29. dubna 2015 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Alana Ginsberga jako krále Majálesu připomene festival s happeningy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pražský Majáles v roce 1965. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský Majáles v roce 1965. | foto: Reprofoto

PRAHA Několik akcí v těchto dnech připomene závan svobody a radosti, který pře půlstoletím přivezl do Prahy beatnický básník Allen Ginsberg, král pražského studentského Majálesu. Vzpomínkový večer dnes pořádá Ústav pro studium totalitních režimů ve svém sídle na Žižkově. Amerikanisté z Karlovy univerzity připravili rovnou desetidenní festival, který začne dnes v Knihovně Václava Havla a nabídne přednášky domácích i zahraničních hostů, promítání filmů a happeningy.

Vzpomínkový večer Allen Ginsberg a Praha začne v ÚSTR dnes v 17:00 a vystoupí na něm historik Petr Blažek a publicista František Stárek Čuňas.

Allen Ginsberg jako král Majálesu v Praze, 1965.

Allen Ginsberg jako král Majálesu v Praze, 1965.

Významnou etapu Pražského jara, jíž Ginsbergova návštěva Prahy před 50 lety byla, se rozhodla Katedra amerických studií Karlovy Univerzity připomenout festivalem Allen Ginsberg Memorial Freedom Festival. Ginsberg i jeho tvorba oslavující svobodu byla tehdy nadšeně přijata místní undergroundovou scénou i pražskými studenty, kteří ho 1. května 1965 vyhlásili králem Majálesu. Jeho protirežimní vyjádření shrnuté v básni Král Majálesu, alternativní tvorba a otevřená homosexualita byla však pro tehdejší režim i přes jisté uvolnění nepřijatelná a básník byl 7. května ze země vyhoštěn.

Diskuse o filozofii i homosexualitě

Festival dnes zahájí americký historik Ralph Young, který se zabývá disentem v Americe. Majálesový den 1. května se uskuteční v dobovém duchu, nebude tedy chybět alegorický průvod, symbolická volba Krále Majálesu ani čtení z Ginsbergova díla. S osobou Ginsberga úzce souvisí i téma homosexuality, o kterém v dobovém kontextu pohovoří 5. května v Americkém centru lidskoprávní aktivista Carlton Rounds. Ginsbergovu filozofii pak představí Josef Jařab, který se s básníkem několikrát setkal osobně.

Další informace o Ginsbergově pobytu v Praze, o jeho tvorbě a generaci beatniků představí série přednášek na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 7. května. Festival vyvrcholí 8. května Pražským jarem 2.0, který bude „oslavou svobody a vítězství nad mentálním a fyzickým útlakem v ginsbergovském stylu“, slibují pořadatelé.

ČTK
  • 0Diskuse