5. dubna 2008 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Akutní stavy řeším ihned

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Daniel Rychnovský. Chirurg, otec dvou dospělých synů, dosud dělal politiku jen „bokem“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Rychnovský. Chirurg, otec dvou dospělých synů, dosud dělal politiku jen „bokem“. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO  Kvůli lásce se má stát prvním náměstkem primátora. Poté, co v dubnu na zastupitelstvu tuto funkci složí Barbora Javorová, která odchází kvůli mileneckému poměru s prvním mužem města, by měl být zvolen její nástupce. Nejžhavějším kandidátem je ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský z KDU-ČSL.

LN Těšíte se na nový post?

 Těším, netěším. Situace vyvstala neočekávaně a beru to spíše věcně.


LN Prosazoval byste jako první náměstek zásadní změnu způsobu práce radnice?

Domnívám se, že ne. Úsek, který mám mít v gesci, je mi blízký a záleží mi na něm. Chtěl bych, aby i nadále zrcadlil prestiž Brna a stále ji zvyšoval.


LN Ostře sledovaných úkolů na vás spadne hned několik, úrazovkou počínaje. Budete si dělat pořadník?

Z nemocnice jsem zvyklý řešit akutní stavy ihned a umět rozhodnout o tom, co může počkat. Například úrazovka je v akutním ohrožení. Nejcennější, co v ní je, je excelentní tým, který je potřeba udržet. Ostatně můj názor na tuto věc je všeobecně a dlouhodobě známý. Budu se snažit o to, aby se tým uchoval a byly vyjednány odpovídající podmínky pro jeho budoucí působení v nových prostorách. Není to ale věc, kterou můžeme z úrovně Brna přímo rozhodnout, musíme znovu jednat s ministrem zdravotnictví a hejtmanem.LN Před několika měsíci jste navrhl pro úrazovku postavit novou budovu v těsném sousedství bohunického areálu Fakultní nemocnice Brno. Trváte na tom?

Stále platí, že to považuji za optimální řešení. Zde bude soustředěno vše, co je třeba pro urgentní medicínu, včetně sídla záchranné služby. Současně bude zajištěna návaznost na všechny obory, které jsou zapotřebí. Achillova pata Ponávky, kde úrazovka sídlí nyní, je právě chybějící návaznost. V tomto má pravdu ministr zdravotnictví. Chybný je podle mě pouze likvidační postup, který zvolil. Celá věc se dá ještě zachránit, tolik nespěchat, v klidu naplánovat nové podmínky za spolupráce zdravotníků z úrazovky a pak celý ústav přesunout do nového.


LN Není to ale v rozporu s prohlášeními primátora a konečně i usnesením rady, pod nímž jste také podepsaný a které navrhuje nemocnici převést na město? Dokážete to obhájit?

 Myslím, že ano. I já jsem před rokem hlasoval pro převod úrazovky na Brno s tím, že to je řešení, které ji může zachránit pro budoucnost. S vědomím, že pokud se tak stane, bude muset město Brno řešit problém její budoucnosti a bude to na jeho zodpovědnost i náklady. Přitom je to od A do Z zodpovědnost státu, že to nechal dojít tak daleko a teď to chce řešit zrušením nemocnice. Ale ve chvíli, kdy šlo o věc, hlasoval jsem s plnou zodpovědností pro převod na město. Ministerská komise ale nikdy tuto věc nebrala v potaz, konstruktivní jednání nikdy neproběhlo a máme vzkaz od pojišťovny, že zde neuzavře smlouvu. Proto se nyní snažím věci posunout ze zákopové války k jednání o nové budově. Jsem přesvědčen, že by to všichni uvítali.


LN Kdy se rozsekne problém s městskými poliklinikami, Zahradníkovou a Bílým domem?

Jsou to dlouho neřešené věci. Poliklinika Zahradníkova má svůj genius loci a slouží pro velký okruh pacientů. Vždy jsem tvrdil, že je třeba ji zachovat, třeba i v modifikované podobě, a budovu opravit. Budu se snažit v této věci podnikat kroky. Nejsem ale přesvědčen, že dosavadní model centrálního řízení ambulantních provozů je ten nejlepší.


LN Jako radní stojíte v čele týmu pro přípravu projektu Janáčkova kulturního centra. Zkusíte jako náměstek urychlit jeho výstavbu?

Projekt pokračuje velmi dobře. Před týdnem rada města schválila zadání dalšího stupně projektové dokumentace. Pokud vše půjde podle našich představ, tak bychom mohli mít do konce roku územní rozhodnutí. Hlavním úkolem, který leží před námi, je zajistit finance na nadzemní část stavby - tedy vlastní koncertní sál. O tom jednám na kraji a pro to budu hledat podporu i ve státním rozpočtu.


LN Osmnáct let vedete Nemocnici Milosrdných bratří a politiku děláte „bokem“. Jste definitivně rozhodnut věnovat se jí profesionálně?

Věc je příliš čerstvá, musím se trochu rozhlédnout. Dva roky, co mám, je dost času. Pak uvidím. Buď se mi práce bude dařit, nebo mi lidé dají najevo, že to není ono. Budu se snažit, jsem rodilý Brňan a jde mi o věc.


LN Profesí jste však lékař. To se vám nebude stýskat po medicíně?

Trochu ano. V nemocnici mohu bezprostředně ovlivnit některé věci. A přímo pomáhat lidem. Ale kývl jsem, tak tedy nebudu smutnit a jdeme dál.

Najdete na Lidovky.cz