2. listopadu 2009 9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Akron/Family ve čtvrtek v Praze: rodinka podivínů a Jay Reatard jako bonus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Akron/Family | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akron/Family | foto: Young God archivReprofoto

PRAHA Snad náhoda, snad osud svedli cesty dvou velkých jmen amerického indie rocku do Prahy na stejný den. Puberťácky rozjívený power punkový zběsilec Jay Reatard a elegantní psychedelici Akron/Family zahrají v klubu Matrix v Praze ve čtvrtek 5. listopadu.

Akron/Family se do Prahy vrací po čtyřech letech. Tehdy vystoupili v Paláci Akropolis hned dvakrát, jednak coby členové formace Angels of Light, projektu frontmana legendárních Swans Michaela Giry a také s vlastní tvorbou. Těžko říci, jaký z koncertů zanechal v posluchačích větší zážitek; leč tehdy relativně neznámí Akron/Family rozhodně zapůsobili jako zjevení.

Skupina vznikla v roce 2002 v New Yorku a hned o rok později je právě Michael Gira uvítal na svém labelu Young God, kde jim začátkem roku 2005 vyšlo eponymní album Akron/Family. To následoval ještě na podzim stejného roku split právě s Girovými Angels of Light, kde ostatně členové skupiny tehdy právě působili.

Také jako country (ne)skončí
Akron/Family se od samého začátku své tvorby nenechávají nijak omezovat jakýmikoliv hranicemi. Že jejich píseň občas začne jako country, ještě rozhodně nemusí znamenat, že také jako country skončí. Nejsilnější inspirace lze hledat právě možná u country nebo gospelu, ale z jejich nahrávek dýchá stejně silně i jazz, funk, pop nebo folk.

Všichni členové skupiny jsou vynikající instrumentalisté, často si mění nástroje nejen ve studiu, ale i na koncertech, všichni také zpívají. Právě dokonalé vokály jsou jednou z určujících známek tvorby Akron/Family, podobně jako elegantní variabilita a neuchopitelnost, jež je jejich nahrávkám naprosto vlastní.

Rozmáchlejší než dřív
V říjnu 2005 hráli Akron/Family v Praze ještě jako kvarteto, mezitím se ale jeden ze zakládajících členů Ryan Vanderhoof rozhodl odejít do buddhistického centra v Midwest a tak od roku 2007 Akron/Family vystupují ve trojici. Dana Jenssen, Seth Olinsky a Miles Seaton představí v Matrixu své nové album Set 'Em Wild, Set 'Em Free, které vyšlo v květnu tohoto roku na labelu Dead Oceans. Je možná ještě daleko rozmáchlejší než dosavadní tvorba skupiny a místy možná až nečekaně tvrdé. Akron/Family rozhodně nezůstávají na místě, ale svoje už tak široké obzory ještě rozšiřují.

kul, kk, Lidovky.cz