Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Analýza: závažnější případy korupce hatily chyby

Slovensko

  14:58
PRAHA - Soudy v letech 2007 až 2009 řešily především "malou" korupci typu úplatky policistů. Sofistikovaná korupce se před tribunály dostávala jen málo. Vyplývá to z analýzy 233 soudních rozhodnutí, kterou provedla organizace Transparency International (TI).
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vicepremiérka Karolína Peake (VV), jejímž hlavním tématem v Nečasově kabinetu je potírání korupce, chce použít výsledky analýzy při vzniku státního zastupitelství zaměřeného na boj s korupcí. Peake zároveň požaduje, aby Transparency International vypracovala i návaznou analýzu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kellner: Korupce je u nás horší než v Rusku

V závažnějších případech úplatkářství hrály podle posouzení TI v letech 2007 až 2009 podstatnou roli odposlechy a záznamy ze sledování. "Tam se objevují pochybení, které vedou ke zprošťovacím rozsudkům," představila Radka Pavlišová z TI výsledky analýzy na půdě úřadu vlády.

Soudy podle analýzy postupovaly v souladu se zákony a ustálenou judikaturou. Pokud se rozhodnutí výrazně odchýlila od ustálené praxe, šlo ale obvykle o případy závažnější korupce. Soudy podle TI ukládaly nepřiměřeně nízké sankce. Tresty převážně výchovné povahy byly ukládány v dolních sazbách, a to prý i v závažnějších případech.

Pokud se objevilo přísné prvoinstanční rozhodnutí, soud vyšší instance ho většinou zrušil jako přísný. Jako příklad uvedla TI případ lékaře, který opakovaně žádal o úplatek, vyšší instance mu uložila pouze pokutu.

Nejčastějším případem, který soudy v rámci úplatkářství řešily, bylo pochybení dopravního policisty, který za úplatek "přehlédl" přestupek.

Bude další analýza

Podle Peake od té doby nastal vývoj legislativy, chce proto TI požádat o provedení navazující analýzy za léta 2010 až 2012. Vláda podle ní podniká kroky, jak bránit velké korupci, kterou soudy dosud neřešily. K tomu, aby se podařilo chytnout i "velké ryby", může pomoct například zavedení korunního svědka, míní.

Peake chce výsledky analýzy použít i při vyjednávání o kompetencích nového specializovaného státního zastupitelství pro potírání korupce. Na Slovensku řeší úplně všechny trestné činy týkající se úplatkářství a podle Peake je otázkou, zda by to neoslabovalo tah po sofistikované korupci.

Tisková konference ve Strakově akademii se odehrála jen několik dní po odsouzení stranického kolegy Peake Víta Bárty za úplatkářství. Bártovi soud vyměřil podmíněný trest. Stejně jako Jaroslav Škárka, který podle prvoinstančního soudu Bártu podvedl a soudce mu za to vyměřil tři roky vězení, se neformální lídr VV Bárta odvolal. Podle Peake bylo načasování tiskové konference "čistě náhodné".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!