Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Anfield Road asi potká osud Edenu

Česko

Atmosféra na Anfield Road je stále špičková, ale zázemí na stadionu FC Liverpool už pokulhává. Slavný klub už dlouhou dobu uvažuje o stěhování, do stavby nové arény se v městě Beatles ale ještě nepustili.

LIVERPOOL Fotbalový chrám, který se nechce vzdát svého výsostného postavení na mapě světa. I tak lze označit liverpoolský stadion Anfield, na němž včera večer nastoupili sparťanští fotbalisté k utkání Evropské ligy.

Už dávno měl být srovnán se zemí, stejně jako nevábné nejbližší okolí, ale místo toho jeho ochozy dál pravidelně zaplňují tisícovky fanoušků jednoho z nejslavnějších anglických klubů.

S nadsázkou lze osud útulné arény pro 45 tisíc diváků přirovnat k osudu starého stadionu Slavie v Edenu. Také vršovický stadion totiž řadu let přesluhoval, než ho nahradila moderní Synot Tip Arena. Liverpoolský příběh je hodně podobný, na novém stadionu se totiž mělo hrát už pět let.

Skoro jako by se tím připomínaly dramatické počátky liverpoolského klubu.

Tehdy bylo právě kolem nového Anfieldu hodně rušno. Otevřen byl už v roce 1884, jenže tehdy ještě pro dnes méně slavný Everton. Po sporech s majitelem stadionu se však Everton přemístil do Goodison Parku a vlastník arény John Houlding založil nový klub, který dodnes nese název FC Liverpool. Tribunu pojmenovali po kopci Pro fotbalové fajnšmekry skýtá stadion řadu zajímavostí. Například tribuna The Kop byla v roce 1906 pojmenována po kopci Spion Kop, na kterém se odehrála bitva v druhé búrské válce; ta přinesla smrt 300 vojáků ze zdejší oblasti. Právě na této tribuně sedávají nejvěrnější a nejhlučnější fandové klubu, naposledy byla přebudována počátkem devadesátých let jako reakce na tragédii na stadionu Hillsborough v Sheffieldu.

Na něm v roce 1989 při semifinále Anglického poháru zemřelo v tlačenici 96 liverpoolských fandů. Za hlavní tribunou poté vyrostl památník obětí, mezi kterými byl i desetiletý bratranec současné liverpoolské modly Stevena Gerrarda. Památník s věčným ohněm je stále zahrnut čerstvými květinami a dárky od vzpomínajících fandů.

Ani slavná tradice a „čtyřhvězdičková“ kategorie však už nezakryjí nemodernost a technické nedostatky stadionu, například nefungující internetovou síť. Pokud diváci sedí v ochozech, mohou si připadat v sedmém nebi, ale nevábné okolí s příchodem mezi vybydlenými typickými řadovými domy celkový dojem kazí. Klub totiž měl už dávno hrát jinde a hodně věcí na starém stadionu jen dosluhuje.

Zatím ukázali jen makety Nový Anfield by měl stát pouhých 300 metrů daleko, ale měl být dokončen původně už v roce 2005, kdy za Liverpool ještě hrávali čeští fotbalisté Vladimír Šmicer a Milan Baroš.

Jenže zahájení stavby se neustále odsouvá a maket s podobou krásné stavby za více než 15 miliard korun už fanoušci viděli spoustu.

První plán byl na 55 tisíc sedadel, podle dalšího měl futuristický komplex nabídnout 70 tisíc míst a otevřít už letos, ale ekonomická krize tyto záměry zhatila. Dnes se hovoří o kapacitě 60 tisíc diváků a jako termín dokončení se opatrně uvádí rok 2014.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: