Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Angličané na Šedé librami nešetří

Česko

PRAHA/LONDÝN Jakkoli se zdají být stylizované intervence Kateřiny Šedé do „obyčejného“ života záležitostí lokální, úspěch mladé české výtvarnice ve světě je výmluvný. Její projekty, jež oscilují na pomezí sociologických studií života současníků a jejichž výtvarné výstupy nejsou tím prvořadým cílem práce, nacházejí uplatnění v prestižních galeriích nejen v Evropě.

Novým úspěchem je zisk inaugurační ceny v hodnotě 60 tisíc liber (zhruba 1 800 000 Kč) udělované Společností současného umění (Contemporary Art Society). Ke stému výročí od svého založení ji společnost přiřkla Grave Gallery v Sheffieldu a Kateřině Šedé, jež v ní bude realizovat svůj projekt Profil Líšně.

Cena bude udělována každoročně a je určena na vytvoření díla či projektu, který obohatí koncept historických nebo současných sbírek muzeí. Muzeum v Sheffieldu a jeho sbírka současného umění, kterou prezentuje Grave Gallery, budují sbírku, jejímž silným tématem je identita. Při rozšiřování sbírky jsou proto klíčové práce, které se zabývají sociálními otázkami a míní oslovit publikum tématy, jako je migrace, sounáležitost, sociální konflikty, předsudky, stereotypy či otázky kulturní výměny. Na společném projektu Kateřiny Šedé a Grave Gallery v Sheffieldu porota ocenila zájem o lidské osudy a vzpomínky, individuální či kolektivní identitu. Realizace se uskuteční letos v listopadu v rámci akce Art Sheffield 2010. Projekt se poté stane součástí sbírek sheffieldského muzea.

Contemporary Art Society založila v roce 1909 skupina filantropů se záměrem podporovat současné umělce a zajistit, aby jejich díla byla přístupná co nejširší veřejnosti. Během své existence společnost zakoupila díla Pabla Picassa, Paula Gauguina, Henryho Moorea, Francise Bacona, Tracy Eminové, Graysona Perryho či Marka Wallingera. Šedá se v Británii představila v roce 2006, kdy si Muzeum moderního umění v Oxfordu její práci vybralo pro sérii Arrivals představující umělce z nových států EU. V roce 2009 byl její projekt Je to jedno (2005–2007) součástí skupinové výstavy nazvané Štědrost je nová politika ve Wysing Art Centre v Cambridgi a zároveň se česká výtvarnice představila na londýnské Frieze. Tím ale vyhlídky v Británii nekončí: na příští rok chystá například pro Tate Modern v Londýně uvedení svého projektu Od nevidím do nevidím.

Autor: