Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Viceprezidentskou debatu podle médií vyhrál republikán Pence. Zmínil i protiraketový štít v Česku

Svět

  10:10aktualizováno  11:10
FARMVILLE - Ostré výměny názorů na téma připravenosti Donalda Trumpa na prezidentský úřad dominovaly úterní debatě viceprezidentských kandidátů demokrata Tima Kainea a republikána Mikea Pence. Řeč přišla i na politické postoje viceprezidentské dvojice, přičemž Pence mimo jiné zmínil, že by USA měly umístit protiraketový štít v Česku a Polsku. Podle amerických i britských médií si právě on vedl v debatě lépe.

Američtí kandidáti na viceprezidenta, zleva republikán Mike Pence a demokrat Tim Kaine foto: Reuters

Zatímco demokrat Kaine kritizoval newyorského miliardáře za egoismus a neochotu zveřejnit daňové přiznání, republikán Pence jej hájil a kontroval nařčením Hillary Clintonové z toho, že jako součást politického establishmentu zavinila slabou pozici USA doma i ve světě.

Viceprezidentská debata na Longwood University ve Farmvilleu.
Demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Kaine s manželkou Anne Holtonovou.

Debata na Longwoodově univerzitě ve městě Farmville ve Virginii se odehrála týden po prvním prezidentském duelu, po němž se na Trumpa začaly snášet problémy, z nichž patrně nejvýraznějším jsou spekulace médií o jeho neplacení daní z příjmu. Virginijský senátor Kaine se hned na počátku chytil tohoto tématu a vyzval Trumpa ke zveřejnění jeho daňového přiznání, které republikánský magnát odmítá. „Guvernér Pence musel Donaldu Trumpovi poskytnout své daňové přiznání, aby dokázal, že může kandidovat na viceprezidenta. Donald Trump musí zveřejnit své daňové přiznání, aby dokázal, že může kandidovat na prezidenta,“ prohlásil Kaine.

Pence, který ve srovnání s Trumpovým agresivním mediálním vystupováním působil velmi uhlazeně, prohlásil, že realitní magnát vytvořil pracovní místa pro tisíce lidí a nijak nezneužívá daňové zákony. Požadavek na zveřejnění Trumpova daňového přiznání však nijak nezpochybnil. Rozdíly v přístupu mezi oběma republikány byly vidět i v několika dalších chvílích.

Guvernér Indiany se do ožehavých situací při obraně Trumpových výroků dostal ještě několikrát, například při vysvětlování jeho nejasného postoje k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. „Miluje diktátory. Má něco jako osobní panteon: Vladimir Putin, Kim Čong-un, Muammar Kaddáfí a Saddám Husajn,“ poznamenal Kaine na adresu Trumpova obdivu k silným vůdcům.

Byli lepší než Trump s Clintonovou

Podle listu The Guardian oba politici svým výstupem překonali své šéfy, tedy republikána Donalda Trumpa a demokratku Hillary Clintonovou, Kaineovi se však právě kvůli tomu noc nevydařila.

05.října 2016 v 04:36, příspěvek archivován: 05.října 2016 v 11:07

Mike Pence won big. We should all be proud of Mike!

Kaineovou prací totiž podle The Guardianu očividně bylo co nejčastěji a nejhlasitěji zopakovat všechny hlouposti a urážky, které kdy Trump vypustil ze svých úst. „Neustále skákal do řeči a velmi málo se usmíval,“ uvedl deník s tím, že vypadal a zněl příliš tvrdě a horlivě, zatímco Pence působil upřímným dojmem. Republikánský kandidát přitom svou přívětivostí dokázal být pravým opakem nevypočitatelného Trumpa.

Postup svého spolukandidáta naopak ocenila Clintonová, kdy vyzdvihla, že se snažil představit společnou vizi místo toho, aby musel její výroky žehlit jako to dělal Pence v případě Trumpa.

05.října 2016 v 06:22, příspěvek archivován: 05.října 2016 v 11:10

Lucky to have a partner like @timkaine who stood up for our shared vision tonight—instead of trying to deny it. #VPDebate

Také portál Politico si povšiml, že Kaine neustále skákal Penceovi do řeči a snažil se ho napadat Trumpovými kontroverzními komentáři, což se mu ovšem moc nedařilo. Pence totiž narážky často ignoroval, případně je snadno přecházel. Při debatě prezidentských kandidátů minulý týden naopak Trump strávil mnoho času tím, že své postoje vysvětloval a obhajoval, neboť se na podobnou návnadu od Clintonové nechával nachytat.

Kaine podle Politico velkou intenzitu útoků udržel po celý večer, v jeden okamžik dokonce Trumpa v reakci na jeho postoje k jaderným zbraním přeneseně přirovnal k bláznovi.

New York zakázal kontroverznímu fondu Donalda Trumpa přijímat peníze od dárců

Trump v minulosti vyvolal kontroverze vstřícným postojem k tomu, aby Japonsko či Jižní Korea mohly získat jaderné zbraně, nevyloučil ani použití nukleárních zbraní v Evropě či na Blízkém východě. Kaine připomněl prohlášení někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana o tom, že šíření jaderného arzenálu by mohlo skončit tím, že nějaký blázen způsobí katastrofu. Podle Kaine měl Reagan na mysli někoho jako Trumpa.

Pence však dokázal jízlivé poznámky s přehledem ustát a navíc Kainea s Clintonovou nařknout, že svou kampaň postavili na urážkách, uvedl Politico.

Zahraniční politika Clintonové byla bezradná

Pence v otázce zahraniční politiky obrátil kritiku směrem ke Clintonové, která podle něho v pozici ministryně zahraničí ve vládě Baracka Obamy spolu s prezidentem zavinila růst ruské agresivity na současnou úroveň. „Slabá a bezradná politika Hillary Clintonové a Baracka Obamy probudila ruskou agresi...A my mezitím jen stojíme se založenýma rukama a říkáme, že se s nimi (Rusy) nebudeme bavit,“ prohlásil Pence.

Trumpův potenciální viceprezident se v diskusi o zahraniční politice vyjádřil i k tématu protiraketového systému, který by podle něho měly USA umístit v Česku a Polsku. Obamovo rozhodnutí ustoupit od plánu předchozího prezidenta George Bushe mladšího na zřízení protiraketového štítu v těchto dvou zemích byla podle Pence chyba. Trump se přitom několikrát vyjádřil, že USA pod jeho vedením nebudou vydávat tolik peněz jako dosud na obranu evropských zemí, které musí více přispívat do rozpočtu NATO.

Pence rovněž poznamenal, že republikánský kandidát na prezidenta je podle něho pro voliče lepší možností, protože narozdíl od Clintonové není kariérním politikem, který může za frustraci amerických voličů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!