Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Učitel s realitními choutkami oživuje místo, kde ‚explodoval‘ Čapkův Krakatit

Česko

  6:00
RUDOLFOV/PRAHA - Nenápadná část Jindřichova Hradce s názvem Rudolfov má pro českou literaturu nezanedbatelný význam. Jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, novinářů a intelektuálů Karel Čapek tam dokončil svůj román Krakatit, jenž je mementem zneužití vědy pro válečné účely. Dílo dopsal ve zdejší výletní restauraci Rudolfův dvůr. Dům a přilehlé pozemky jsou v rukou místního rodáka a pedagoga Petera Chvojky, jenž pro roky opuštěné místo hledá nový smysl.

Karel Čapek dopsal román Krakatit v Rudolfově. foto: Lidovky.cz

Dům koupil Chvojka už před před třinácti lety, navazující parcely získal od státu letos. Převod se se vším všudy dokončil zkraje podzimu. Chvojkovi se tak naplno otevřela cesta, aby do léta neudržovaného místa vrátil život. Hodnota objektu netkví „jen“ v úzkém propojení s Čapkovým Krakatitem, ale také v jeho původu. Budovu navrhl významný český architekt Josef Zítek, který stojí i za původní podobou Národního divadla.

Boj o Čapka. Nakladatelství vydalo dílo nelegálně. Selhal člověk, omlouvá se držiteli práv

„Je to jako setkání s jinou náturou, navíc v nových souvislostech, kdy zjevně Čapek se Zítkem tvoří značku mého domu a už tím jsem mu zavázán, jsem vyzván ke vzájemnému znovupoznávání. Celou akci rekonstrukce Rudolfova vnímám jako pokračování nějakého příběhu, který má otevřený konec,“ popisuje serveru Lidovky.cz svůj vztah k místu Chvojka, který přednáší na Filozofické fakultě na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Motivací ke koupi domu s pozemky měl několik, jednou z nich byla jeho touha obnovit hodnoty zašlého místa. Přestože je dům od roku 1958 památkově chráněný, posledních více než 30 let se nachází v havarijním stavu. Snahou současného majitele je znovu zprovoznit výletní restauraci a současně z ní vytvořit místo kulturního vyžití pro pořádání výstav, přednášek či hraní amatérského divadla. 

„Nepočítám, že bych zasvětil Rudolfov jen Čapkovi. Ale jistě by mělo být z mnoha pramenů zřejmé, jakou vazbu Čapek k místu má. Inspiroval bych se ve způsobu, jak zvláště Němci umí podat důležitost místa, třeba vilu ve Wannsee,“ přiblížil Chvojka. Termíny se ve své aktivitě svazovat nehodlá, ale rád bych projekt dokončil v roce 2023, tedy přesně sto let poté, co Čapek na místě dopsal Krakatit.

Když dům kupoval, o Čapkovi neměl tušení

Objekt získal po předchozím majiteli v dražbě. Od té doby opravil krov a na střeše položil novou krytinu. Jenže se staral o stavbu na pozemcích, které nebyly jeho. Stát mu s pokračujícími pracemi na domu zvýšil nájem. „Rychle jsem pochopil, že pokračovat můžu, až budu mít pozemky, neboť cena pozemku se odvíjí od toho, co je na něm,“ poznamenal k tomu Chvojka.

Ačkoliv na jeho aktivitu lze nahlížet jako na bohulibý zájem, v první řadě jde o investici. Bohemista musí počítat s tím, že jeho záměr spolkne miliony. Jen za nedávnou koupi zmíněných pozemků o rozloze třetiny hektaru zaplatil 1,7 milionu korun, 300 tisíc ho stál dům. Velká čísla ale nejsou pro pedagoga ničím novým, vedle přednášek se věnuje právě obchodu a správě nemovitostí. 

Paradoxně když si dům pořídil, o jeho slavné čapkovské kapitole neměl tušení. „Přitom jsem původně bohemista, takže asi osudové setkání,“ míní. Opravu bývalé restaurace vnímá jako možnost zachovat jednu ze stop vedoucích k Čapkovu dílu. „Širší veřejnost nemá až takovou potřebu promýšlet relevantní a irelevantní interpretace Krakatitu a prostě jej vnímají jako atribut kulturního prostoru a součástí toho prostoru je jak osoba Karla Čapka, tak výletní restaurace Rudolfov,“ říká.

Výletní restaurace Rudolfov na snímku z roku 1907.
Letní sídlo v Rudolfově doporučil Karlovi Čapkovi jeho bratr Josef.

Čapkovo léto 1923 v Rudolfově

Rudolfův dvůr vstoupil do Čapková života v létě 1923, kdy jeho osobní život procházel složitým vývojem. Do Rudolfova se tedy uchýlil, aby načerpal síly pro dokončení románu. „Trávil zde léto od 23. července do 3. září 1923, a to společně s rodinou bratra Josefa, který místo znal už z předchozího roku 1922,“ popsal serveru Lidovky.cz Milan Palák ze Společnosti bratří Čapků, jež o odkaz obou velikánů české kultury pečuje.  

Čapkův Krakatit

Krakatit je utopický román, jehož děj se soustředí kolem hlavní postavy, inženýra chemie Prokopa. Vědci se podaří vyrobit mimořádně účinnou výbušninu, již nazve Krakatit. Prokop a jeho vynález, především pak postup na výrobu Krakatitu, se stane zájmem několika stran, které vnímají výbušninu jako nástroj moci.
Román v důsledku předznamenal nástup atomových zbraní ve 40. letech 20 století. Název díla vychází ze jména indonéského vulkánu Krakatoa, který má na svědomí nejspíš nejsilnější sopečnou explozi v historii, po níž roku 1883 zůstalo 36 tisíc mrtvých. 

Do Rudolfova už se Karel Čapek nikdy nevrátil, s dopsáním románu se završil i jeho bezprostřední vztah k místu. Pravidelným útočištěm jeho dovolených byla jiná lokalita. „Nejvýznamnějším místem jeho prázdnin a dovolených byla Strž u Staré Huti na Dobříšsku,“ uvedl Palák ze Společnosti bratří Čapků, která v letošním roce oslavila sedmdesáté výročí své existence. 

S Chvojkovou aktivitou však Rudolfův dvůr opět získá na významu. Objekt původně projektoval architekt Zítek pro hrabě Černína, který nechal dům vystavět v roce 1864 a pojmenoval po ho svém synovi Rudolfovi. Výletní restaurace fungovala jako místo odpočinku pro důstojníky, studenty i představitele města. Když v něm pobýval Čapek, dům platil centrum společenského života Jindřichova Hradce.

„Pozemky včetně budov přešly do vlastnictví státu na základě konfiskace podle Dekretu prezidenta republiky,“ popsal serveru Lidovky.cz poválečný osud místa Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž pozemky Chvojkovi prodal. Několik let pak objekt provozoval státní podnik Restaurace a Jídelny, roku 1985 pak byl definitivně uzavřen. Před bohemistou z jihočeské univerzity patřil dům soukromé firmě, jíž se však nikdy nepovedlo dům oživit. 

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.