Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ankara zavřela nizozemskou ambasádu, v Rotterdamu policie zadržela a vyhostila tureckou ministryni

Svět

  0:30aktualizováno  12:37
Amsterodam/Ankara - Mezi Nizozemskem a Tureckem se během soboty rozhořela diplomatická válka. Nizozemsko nejprve zakázalo tureckému ministrovi zahraničí přistát v Rotterdamu, kde se Mevlüt Çavuşoglu navzdory výhradám místních úřadů chtěl setkat s místními Turky. Turecký prezident vzápětí pohrozil Nizozemsku odvetou a přirovnal nizozemský postoj k počínání fašistů.

Nizozemské speciální policejní jednotky zadržely tureckou ministryni. foto: Twitter @RafaelBabikian

Příměr odsoudil nizozemský premiér. Berlín a Amsterodam se stavějí rezervovaně k možnosti, že by v jejich zemích turečtí představitelé agitovali mezi tureckou menšinou před kontroverzním referendem o turecké ústavní novele.

Nizozemské speciální jednotky přijíždí zadržet tureckou ministryni

Hlasy pro prezidentský systém v Turecku

Klíčovým bodem této diplomatické rozepře je všelidové hlasování 16. dubna o ústavní novele, které by mohlo zavést v Turecku prezidentský systém. Z toho důvodu je v zájmu mnohých tureckých diplomatů navštívit turecké menšiny i za hranicemi jejich vlastního státu. V zemích jako je Nizozemsko nebo Německo je počet turecké menšiny velký, a tak lidí, kteří by se hlasování mohli zúčastnit, není málo. V Německu se počet turecké menšiny odhaduje až na tři miliony lidí. Z toho alespoň polovina by se hlasování mohla zúčastnit.

Právě to zavedlo dva turecké diplomaty Mevlüta Çavuşogluova a Fatmu Betül Sayan Kayaovou do Nizozemska. Situace vyvrcholila v noci ze soboty na neděli, kdy se na odpor postupu nizozemských úřadů vůči tureckým diplomatům shromáždila před tureckým konzulátem v Rotterdamu tisícovka demonstrantů. Proti těm poté zasáhla nizozemská policie.

Do Nizozemska v sobotu namísto ministra zahraničí dorazila turecká ministryně pro záležitosti rodiny Fatma Betül Sayan Kayaová, která do země přijela automobilem z Německa. Podle médií však nizozemská policie ministryni zabránila ve vstupu na turecký konzulát. Podle nizozemské televize NTK chtěla Kayaová v Rotterdamu „pět minut pohovořit se svými krajany,“ ale místní úřady její žádost zamítly. Doporučily jí, aby se do Německa „nejkratší cestou“ vrátila. Protože neuposlechla příkazů, označily ji úřady za „nežádoucí osobu“.

Podle nizozemských médií jí poté zadržela policie. Ministryně nejprve odmítla opustit auto, když jí policie pohrozila, že vůz odtáhne i s ní, poslechla příkazů. Dlouhá kolona s doprovodem elitních speciálních jednotek, které provedly zadržení, se po jedné hodině v noci vydala k německé hranici. Nad kolonou kroužily dva policejní vrtulníky.

Policejní kolona s tureckou ministryní míří k Německu

Kayaová na twitteru z pohraničního nizozemského Nijmegenu napsala, že „celý svět musí zasáhnout proti takovým fašistickým praktikám. Takové jednání vůči ženě nelze tolerovat!“ Po půl druhé v noci nizozemská policie za pomoci koní, psů a vodních děl začala rozhánět dav tureckých demonstrantů.

Turecké úřady naopak uzavřely přístup na nizozemskou ambasádu a konzulát, údajně z bezpečnostních důvodů. Çavuşoglu mezitím dorazil do Francie, kde by měl v neděli pronést projev k tureckým emigrantům ve městě Mety.

Turecký premiér Binali Yildirim prohlásil, že budou na jednání nizozemských úřadů tvrdě reagovat: „Z naší strany se proti tomu velmi ostře protestovalo a dali jsme nizozemským úřadům najevo, že budou následovat co nejtvrdší odvetná opatření... Budeme na toto nepřijatelné jednání reagovat.“

Spor o kampaň před tureckým referendem o posílení prezidentových pravomocí přerostl v diplomatickou krizi, poznamenala agentura AFP a dodala, že roztržka propukla krátce parlamentními volbami v Nizozemsku, kde islám byl jedním z hlavních témat kampaně. „Můžete zakázat našemu ministrovi zahraničí letět (do Rotterdamu), ale uvidíme, Holandsko, jak teď budou vaše letadla létat do Turecka,“ řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že má na mysli „diplomaty, a ne běžné občany“. Za nizozemským postupem vidí „pozůstatky nacismu“ a „fašisty“.

Před konzulátem v Rotterdamu protestovali příznivci tureckého prezidenta...
Letadlo tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglu na letišti ve...

Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je Erdoganovo přirovnání „za hranou“ a „šílené“, jakkoli šéf kabinetu chápe, že se Ankara zlobí.

Turecký ministr zahraničí už v sobotu ráno v televizi hrozil „tvrdými sankcemi“, pokud mu nizozemské úřady v cestě zabrání. Nizozemská vláda následně oznámila, že se rozhodla zrušit tureckému letadlu povolení přistát. Kabinet se odvolal na bezpečnostní důvody a na potřebu zajistit veřejný pořádek a uvedl také, že výhružky tureckými sankcemi znemožnily snahu o rozumné východisko.

Ankara si předvolala chargé d’affaires nizozemského velvyslanectví, aby protestovala, a nizozemskému ambasadorovi, který je nyní mimo Turecko, vzkázala, aby se „alespoň nějakou dobu“ nevracel.

Nizozemský zákaz odsoudil i předseda nejsilnějšího tureckého opozičního uskupení, levicové Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu: „Ti, kdo brání demokracii, by neměli dělat takové věci. Říkáte si demokrati a pak nepovolíte let tureckého ministra?“ Çavuşoglu se chtěl dnes v Rotterdamu zúčastnit shromáždění na podporu nadcházejícího referenda o změně turecké ústavy. Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb ale v pátek akci zakázal.

Organizátoři setkání vyzvali Turky žijící v Nizozemsku ke klidu. Zákaz je však podle nich „nedemokratický a v rozporu se svobodou shromažďování a svobodou projevu“. Turci podle neoficiálních zdrojů tvoří přibližně 2,5 procenta zhruba sedmnáctimilionové nizozemské populace.

Turečtí politici v posledních dnech zahájili kampaň před dubnovým všelidovým hlasováním o ústavní novele, která má v Turecku zavést prezidentský systém. Hlasy voličů se snaží získat i za hranicemi, zejména v Německu, kde žijí podle některých zdrojů zhruba tři miliony Turků. Údajně asi polovina z nich se může referenda účastnit.

Německé místní úřady ale v uplynulých dnech zrušily několik mítinků, na nichž měli vystoupit turečtí ministři. Německo si za to vysloužilo tvrdou kritiku mimo jiné od tureckého prezidenta, který postup Němců přirovnal k „nacistickým praktikám“. Po něm to opakovali někteří ministři v čele s Çavuşogluem.

Nizozemsko bylo za druhé světové války okupováno nacisty.

Změna tureckého základního zákona, o které budou turečtí voliči hlasovat v dubnu, podle kritiků výrazně posílí pravomoci autokratického šéfa státu a učiní z něj prakticky neomezeného vládce. Západní představitelé na navrženou novelu pohlížejí s obavami.

Německý ústavní soud tento týden dospěl k závěru, že Berlín může zakazovat sporná vystoupení tureckých vládních činitelů v Německu. Soudci nejvyšší justiční instance v zemi své stanovisko zdůvodnili tím, že platná ústava ani mezinárodní právo nedávají zahraničním státníkům nárok jezdit do Německa a vykonávat tam své úřední funkce.

Agentura AFP v neděli informovala, že demonstranti v Istanbulu strhli z nizozemského konzulátu nizozemskou vlajku a nahradili ji tureckou. Vše trvalo jen krátce.

Do Istanbulu se již vrátila turecká ministryně pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaová, již při příletu vítal dav s tureckými prapory.

„Neměli jsme nijak v úmyslu vměšovat se do nizozemských záležitostí. Ale jako držitelka diplomatického pasu nepotřebuji povolení, abych se setkala se svými spoluobčany na našem konzulátu, který je považován za turecké území. Zastavili nás 30 metrů od konzulátu a našemu konzulovi nedovolili vyjít z budovy, aby se s námi mohl setkat. Zadržovali nás pak hodiny,“ vylíčila.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...