Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Američané posunují imigrační kontrolu mimo USA. Na letištích přibudou ‚agenti‘ v civilu

Svět

  5:00
PRAHA/NEW YORK - Dva tisíce zaměstnanců ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA bylo vysláno do zahraničí. V 70 zemích světa mají provádět kontrolu pasažérů i zavazadel, aby zastavili potencionální hrozby ještě před odletem do USA. Podle některých odpůrců se však jedná jen o snahu omezovat migraci. V Česku zatím americké kontroly nehrozí.

Letištní kontrola. foto: ČTK/PA/Steve Parsons

„Mnoho hrozeb naší domovině pochází ze zámoří, a proto tam musíme být,“ uvedl pro deník New York Times James Nealon, náměstek na ministerstvu pro vnitřní bezpečnost USA.

Do zahraničí se tak dostanou jak pracovníci imigračního a celního oddělení, správy bezpečnosti dopravy, ale také celní správy a ochrany hranic.

Jejich úkolem bude především ochránit bezpečnost Spojených států tím, že se pokusí teroristy či drogové dealery zastavit ještě předtím, než se dostanou na území USA. Zaměstnanci tak budou například provádět kontroly v mezinárodním prostoru, a to iv Evropě. Americká administrativa tímto krokem posouvá kontrolu na území jiných států.

Ne každý souhlasí

Letecké společnosti zpřísní kontroly na letech do USA. Jejich součástí budou i pohovory

Některé země, jako je například Ekvádor, jsou nadšené, jelikož jim to umožní
daleko lépe bojovat proti drogovým kartelům a pašerákům. Tento měsíc se právě v Ekvádoru podařilo úřadům ve spolupráci s americkou celní správou zadržet letadlo s více než 360 kilogramy kokainu. Přesun kontroly hranic na území jiných států se ale ne každému zamlouvá.

Nejvíce hlasití jsou v této otázce především Němci a Kanaďané. Ti říkají, že USA se snaží exportovat své imigrační zákony na jejich teritorium, a odmítají, aby zaměstnanci ministerstva pro vnitřní bezpečnost operovali na jejich území.

Někteří němečtí zákonodárci dokonce zpochybňovali i program ministerstva na boj proti terorismu, díky kterému mohou na letištích zaměstnanci celní správy a ochrany hranic v civilním oblečení hovořit s cestujícími a vyšetřovat je předtím, než nastoupí na let do zámoří.

Tito američtí pracovníci pak mohou doporučit aerolinkám, aby některému z cizinců neumožnily vstup na palubu letadla. Podle dat z roku 2015 se takto podařilo Američanům zadržet 8100 podezřelých teroristů nebo lidí napojených na teroristické skupiny.

Podle Andreje Hunka, který je členem německé strany Die Linke, jde však o přílepek k nezákonnému imigračnímu dekretu prezidenta Trumpa, o snahu „přesunout imigrační kontrolu do evropských zemí“.

Podobně odmítavě se k celé záležitosti postavili i Kanaďané, v jejichž zemi bude umístěno největší množství amerických úředníků. V letošním srpnu tak zaplavily premiérovu kancelář početné dopisy, v nichž se protestovalo proti nové legislativě umožňující úředníkům USA kontrolovat, prohledávat a zadržovat kanadské občany.

Nařízení kanadské vlády bylo schváleno parlamentem až po ujištění ze strany kanadského ministra pro veřejnou bezpečnost Ralpha Goodalea, že Američané budou tyto pravomoci využívat jen minimálně.

Kontroly v civilu v Česku zřejmě nebudou

Podle Romana Pacvoně z tiskového oddělení Letiště Václava Havla zaměstnanci zmíněných amerických úřadů tu přítomni nejsou. Opatření, která jsou již v menší míře v praxi v Německu i Kanadě, podle něj v Česku ani nebudou.

„V tuto chvíli si nejsme vědomi toho, že by o jejich přítomnosti probíhala jednání. Domníváme se, že zmíněné aktivity se zaměří na technickou pomoc letištím s vyšším objemem přímých letů do destinací v USA, což Praha v tuto chvíli není,“ uvedl Pacvoň pro Lidovky.cz.