16. srpna 2010 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký ministr obrany Gates příští rok skončí ve funkci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americký ministr obrany Robert Gates. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr obrany Robert Gates. | foto: Reuters

WASHINGTON Jakmile se armáda začne stahovat z Afghánistánu, tak americký ministr obrany Robert Gates skončí ve funkci. Sdělil to v exkluzívním rozhovoru, který vyšel v americkém časopise Foreign Policy, že funkci možná opustí už v lednu, a pokud ne, pak zcela určitě do konce příštího roku.

"Myslím, že příští rok budu schopen říci, zda naše strategie v Afghánistánu funguje. Dokončíme nasazení posil a situaci posoudíme v prosinci. Myslím, že v roce 2011 nadejde logicky chvíle pro předání úřadu. Byla by chyba nechat to na leden 2012, protože to je funkce, kterou není dobré nově obsahovat na jaře volebního roku," řekl Gates. V roce 2012 budou v USA prezidentské volby.

Gatese do čela Pentagonu postavil minulý republikánský prezident George Bush v roce 2006 jako náhradu za architekta války v Iráku Donalda Rumsfelda. Gates v minulosti zastával post šéfa Ústřední zpravodajské služby a své nejvyšší funkce zastával hlavně za republikánských prezidentů.

Bushův nástupce, demokrat Barack Obama se pro něj rozhodl jako pro člověka, který zajistí kontinuitu obranné politiky a ukončí konflikt v Iráku. Začátkem letošního roku Pentagon oznámil, že ministr zůstane ve funkci nejmíň ještě jeden rok.

Gates, jemuž v září bude 67 let, dostal od prezidenta za úkol ukončit bojové operace v Iráku do letošního 31. srpna a dočasně navýšit kontingent v Afghánistánu o 30.000 lidí. Oba tyto úkoly plní. Američané se právě stahují z Iráku a od 1. září tam bude jen 50.000 týlových vojáků. Posily do Afghánistánu už dorazily. Začátek stahování z Afghánistánu je plánován na příští červenec.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz