26. července 2010 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ani ruské úřady nevědí, kde je Anička, kterou matka unesla z Česka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku... | foto: archiv LN

PRAHA Už přes tři týdny nemá Zdeněk Hromádka jedinou zprávu o své pětileté dceři Aničce. Jeho manželka Olga, která ji před dvěma lety unesla do Ruska - země svého původu, mu nebere telefony a nehlásí se ani ruským sociálním pracovnicím. Holčička by přitom měla vyrůstat u otce v Praze, tak jak rozhodly české soudy.

"Ruské úřady pouze vědí, že manželka s Aničkou nejsou v Petrohradě. Přesné místo, kde nyní jsou, jim odmítla uvést, stejně jako telefon, na kterém je k zastižení," popsal současnou situaci Zdeněk Hromádka. Když už se jí manžel dovolá na mobil, po prosbě, ať mu předá Aničku, mlčí a telefon pokládá.

Bezmocné české úřady

Případem se nyní začne zřejmě zabývat i petrohradská policie. Hromádka prostřednictvím českého konzula v Petrohradě Jiřího Tomeše doručil na tamní policii žádost o pátrání po dívce. "Prosím vás, abyste přijali neodkladná opatření směřující k pátrání po mé dceři Anně Valerii Hromádkové," píše Hromádka v žádosti.

Naposledy jsem s dcerou hovořil telefonicky 3. 7. 2010. Poté s ní už nemám žádné spojení. Olga Hromádková tají místo, kde se s dcerou nachází," dodává.

Čtěte také

Pro pátrání po Aničce mluví i fakt, že se matka nehlásí ani sociálním pracovnicím a tají před nimi místo svého pobytu. Přitom by o všem měla úředníky informovat.

O své bezvýchodné situaci Hromádka zpravil i české úřady. Ministerstvu práce a sociálních věcí zaslal žádost s prosbou o pomoc ve svém případu. Jenomže česká oficiální místa jsou na ta ruská krátká. Zatím u nich za dva roky nezmohly nic.

Rusko totiž není signatářem haagské úmluvy, podle které se musí unesené dítě vrátit do země svého původu a úřady ze země, kam bylo dítě uneseno, by s tímto návratem měly pomoci.

Únosu šlo zabránit

Paradoxem celého případu je, že k únosu nemuselo dojít. V době, kdy u Obvodního soudu pro Prahu 4 probíhalo řízení o svěření Aničky do péče, měl Zdeněk Hromádka strach, že by jeho manželka mohla i s dcerou odjet do Ruska.

Anička Hromádková

Proto několikrát žádal soudkyni Pavlu Schütznerovou, aby předběžným opatřením matce s Aničkou zakázala z Česka vycestovat. Ta to ale pokaždé zamítla s odůvodněním, že by pak žena nemohla odjet ani na dovolenou k moři. Jeho obavy se nakonec skutečně vyplnily.

Za dva roky, kdy Anička žije v Rusku, za ní byl otec, na své vlastní náklady, dohromady jedenáctkrát. Z toho ji viděl pouze osmkrát a vždy jen na chvíli a za dohledu manželky či dalších jejích příbuzných. Navíc víza, která jsou k návštěvě Ruska nutná, dostal jen díky tomu, že byl účastníkem soudního řízení v Petrohradě.

Další podrobnosti o případu unesené pětileté Aničce si přečtěte v pondělním vydání deníku