Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Akce v hotelu v Mali. Teroristé drželi 170 rukojmích, zemřelo 19 lidí

Svět

  9:47aktualizováno  22:16
BAMAKO/PRAHA - Na luxusní hotel Radisson Blu v maliském hlavním městě Bamaku zaútočilo několik teroristů. K útoku se přihlásila organizace Al-Murabitoun dříve napojená na Al Káidu. Neznámí útočníci drželi 170 rukojmích, napsala agentura Reuters. Podle vojenských a bezpečnostních zdrojů, který citují světové agentury, zemřelo 19 lidí.

Protiteroristická jednotka - ilustrační foto foto: Malikahere.com via APČTK

Maliský ministr bezpečnosti oznámil, že akce proti teroristům skončila. Příslušníci speciálních jednotek během ní zabili minimálně tři teroristy. Příslušníci mírových jednotek OSN pro agenturu Reuters vypověděli, že v jednom z pater viděli 12 mrtvých těl, v dalším 15. Konečný počet obětí zatím není znám, pokračuje prohledávání budovy. Předchozí odhady uváděli až 27 mrtvých.

Atentát islamistů v Mali: pět mrtvých. Po Belgičanovi hodili granát

Zdroj ze zahraničních ozbrojených složek informoval, že uvnitř budovy byli příslušníci francouzské speciální jednotky, kteří přiletěli z metropole Burkiny Faso Ouagadougou. Maliská státní televize uvedla, že z hotelu se zatím podařilo vyvést 132 přeživších, z nichž sedm utrpělo zranění. Osud přibližně deseti rukojmích zatím není znám.

Maliský ministr vnitra Salif Traore předtím na tiskové konferenci řekl, že nikdo z únosců neunikne. „Naše speciální síly jsou uvnitř hotelu a postupují pokoj po pokoji.“

Na tomto obrázku maliské televize ORTM pomáhají ozbrojené složky jednomu z rukojmích.

Mezi rukojmími byli francouzští vojáci a zaměstnanci francouzské zbrojní firmy Thales. Air France v prohlášení napsala, že dva piloty a 10 členů jejich personálu bylo z hotelu osvobozeno. Čínská média informovala, že jako rukojmí bylo drženo sedm jejich občanů. Bylo mezi nimi i sedm zaměstnanců Turkish Airlines a pravděpodobně také několik Američanů. 20 rukojmích bylo indické národnosti.

Evakuováni byli během akce také tři pracovníci OSN. Spojené národy rovněž k hotelu poslaly své jednotky. Jeden z rukojmích vypověděl, že viděl mrtvá těla. „Bylo to příšerné,“ citoval jej Le Parisien.

Ze 170 rukojmích bylo 140 hostů hotelu a 30 zaměstnanců. Podle bezpečnostních sil, které byly na místě, útočníci propouštěli ty, kteří dokázali recitovat Korán.

Americká ambasáda v průběhu zásahu vyzvala své občany v Bamaku, ať se ukryjí. Stejné varování vydala i španělská ambasáda. Francouzi také zřídili na francouzské ambasádě v Mali krizový štáb. Vyslali také své jednotky.

„Bůh je veliký,“ křičeli útočníci

„Velmi brzy ráno se spustila střelba. Očividně se někdo pokusil vzít rukojmí. Policie hotel kompletně obklíčila,“ citovala dopoledne agentura Reuters zdroj z bezpečnostních složek. Útočníci údajně křičeli v arabštině „Bůh je veliký!“ Dle svědka Garby Konateho útočníci střelili všechny muže z ostrahy, kteří byli před hotelem. Hotel posléze procházeli patro po patru, dokud nedošli do sedmého patra, kde také zazněl výbuch.

Podle informací na Twitteru útok na bamacký hotel spáchala organizace Al-Murabitoun, která vznikla spojením dvou skupin, jež se přednedávnem odloučily od severoafrické odnože organizace Al Káida.

Podle katarské Al Jazeery ale měli útok na svědomí teroristi z islamistické skupiny Ansar Dine, která chce v Mali zavést islámské právo. Tato skupina je ovšem rovněž podezřelá, že má vazby na teroristickou organizaci Al Káida.

Hotel Radisson Blu v Bamaku.

Mezi oběťmi jsou podle zpravodajského serveru Jeune Afrique lidé z ostrahy, zaměstnanci hotelu i hosté. Mezi rukojmími byli osoby z patnácti zemí. Většina obětí jsou Malijci, zemřel také minimálně jeden Francouz a Belgičan.

„Uslyšel jsem výstřely vycházející z hotelu,“ vypověděl pro stanici Al Jazeera 28letý Ibrahim, který pracuje v kulturním centru nedaleko hotelu. „Po chvilce jsem uviděl člověka z ostrahy vyběhnout ven, byl zraněný. Řekl mi, že útočníci vpadli dovnitř tak rychle, že si ani nestihl všimnout, kolik jich bylo,“ dodal.

Hotel Radisson Blu se nalézá na západ od centra města ve čtvrti, kde se nachází ministerstva, vládní úřady a zastupitelství. Hotel o 190 pokojích byl podle majitele v době napadení z 90% plný. Je často využívaný západními turisty, včetně posádek Air France.

Mali bylo v minulosti spojováno s aktivitami Al Kájdy. Loni v březnu tam radikální islamisté zabili pět lidí v restauraci oblíbené západními turisty.

