Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zabili Američané džihádistu Johna? Pentagon ‚je přesvědčen‘ o úspěchu

Svět

  7:07aktualizováno  12:33
WASHINGTON - Spojené státy ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii "džihádista John". Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný. Britský premiér David Cameron sice smrt Brita také ještě nepotvrdil, ale dnes řekl, že útok na Emwaziho, jehož označil za jednoho z největších vrahů organizace Islámský stát (IS), byl aktem sebeobrany.

Džihádista John, který bojuje za Islámský stát, se narodil do bohaté rodiny ve východním Londýně. foto: Reuters

Cameron sice smrt Brita také ještě nepotvrdil, ale v pátek řekl, že útok na Emwaziho, jehož označil za jednoho z největších vrahů organizace Islámský stát (IS), byl aktem sebeobrany.

OBTÍŽNÁ IDENTIFIKACE

  • Britský list The Guardian upozorňuje na obtíže spojené s identifikací. Nejpřímější metoda - potvrzení pomocí testů DNA - bude obtížná vzhledem k nedostupnosti Rakky, která je baštou IS. Je ale také možné, že smrt svého mediálně známého člena oznámí samotný IS, ale může ji také popřít. Platnost obojího tvrzení pak bude nutné ještě ověřit.
  • Jisté je zatím to, že útok na automobil byl výsledkem dlouhodobého sledování a možný byl jen díky kombinaci vysoce technických prostředků a lidských zdrojů na místě. Útok byl proveden bezpilotním letounem a podklady k němu musely dodat zdroje z místa.
  • Jeden z britských pilotů, kteří pracují s bezpilotními stroji, nedávno v rozhovoru přiblížil přípravu útoků na vysoce významné cíle. Nad vytipovaným objektem se hlídkuje dlouhé hodiny, někdy i týdny, aby se zjistil běžný provoz kolem místa. Sleduje se, zda se neobjevila nová auta nebo třeba konvoj nákladních aut. Vodítkem je i to, když začnou místní lidé používat jiné cesty než obvykle. Může to znamenat, že se vyhýbají některé silnici, na níž místní bojovníci umístili výbušninu. "Je to ale jen vodítko. Devadesát procent toho času je stráveno jednotvárně a bez akce," citoval experta list The Telegraph.

Hrozba pro celý svět

Británie prý s USA těsně spolupracovala při sledování Emwaziho a pokud se smrt Brita potvrdí, bude to podle Camerona znamenat „zásah do srdce Islámského státu“. Stanice CNN vyvozuje z vystoupení britského premiéra, že americký nálet byl úspěšný.

Cameron výslovně řekl, že smrt Emwaziho zatím jistá není. Emwazi byl podle něj ale hrozbou pro celý svět. Premiér vyjmenoval rukojmí, které IS připravil o život, přičemž mnohé z nich podle Camerona zavraždil právě Emwazi. „Byl to čin sebeobrany a byla to správná věc,“ řekl ke čtvrtečnímu útoku. „Všem, kdo škodí Británii, našem národu nebo našim spojencům, to ukáže, že dosáhneme daleko, že máme nezdolné odhodlání a že na své občany nikdy nezapomeneme,“ zdůraznil Cameron.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že při náletu kromě „britského“ velitele přišli o život také tři „další“ radikálové ze zahraničí. Jména nikoho z nich zatím zdroj nepotvrdil.

Podle stanice BBC, která se odvolala na nejmenovaného vysoce postaveného odborníka, byl Brit „s velkou pravděpodobností“ zabit. Americký armádní zdroj stanici sdělil, že Emwazi byl už nějakou dobu sledován. Stanice Fox News tvrdí, že Pentagon si je na 99 procent jistý, že Emwazi je mrtev. Oficiálně ale americké ministerstvo obrany pouze uvedlo, že „je přesvědčeno“ o úspěchu útoku.

Džihádista John s jednou z obětí, americkým novinářem Stevenem Sotloffem.

Čistý zásah

Zdroj ABC News útok popsal jako „bezchybnou“ akci a „čistý zásah“, který zlikvidoval Emwaziho, aniž ohrozil civilisty. Aktivisté z Rakky citovaní britským listem Independent sdělili, že auto s Emwazim bylo zasaženo ve chvíli, kdy projíždělo kolem budovy islámského soudu.

K TÉMATU:

Facebookem se šíří zprávy, podle nichž první výbuch se ve čtvrtek ozval ve 22:41 SEČ a do půlnoci pak následovalo několik dalších explozí. IS dějiště útoku neprodyšně uzavřel a nikoho tam nepouští.

SOHR ve svém pátečním prohlášení uvádí, že při amerických náletech byl v Rakce zabit britský velitel Islámského státu a další tři zahraniční bojovníci. Nikoho z nich ale tento zdroj nejmenuje. Podle Ramího Abdar Rahmána, který informace SOHR zveřejňuje, „je v nemocnici v Rakce tělo významného britského radikála“. „Všechny zdroje tvrdí, že je to džihádista John, ale já osobně to nemohu potvrdit,“ sdělil Rahmán.

MOHAMMED EMWAZI

  • Narodil se 17. srpna 1988 v Kuvajtu. Jeho rodiče mají britské a irácké občanství. Ve svých šesti letech se přestěhoval do Londýna.
  • V roce 2009 absolvoval obor informační systémy a obchodní management na londýnské Westminsterské univerzitě.
  • Krátce po dokončení studií, v srpnu 2009, přiletěl se svými dvěma přáteli do tanzanského Dáresalámu. Kvůli údajné silné opilosti a nevhodnému chování strávila trojice noc v policejní cele a druhý den byla letecky vyhoštěna do Amsterodamu. Emwazi tvrdil, že jel na safari, avšak Britové se domnívají, že se chtěl zřejmě přes Keňu dostat do Somálska a připojit se k islamistům ze skupiny Šabáb. Emwazi si také stěžoval, že byl z Tanzanie po příletu deportován na příkaz britské tajné služby.
  • V roce 2010 se na pár měsíců přestěhoval do rodného Kuvajtu, po návratu do Británie ho britské úřady odmítly pustit zpět.
  • Jeho rodiče s ním byli údajně naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. "Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti," řekl vyšetřovatelům Emwazi senior.
  • Jako člen Islámského státu (IS) měl patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Objevil se maskovaný a ozbrojený na několika videích, které ukazovaly "popravy" zahraničních zajatců. IS zveřejnil první video se smrtí zahraničního rukojmího loni v srpnu; od té doby byla takto zabita řada dalších rukojmí.
  • Poprvé se Emwazi objevil na videu islamistů právě loni v srpnu, když zabíjel amerického novináře Jamese Foleyho. Emwaziho hlas na videozáznamu identifikovala jeho matka Ghania. Poté byl spatřen například i na videích, která ukazovala setnutí hlavy americkému novináři Stevenu Sotloffovi a britskému dobročinnému pracovníkovi Alanu Henningovi.

Džihádista John na záběru z nedatovaného videa zvěřejněného Islámským státem v říjnu 2014.

  • Emwazi byl spolu s trojicí britských radikálů členem teroristické buňky IS, která měla na starosti západní zajatce. Přezdívku "John" si vysloužil od svých rukojmí, kteří svým věznitelům dali jména podle členů skupiny The Beatles.
  • Jeho identitu odhalila média letos v únoru. Emwaziho fotografii z dob jeho školních let zveřejnil na titulní stránce britský list Daily Mail.
  • Bezpilotní letoun armády USA údajně zasáhl 12. listopadu při útoku u syrského města Rakka automobil, v němž Emwazi jel.
Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...