Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Alžírské letadlo se vyhýbalo bouři a zřítilo se. Na palubě byli hlavně Francouzi

Svět

  12:12aktualizováno  22:28
ALŽÍR - Letoun společnosti Air Algérie dnes ráno zmizel při letu z Ouagadougou v Burkině Faso do Alžíru. Podle francouzských úřadů, které se do vyšetřování v centrální Africe intenzivně zapojily, se nejspíš zřítil. Pravděpodobný pád letadla oznámil také alžírský úřad pro letectví.

Douglas MD-83 španělské společnosti Swiftair. foto: Reuters

Ve státech Mali a Burkina Faso vysoce postavení činitelé bez dalších podrobností uvedli, že předpokládané trosky stroje byly zjištěny na severu Mali. Na palubě bylo podle letecké společnosti 110 pasažérů, včetně nejméně 50 Francouzů, a šest členů posádky. V oblasti katastrofy byla silná bouře.

Generál mise OSN v Mali Koko Essien uvedl, že letadlo se nejspíš zřítilo v Mali mezi pouštními městy Gao a Tessalit.

Město Gao v Mali. Nad ním se letadlo naposledy ohlásilo, potom se zřítilo.

Město Gao v Mali. Nad ním se letadlo naposledy ohlásilo, potom se zřítilo.

Letoun na lince AH5017 vzlétl z Burkiny Faso v 3:17 SELČ, plánované přistání bylo v 7:10 SELČ v Alžíru. Poslední kontakt však dispečeři letového provozu zaznamenali ve 3:55 SELČ, v té době se měl stroj nacházet nad maliským městem Gao.

Stroj typu MD-83 (McDonnell Douglas 83) patří španělské společnosti Swiftair, provozovaly ho však nyní aerolinky Air Algérie. Celou posádku tvořili podle leteckých odborů v Madridu Španělé. Podle představitelů Burkiny Faso musel stroj kvůli bouři změnit trasu letu.

V zatím posledním seznamu vydaném společností Air Algérie se podle AFP uvádí, že z Ouagadougou pohřešovaným letounem odletělo 50 Francouzů, 24 občanů Burkiny Faso, osm Libanonců, šest Alžířanů, šest Španělů, pět Kanaďanů, čtyři Němci, dva Lucemburčané, jeden Belgičan, Kamerunec, Egypťan, Malijec, Nigeřan, Rumun, Švýcar, Ukrajinec a tři osoby, jejichž státní příslušnost se stále zjišťuje.

Žádná stopa

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius odpoledne sdělil, že přes velké úsilí po letadle zatím nebyla nalezena žádná stopa. Nicméně souhlasil, že stroj zřejmě havaroval. Stejné přesvědčení vyjádřil krátce poté i prezident François Hollande. "Vše ukazuje na to, že letadlo se zřítilo," řekl Hollande, který kvůli incidentu odložil pracovní cestu do zámoří. Pátrání se rozběhlo na velkém prostoru v provincii Gao.

Maliský prezident Ibrahim Boubacar Keita večer řekl novinářům, že trosky letounu byly zahlédnuty mezi městy Aguelhoc a Kidal v pouštní oblasti na severu Mali.

"Právě jsme našli alžírské letadlo. Trosky se nacházejí 50 kilometrů severně od hranice s Burkina Faso v maliské oblasti Gossi," prohlásil krátce po maliském prezidentovi podle AFP v Ouagadougou tamní generál Gilbert Diendiéré po schůzce krizového štábu.

Do hledání se podle AFP zapojily čtyři země - Mali, Francie, Alžírsko a Niger. Posledně jmenovaná země má na starosti řízení civilní letecké dopravy nad Mali. Francouzské úřady do operace poslaly dvě stíhačky typu Mirage 2000, kterými v regionu disponují.

Podle alžírské státní televize se stroj nacházel v okamžiku zmizení pravděpodobně ve vzdušném prostoru Mali, v jehož severní části probíhají boje mezi ústřední vládou a islamistickými povstalci. Podle AP, která se odvolává na zdroj z francouzské mise působící v Mali, je však vysoce nepravděpodobné, že by maliští rebelové disponovali zbraněmi schopnými letadlo sestřelit.

Generální ředitel francouzského úřadu pro civilní letectví Patrick Gandil podle AFP sdělil, že hledané letadlo "před dvěma třemi dny" prošlo v Marseilli kontrolou příslušných francouzských úřadů a "bylo v dobrém stavu".

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...