Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Alternativní bydlení: mobilní domy

Česko

PRAHA Máte pozemek, ale marně usilujete o povolení k tomu, abyste si na něm postavili domek? Nebo je v zátopové oblasti? Pak si můžete koupit „dům na kolečkách“ neboli mobilní dům. V Česku jeho obliba roste - ve srovnání s klasickými zděnými domy je finančně mnohem méně náročný, navíc ani pro jeho trvalé „zaparkování“ není nutné vlastnit stavební parcelu.

Mobilní dům, u nás známý také pod německým názvem mobilheim, je něco mezi karavanem a domkem. Z prvního si vzal pohyblivost, možnost přesunu, z druhého větší obytnou plochu. Velmi oblíbené jsou tyto domy například v USA, Anglii a Nizozemsku.

Legální bydlení na zahrádce „Zaznamenáváme nárůst prodejů. Mezi kupujícími jsou mladí, staří, rozvedení a sociálně slabší,“ říká Václav Kolář z firmy Mobilheim centrum CZ. Zájem potvrzuje také obchodní manažerka společnosti Mobilní stavby Šárka Bečková: „Poptávka konstantně stoupá, prodáme 150 mobilních domů ročně.“

Podle ní nárůstu poptávky výrazně pomohla změna stavebního zákona, který nabyl účinnosti 1. ledna 2007. Zákon zásadním způsobem rozšiřuje okruh staveb a stavebních prací, které není třeba povolovat ani ohlašovat. Současně u některých staveb, které až do konce roku 2006 vyžadovaly stavební povolení, od ledna 2007 stačí jen ohlášení stavebnímu úřadu.

A to je hlavní důvod, proč si lidé mobilheimy pořizují. Toto obydlí totiž není pevně spojeno se zemí. Zatímco klasický dům je možné vybudovat pouze na stavebním pozemku, mobilní dům je vhodné řešení třeba pro toho, kdo má pozemek například v zahrádkářské kolonii. Další výhodou tohoto typu bydlení je, že je z finančního hlediska nenáročné. Ceny mobilních domů jsou odvozeny od stáří, technického stavu, rozměrů a vybavení. Nejlevněji jej lze sehnat již od 80 tisíc korun, komfortnější varianty se pohybují okolo půl milionu. Zbrusu nový, velký luxusní dům ale může stát i přes milion.

Vezeme vám dům Jak říká Šárka Bečková, čím dál více lidí využívá mobilheimy k celoročnímu bydlení, zatímco dříve sloužily spíše k rekreaci. Nejčastěji si je pořizují senioři nebo čerstvé rodiny. Kupují si je ale i lidé, kteří delší dobu staví zděný dům a potřebují mezitím někde bydlet.

Mobilní domy jsou montovány a stavěny v továrnách. Na požadované místo jsou pak převezeny již hotové. Většinou jsou kompletně vybaveny nábytkem na míru, jednou či dvěma ložnicemi, vybavenou kuchyní, splachovacím WC a sprchovým koutem, a také velkým množstvím úložného prostoru. Součástí je samozřejmě také tepelná izolace a elektrické a vodovodní rozvody.

„Domy na kolečkách“ se vyrábějí nejčastěji v délce od čtyř do patnácti metrů a šířce od dvou a půl do pěti metrů. Nejmenší plocha bývá kolem 30 metrů čtverečních. U těch nejsložitějších ale může mít až 150 metrů.

Mnozí si pod „domem na kolečkách“ představí neforemnou otlučenou pojízdnou krabici. Tak ale vypadají jen některé bazarové sezonní mobilheimy z dovozu. Celoroční mobilní domy se sedlovou střechou jsou srovnatelné s klasickou dřevostavbou a při použití vnějších i vnitřních omítek rozdíl mezi mobilním a zděným domem na první pohled vůbec nemusíte zaznamenat. Rozdíl je v životnosti, některé mobilheimy ale vydrží až padesát let.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.