15. listopadu 2007 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Americký záškodník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Anna Kvášová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Kvášová. |

Anna Kvášová (* 1908), rozená Jonáková, byla ženou živnostníka. V březnu roku 1953 byla spolu s manželem zatčena a obviněna z toho, že byla napojena na protistátní skupinu „Kotva“, která především na venkově škodila komunistickému režimu.

Jednotliví členové skupiny měli údajně vykonávat záškodnickou činnost; mimo jiné měli převzít, za účelem rozšiřování, krabičku s mandelinkou bramborovou, v té době nazývanou „americký brouk“ (podle dobové propagandy měli mít její přemnožení na našich polích na svědomí „američtí imperialisté a jejich přisluhovači“).

Krajský soud v Ústí nad Labem Annu Kvášovou v únoru 1954 soudil za to, že ačkoliv věděla o manželově protistátní činnosti, neoznámila ji, stejně tak jako skutečnost, že se v jejich bytě scházely „protistátní živly“. Přitížil jí rovněž fakt, že v letech 1945–1948 byla okresní funkcionářkou národně socialistické strany.

„Jako manželka obchodníka a autodopravce sdílela nepřátelský poměr Aloise Kváše k lidově demokratickému zřízení, zvláště když její živnost byla zlikvidována a obviněná si musila nalézti zaměstnání a to jako řidička ČSAD,“
stojí v rozsudku, kterým byla za trestný čin velezrady poslána do vězení na čtyři roky, na tři roky ztratila čestná občanská práva a byl jí zkonfiskován majetek. V té době už byl uvězněn i její manžel. Prošla věznicemi v Litoměřicích a v Mladé Boleslavi, část trestu strávila také v obávaném nápravněpracovním táboře v slovenských Želiezovcích. Anna Kvášová byla propuštěna na svobodu v březnu roku 1957.

Vybral a poskytl Národní archiv.
Najdete na Lidovky.cz