4. dubna 2010 11:12, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americko-ruská posádka přistála se Sojuzem na ISS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruská vesmírná loď Sojuz vyjíždí z hangáru k přípravě na start. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vesmírná loď Sojuz vyjíždí z hangáru k přípravě na start. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská vesmírná loď Sojuz s rusko-americkou posádkou dnes úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dva ruští kosmonauti a jejich americká kolegyně doplní stálou posádku stanice, na které stráví celkem půl roku. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruské středisko pro řízení kosmických letů Roskosmos.

Vesmírná loď Sojuz odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur v pátek ráno. S ISS se spojila za použití automatického systému v 07:26 středoevropského času.

Následovaly nezbytné kontroly, které potvrdily neprodyšnost spojovacího tunelu, a poklopy mezi oběma plavidly se otevřely v 09:19.

Novými obyvateli stanice ISS budou Rusové Alexandr Skvorcov a Michail Kornijenko a Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová. Během svého pobytu dvakrát vystoupí do otevřeného kosmu. Na palubě vesmírné stanice je přivítal velitel současné mise Oleg Kotov.

Astronauti Zemi poslali velikonoční pozdrav

Astronauti také vyslali na Zemi velikonoční pozdrav a popřáli hezké svátky katolíkům, protestantům i pravoslavným křesťanům, kteří díky letošní shodě mezi gregoriánským a juliánským kalendářem slaví Velikonoce současně.

V pondělí zamíří k ISS také raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou, jehož mise by měla trvat celkem 13 dní. Během této expedice budou na palubě ISS celkem čtyři ženy, což je v historii vesmírné stanice rekordní počet.

Půjde o jeden z posledních startů raketoplánu, než budou lety těchto přesluhujících strojů letos ukončeny. NASA se poté chystá k cestám využívat ruské rakety Sojuz.

Stanice ISS je největším objektem, vytvořeným uměle ve vesmíru. V současné době se skládá z ruských, amerických, kanadských, japonských a evropských částí a ze Země je občas možné ji spatřit pouhým okem.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz