němec, Ph.D., Filozofická fakulta UK

doc. Štěpán Holub, Matematicko-fyzikální fakulta UK

doc. Štěpán Špinka, Filozofická fakulta UK

prof. Martin C. Putna, Fakulta humanitních studií UK

prof. RNDr. Jan Trlifaj, CSc., DSc., proděkan Matematicko-fyzikální fakulty UK

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., Přírodovědecká fakulta UK

prof. Lenka Karfíková, Evangelická teologická fakulta UK

PhDr. Tomáš Sedláček, Fakulta sociálních věd UK

prof. RNDr. Petr Kůrka, CSc., Centrum teoretických studií UK

Prof. MUDr. Jan Roth CSc., Neurologická klinika 1. lékařské fakulty UK

doc. Zdeněk Kratochvíl, Přírodovědecká fakulta UK

Sylva Fischerová, Ph.D., Filozofická fakulta UK

Jan A. Dus, Th.D., Evangelická teologická fakulta UK

Prof. PhDr. Milena Bartlová, CSc., Fakulta humanitních studií UK

doc. RNDr. Fatima Cvrčková, Přírodovědecká fakulta UK

doc. Petr Kolman, PhD., proděkan Matematicko-fyzikální fakulty UK

Ing. Ivan Chvatík, Dr.h.c., Fakulta humanitních studií UK

Prof. RNDr. Tomáš Herben, CSc., Přírodovědecká fakulta UK

doc. RNDr. Ondřej Čepek, Ph.D., Matematicko-fyzikální fakulta UK

MUDr. Jana Milerová, Ph.D., Neurologická klinika 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecná fakultní nemocnice

RNDr. Kateřina Trlifajová PhD., Centrum teoretických studií UK

RNDr. Viktor Žárský, CSc., Přírodovědecká fakulta UK

doc. PhDr. Marie Klimešová Ph.D., Filozofická fakulta UK

doc. Lucie Pultrová, Filozofická fakulta UK

doc. RNDr. Zuzana Münzbergová, PhD., Přírodovědecká fakulta UK

doc. Hynek Bartoš, Ph.D., Fakulta humanitních studií UK

doc. Petr Sláma, Th.D., Evangelická teologická fakulta UK

PhDr. Simona Horáková Hoskovcová, PhD., Filozofická fakulta UK

RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

PhDr. Marie Kratochvílová, Ph.D., Fakulta humanitních studií UK

doc. Pavel Škaloud, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

PhDr. Hana Hlaváčková, Filozofická fakulta UK

Dr. Kamila Peterová, 1. Lékařská fakulta UK

RNDr. Petr Heřman, 2. lékařská fakulta UK

RNDr. Tereza Petrusková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

RNDr. Lucie Juřičková Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

Jiří Holba, Ph.D., Filozofická fakulta UK

MUDr. Jan Payne, Ph.D., 1. Lékařská fakulta UK

Dr. Ivana Macháčková, Evangelická teologická fakulta UK

Jakub Jirsa, Ph.D., Filozofická fakulta UK

Irena Šímová, Ph.D., Centrum teoretických studií UK

ing. Mgr. Marek Vranka, Filozofická fakulta UK

Jitka Lindová, Ph.D., Fakulta humanitních studií

Milan Hanyš, Ph.D., Fakulta humanitních studií UK

Ing. arch. Marie Pětová, Ph.D., Fakulta humanitních studií UK

Martin Ritter, Ph. D., Filozofická fakulta UK

Mgr. Lea Takács, Filozofická fakulta UK

Mgr. Zuzana Chvatíková, Pedagogická fakulta a Fakulta humanitních studií UK

Mgr. Jaroslav Rytíř, Filozofická fakulta UK

Mgr. Felix Borecký, Filozofická fakulta UK

Mgr. Ota Gál, Filozofická fakulta a 1. Lékařská fakulta UK

Mgr. Lucie Chlumská, Filozofická fakulta UK

Mgr. Lubomír Ondračka, Filozofická fakulta UK

Dr. Pavel Keřkovský, Evangelická teologická fakulta UK

Mgr. Michaela Konárková, Filozofická fakulta UK

Mgr. Petr Prášek, Filozofická fakulta UK

Mgr. Ondřej Váša, Filozofická fakulta a Fakulta humanitních studií UK

Mgr. Martin Macek, Přírodovědecká fakulta UK

Petr Kuneš, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

Olga Navrátilová, Ph.D., Evangelická teologická fakulta UK

Mgr. Ondřej Hanus, Filozofická fakulta UK

Anna Puobišová, Fakulta humanitních studií UK

Adam Šimek, Fakulta humanitních studií UK

Jakub Múčka, Fakulta humanitních studií UK

Ondřej Tůma, Fakulta humanitních studií UK

Jindřich Brejcha, Přírodovědecká fakulta UK

Stanislav Synek, Ph.D., Fakulta humanitních studií UK

Sára Říhová, Fakulta humanitních studií UK

Mgr. Julie Tomsová, Filozofická fakulta UK

Mgr. Edita Wolf, Filozofická fakulta UK

MUDr. Martina Mothejlová, dětská lékařka, absolventka 1. Lékařské fakulty UK

MUDr. Radim Tobolka, absolvent 1. Lékařské fakulty UK

Mgr. Monika Žárská, Filozofická fakulta UK

Lukáš Máchal, absolvent Právnické fakulty UK

RNDr. Yvonne Němcová, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

Mgr. Tomáš Urfus, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

Mgr. Markéta Gabriela Švarcová, Přírodovědecká fakulta UK

Dr. Ladislav Beneš, Evangelická teologická fakulta UK

Kateřina Cepáková, Filozofická fakulta UK

Kateřina Volná, Fakulta sociálních věd UK

Autor: