30. listopadu 2009 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Alpská chata Romana Polanského se mění v luxusní vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Alpská chata Romana Polanského se mění v luxusní vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpská chata Romana Polanského se mění v luxusní vězení. | foto: Reuters

Velký černý Hummer s francouzským nápisem „DR Securite Services“ na příjezdové cestě, čtyři bezpečnostní experti zkoumající možnosti stavby a desítky novinářů čekající na nejnovější zprávy v kauze Polanski. Přesně tak o víkendu vypadalo okolí režisérovy chaty ve švýcarských Alpách, která by se už brzy měla stát jeho novým vězením.

Dvouapůltisícové letovisko Gstaad nyní zažívá vlnu obrovského zájmu médií. V nejbližších dnech by se zde měl na nějaký čas "usadit" oscarový režisér Roman Polanski. Už ve středu švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová Schlumpfová prohlásila, že z vazby bude propuštěn na kauci, která byla stanovena na 4,5 milionu švýcarských franků (v přepočtu asi 77,5 milionu korun). Bude si tak moci užívat luxusu "domácího vězení", kde bude očekávat rozhodnutí, zda bude vydán zpět americké justici či nikoli. V to se promění umělcova chata Milky Way (Mléčná dráha). A právě na její "přestavbě" se nyní pracuje. Jedna z podmínek propuštění totiž je, že Polanski bude pod dohledem elektronického a monitorovacího systému.

Na instalaci uvnitř třípodlažní vily už začali pracovat experti z bezpečnostní agentury. Na dotazy novinářů, v čem přesně systém spočívá, neodpověděli, napsala agentura AP. Potvrdili ale, že se jejich firma zabývá zajišťováním sledovacích zařízení a alarmů. Celý objekt je navíc hlídán dalšími pracovníky, kteří neváhají a odhánějí novináře z jeho bezprostřední blízkosti. "Jste na soukromém pozemku," je jedna z jejich nejčastějších vět směrem k fotografům.

Pod dohledem. Roman Polanski musí mít ve svém domácím vězení neustále připevněn monitorovací náramek.

Na oblíbenost svého městečka u zvučných jmen světových celebrit i příslušníků královských rodů celé Evropy, jsou obyvatelé už téměř zvyklí. Jeden čas zde žila například Elizabeth Taylorová anebo Roger Moore. Přesto ze svého "nového souseda" nejsou někteří z nich příliš nadšení.

"Nechci mluvit o tom, co udělal," odpověděl na dotazy novinářů místní farmář Martin von Gruenigen, který se svým psem procházel kolem Milky Way. "S boháči jsem jen ve velmi malém kontaktu. Život je tu poklidný, ale jsou věci, které se mi tu opravdu příliš nelíbí. Jako třeba to, že bohatí skupují všechny domy, takže my místní si zde nemůžeme dovolit koupit dům," dodal o záporech oblíbenosti města von Gruenigen.

Přesný den, kdy bude Polanski do svého domu převezen, je zatím úzkostlivě tajen. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Folco Galli minulý týden řekl, že až bude ve vile všechno připraveno, převezou režiséra pokud možno zcela diskrétně a bez doprovodu médií.

Alpská chata Romana Polanského se mění v luxusní vězení.

"Nebude to během hodin, ale každopádně to bude ještě před vypršením zákonné lhůty deseti dnů," řekl. Galli připomněl také podmínky kauce. Polanski musí převést peněžní obnos, předat svůj průkaz a cestovní doklady a hlavně, po celou dobu domácího vězení musí mít připevněný monitorovací elektronický náramek, který nahlásí, pokud by chtěl chatu opustit. V takovém případě by o svou milionovou kauci přišel.

Režisér snímku Rosemary má děťátko nebo Pianista byl zadržen na základě mezinárodního zatykače z roku 1977. Policie ho zatkla na mezinárodním filmovém festivalu letos na konci září. Od té doby čeká ve vazbě na své případné vydání zpět do Spojených států, odkud před více než třiceti lety utekl. Pokud by byl vydán, hrozí mu až dva roky vězení za pohlavní styk s nezletilou dívkou.

  • 3Diskuse