29. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americká akademie vytipovala oscarové písně, šanci mají i U2

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Miley Cyrus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miley Cyrus | foto: Reprofoto

L.A. Dvanáctého ledna budou v Los Angeles vyhlášeny nominace na Oscary za končící rok. V některých kategoriích akademici nemohou hlasovat zcela libovolně, ale vybírají ze seznamu možných kandidátů, platí to i pro Oscara pro nejlepší původní píseň.

Akademie zveřejnila seznam šedesáti tří skladeb, jež se mohou o Oscara ucházet. Je to listina dost eklektická. Dvě želízka v ohni má pěvecký idol dětí raného školního věku Miley Cyrusová díky svým výkonům ve filmové verzi televizního seriálu Hannah Montana: The Movie.

Stejný počet šancí má jiným způsobem výrazná interpretka Karen O. - známá především jako zpěvačka drsného newyorského tria Yeah Yeah Yeahs. V čele příležitostné kapely Karen O. and the Wild Things napsala několik písní pro filmovou adaptaci populární dětské knihy Tam, kde žijí divočiny (v Česku má být snímek uveden pod značně popisným názvem Max a maxipříšerky).

Z velkých jmen pop-music se na seznam dostali irští U2, díky skladbě Winter z filmu Bratři (remake stejnojmenného dánského dramatu). Jejich zpěvák Bono se navíc podílel ještě na jednom oscarovém kandidátovi - skladbě Dove of Peace, která korunuje film Brüno se Sashou Bronem Cohenem. K parodii na charitativní singly přidaly hlasy ještě například Sting, Elton John nebo Chris Martin z Coldplay.

Vzhledem k tomu, že skladby, jež se dostanou do užší nominace, budou během slavnostního večera všechny předvedeny, se ale možná akademikům bude zdát perspektiva Cohenova živého vystoupení trochu hrozivá.

ndl, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz