Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Končící Drahoš: Lidé vnímají Akademii věd jako nezpochybnitelnou součást vzdělávání

Česko

  11:19
PRAHA - Nejvýznamnějším úspěchem Akademie věd v posledních letech je, že ji lidé začali vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání. Na dnešním jubilejním padesátém sněmu Akademie věd to řekl její odstupující předseda Jiří Drahoš.

Odstupující předseda Akademie věd Jiří Drahoš foto: Lidové noviny

Za jednoznačný zdar svých dvou funkčních období považuje to, že se podařilo stabilizovat rozpočet akademie a zachovat demokratický charakter jejího řízení. Nedostatky vidí v tom, že podpora výzkumu ze strany podnikatelské sféry zůstává stále nízká.

Drahoš na sněmu zhodnotil svou činnost ve vedení Akademie věd ČR v uplynulých osmi letech a končící čtyřleté funkční období stávající akademické rady. Připomenul rozhodnutí vlády z roku 2009 výrazně snížit institucionální výdaje na vědu v dalších letech, které podle něho tehdy ohrozilo existenci akademie. Uvedl, že navzdory mnoha nepříznivým vlivům se jí povedlo znovu stabilizovat systém vědy a výzkumu a dál zvyšovat kvalitu své činnosti.

Mrzí ho, že výzkum na akademii a veřejných vysokých školách není více podporován českými podnikateli. „I přes nárůst přísunu peněz od českých podniků v posledních letech musím konstatovat, že z celkových zhruba 46 miliard korun podnikatelských výdajů na výzkum směřují k podpoře vědecké práce na vysokých školách a veřejných výzkumných institucích necelé tři miliardy korun,“ řekl Drahoš.

Hodnocení výzkumné a odborné činnosti akademie v letech 2010 až 2014 podle něj potvrdilo, že její prioritou je podpora špičkového výzkumu. Její budoucnost vidí v propojování základního a aplikovaného výzkumu.

Šéfa Akademie věd Drahoše chce na Hradě i Grygar. Libí se také lidovcům a Starostům

Pro další směřování zdůraznil význam Strategie AV21, kterou akademie reaguje na konkrétní problémy dnešní doby v oblastech mezinárodněpolitických, ekonomických nebo sociálních. Otázka válek a mírového řešení sporů je podle něj čím dál naléhavější. Doufá proto, že akademie brzy představí výsledky svého výzkumu migrace i dalších kulturních a společenských výzev 21. století.

Zatímco v jeho prvním funkčním období v letech 2009 až 2013 akademici řešili hlavně propad ve financování, v uplynulém čtyřletém období hodně úsilí věnovali zajištění postavení Akademie věd jako instituce nejen vědecky respektované, ale také viditelné. Drahoš v této souvislosti zmínil přijetí memorand o spolupráci Akademie věd se Senátem a s Poslaneckou sněmovnou, na jejichž základě se konají například různé odborné semináře. Dále poukázal na memorandum o spolupráci s úřadem vlády, ze kterého vyplývá spolupráce odborníků a politiků při zpracovávání podkladů pro vládní strategie, koncepční dokumenty a aktivní zapojení ČR do současného trendu digitalizace výroby.

Další významnou událostí uplynulého období je podle Drahoše podepsání Společného prohlášení předsednictev Akademie věd, České konference rektorů a Rady vysokých škol o užší spolupráci. Jejich společný postup může vést k lepšímu prosazování zájmů vědy, domnívá se.

Věda potřebuje, aby se o ní zajímaly podniky, říká Pavel Bělobrádek

Vědecká pracoviště v ČR potřebují větší podporu podniků. Na dnešním sněmu Akademie věd ČR to řekl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Připomněl, že vláda schválila růst peněz na vědu, dodal ale, že v budoucnu nebude snadné celý systém vědy financovat. Věda a výzkum jsou podle něj podfinancované dlouhodobě.

Věda potřebuje, aby se do ní více zapojily podniky, uvedl Bělobrádek. S ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) proto nyní připravuje zákon, který by dal firmám povinnost reinvestovat část peněz na vědu a výzkum v Česku.

Akademii věd Bělobrádek hodnotí pozitivně. "Akademie věd je bezpochyby stabilizovaná, je to instituce, která má obrovský vědecký výkon a mimořádné postavení, neuniverzitní výzkum je něco, co je specifické, u nás je vidět, že je to tradice, která má budoucnost," uvedl dále Bělobrádek. Podíl institucionální podpory akademie v posledních letech stagnuje na zhruba třetině jejího celkového rozpočtu.

Vláda loni rozhodla, že česká věda bude mít letos k dispozici 32,7 miliardy korun, o 3,75 miliardy korun více než loni. Navýšení zahrnuje přes miliardu korun z evropských fondů na spolufinancování některých projektů.

Bělobrádek tehdy řekl, že posílit chce zvlášť aplikovaný výzkum a institucionální financování. Výzkumné instituce získaly o 768 milionů korun víc než loni, základní výzkum posílil o půl miliardy korun.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...