Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Amsterdam očima Štěpána Rektoříka

Česko

Foto Profimedia.cz

Když se ho zeptáte, co považuje za největší architektonický skvost nizozemské metropole, neváhá. „Kanály,“ řekne architekt, který žije v Amsterdamu už šestnáct let a už je skoro jako každý běžný domorodec. Městem se nejčastěji pohybuje na kole nebo na lodi a nakupovat chodí na trh.

1 Kanály všude, kam se podíváš

Jako architekta se mě přátelé často ptají, která budova je podle mě v Amsterdamu nejhezčí. Odpovídám, že špičkovou architekturu nevidím v budovách, ale že to jsou pro mě kanály. Vznikly jako vodní cesty určené pro dopravu lidí a zboží v 17. století zvaném Zlaté, kdy bylo Holandsko středem a vládcem světa. V Amsterdamu je 160 kanálů v celkové délce 75,5 km. Můžete si je prohlédnout z vyhlídkových lodí nebo si pronajměte celou loď pro 12 osob i s kapitánem. Já a můj bratr máme loď svou. Jezdíme na ní strašně rádi, pomalé tempo jízdy nám umožňuje nerušeně a dlouze obdivovat krásné domy okolo. Amsterdam je prostě nejhezčí z lodi.

2 Zeedijk - dřív sídlo galérky, dnes ráj gurmetů

Zakřivená ulička Zeedijk (Mořská hráz) v nejstarší části Amsterdamu byla původně první ochrannou hrází proti moři.

Tady se dříve scházeli námořníci, když se vrátili z moře. Našli zde totiž všechno, co potřebovali - alkohol v hospodách a ženské v bordelech. Ještě v 60. a 70. letech byla ulice Zeedijk v nebezpečné části města, kam si prý netroufla ani policie. I když za rohem je stále ještě pověstná čtvrť červených luceren, v ulici Zeedijk najdete dnes hlavně restaurace z celého světa, nejvíc ovšem asijské. Já si vždycky pochutnám na ústřicích v čínské restauraci.

3 Včera přístav, dnes centrum umění

Amsterdam Noord byl dlouhá léta hlavně průmyslovou čtvrtí s přístavem. Nevábné ghetto se ale v několika posledních letech změnilo k nepoznání - stalo se novým centrem filmu, architektury, grafiky, experimentálního umění i hudby. Sídlí tady i holandská pobočka hudební stanice MTV. Z centra (od hlavního nádraží) se můžete do bývalého přístavu dopravit lodí. Poobědvejte v restauraci Ijkantine s výhledem na přístav a staré lodě.

4 Trh Albert Cuyp

Na největší trh v Amsterdamu - Albert Cuyp -chodím na syrové herinky s cibulí a kyselou okurkou. V roce 2005 slavilo tržiště sto let existence za přítomnosti královny Beatrix. Otevřeno je od pondělí do soboty a najdete tu úplně všechno. Albert Cuyp je mikrokosmos, v němž mají zastoupení snad všechy světové kuchyně. Obklopuje ho čtvrť Pijp - dříve dělnická, dnes bohémská a multikulturní. Žije tady hodně studentů a yuppies (mladí městští profesionálové), což dodává tomuto místu autentickou atmosféru.

5 Na kole jako domorodec

Když už jste se plavili po kanále, je na čase zkusit další místní dopravní prostředek - kolo. V Amsterdamu jich je půl milionu, ale ročně zloději ukradnou každé desáté. Proto má každý správný bicykl dva bytelné zámky. Nejvíc půjčoven kol je okolo Centraal Station a Leidseplein (na obou např. půjčovna MacBike), ceny se pohybují okolo 10 eur za 24 hodin a vyplatí se pořídit si i pojištění proti krádeži. Depozit je většinou 25 eur nebo pomocí kreditní karty.

6 Paradiso - hudební ráj

Paradiso je bývalý kostel, který se v roce 1968 stal centrem pro mládež a později střediskem pro hudbu a kulturu. Místní mu říkají Poptempel -Chrám populární hudby. Hráli tady Blondie, Nirvana, David Bowie, The Police, Coldplay, Rolling Stones a mnoho dalších. Každý večer tu můžete zhlédnout vystoupení známých, ale i neznámých umělců.