V Bamaku jsou i čeští vojáci

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Petra Medka jsou všichni čeští vojáci v Bamaku v pořádku a dál hlídají velitelství mise EUTM, které sídlí v hotelu zhruba jen 800 metrů od Radisson Blu. Situace je nyní velitelstvím mise vyhodnocována a v případě potřeby budou přijata opatření k posílení bezpečnosti, uvedl generální štáb Armády České republiky.

Ze 170 rukojmích bylo 140 hostů hotelu a 30 zaměstnanců.
„Velmi brzy ráno se spustila střelba. Očividně se někdo pokusil vzít rukojmí....

V oblasti subsaharské Afriky se výrazně angažují i francouzské ozbrojené síly. V pěti zemích – Mali, Burkina Fasu, Mauritánii, Nigeru a Čadu – nyní mají více než tři tisíce pěšáků. Jednotky sem Paříž masivně vyslala na začátku roku 2013 v rámci operace Serval. Ozbrojené islamistické skupiny napojené na Al-Kájdu tehdy několikátým měsícem rozkládaly Mali. Podle odborníků úspěšná mise, do níž se vedle pozemních jednotek zapojily i speciální síly, skončila loni.

Bamako je hlavní město Mali.

Bamako je hlavní město Mali.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

I když tam dodnes zůstávají stovky Francouzů, rekonstrukce země je v režii Evropské unie a OSN. Zatímco účast českých vojákův misi MINUSMA na severu Mali posvětila vláda poměrně nedávno, ve výcvikové operaci EUTM Mali působí čeští vojáci hned od roku 2013. Část z osmatřicetičlenného kontingentu cvičí malijské kolegy, druhá skupina hlídá velitelství v Bamaku a doprovází konvoje. V rámci operace OSN MINUSMA se do Mali vydá pětadvacítka vojáků, především z elitní 601. skupiny speciálních sil.

Před Mali podobně útočili teroristé v Keni, Indii či Rusku

23. - 26. října 2002 (Rusko) - Po útoku ruského komanda na divadlo Dubrovka, které 23. října 2002 obsadili čečenští teroristé, zemřelo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina z nich se otrávila plynem, který byl použit při zásahu. Teroristé zadržovali asi 57 hodin přes 900 lidí, za jejich propuštění požadovali odchod ruských vojsk z Čečenska. K odpovědnosti za útok se přihlásil Šamil Basajev, který zahynul v roce 2006 při akci ruských tajných služeb.

19. února 2003 (Alžírsko) - V saharské poušti na jihu Alžírska se ztratili zahraniční turisté, celkem za tři měsíce zmizelo 32 lidí. Všichni byli uneseni příslušníky alžírské radikální Salafistické skupiny pro kázání a boj (GSPC), spjaté s teroristickou sítí Al-Káida. V květnu osvobodilo alžírské elitní komando 17 turistů, jedna Němka později zemřela. Zbylých 14 rukojmích bylo propuštěno v srpnu 2003.

29. května 2004 (Saúdská Arábie) - V saúdskoarabském Chubáru po útocích na několik objektů ropných společností teroristé drželi jako rukojmí až 60 cizinců. Saúdskoarabské jednotky většinu zadržovaných osob (41) osvobodily, celkem zahynulo 22 lidí.

1. - 3. září 2004 (Rusko) - Asi 30 pročečenských ozbrojenců vniklo do školy ve městě Beslan v Severní Osetii a zadrželo 1120 lidí. Zásah ruských ozbrojených sil 3. září 2004 si vyžádal 334 obětí z řad rukojmích (186 byly děti); zabito bylo 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil. K odpovědnosti za útok se přihlásil čečenský polní velitel Šamil Basajev.

26. - 29. listopadu 2008 (Indie) - Komando deseti ozbrojených teroristů zahájilo sérii útoků v různých částech indické Bombaje včetně vlakového nádraží a turistické restaurace. Ve dvou hotelech a jednom židovském centru zajali mnoho rukojmích. Série útoků si vyžádala 174 mrtvých (včetně útočníků) a 308 zraněných, rukojmí byli zajati přes 60 hodin. Akci provedla pákistánská islamistická skupina Laškare tajjaba, která je v Pákistánu zakázaná. Jediný přeživší z atentátníků, Pákistánec Amir Kasab, byl odsouzen v květnu 2010 k trestu smrti a v roce 2012 popraven.

16. - 19. ledna 2013 (Alžírsko) - Komando 32 islamistů původem z Mali zajalo ve stanici na zpracování plynu u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska přes 700 lidí (mezi nimi 130 cizinců). Akci provedla skupina Al-Mulasamín Alžířana Mochtára Belmochtára, napojená na Al-Káidu, která požadovala "ukončení agrese" v Mali (zajetí se událo několik dní po intervenci francouzské armády proti islamistům v Mali). Armáda objekt osvobodila 19. ledna, útok nepřežilo 38 rukojmích (37 cizinců a jeden Alžířan) a 29 útočníků.

21. září 2013 (Keňa) - Teroristé ze somálské islamistické skupiny Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida, zaútočili v nákupním středisku Westgate v Nairobi. Zajali desítky rukojmích, zahynulo 72 lidí (včetně pěti útočníků) a na 200 dalších bylo zraněno. Útok označila skupina Šabáb jako odvetu za keňské vojenské nasazení v Somálsku.

Zdroj: ČTK

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...