4. prosince 2008 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ano Lisabonské smlouvě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse

Ad LN 26. 11.: Klausova bitva proti Lisabonské smlouvě

Nečetl jsem sice Lisabonskou smlouvu, ale přečetl jsem celé znění návrhu tzv. Evropské ústavy. Neměl jsem k tomu žádné zásadní výhrady. Byl moc podrobný, ale to by bylo možno snadno zvládnout.
Troufám si tedy souhlasit i s návrhem Lisabonské smlouvy.
Těm, kdo mají obavy o omezení svrchovanosti našeho státu dávám k úvaze několik příkladů:
1) Více než polovina výrobních kapacit a prakticky všechny banky a pojišťovny jsou v rukách zahraničních či nadnárodních společností.
Rozhodne-li se Volkswagen přenést výrobu z Mladé Boleslavi na Ukrajinu, pomůže nám snad naše suverenita? Zvyšují-li energetické společnosti ceny svých výrobků, můžeme snad s tím něco dělat?
2) Domnívá se snad někdo, že při sjednávání smluv např. s Ruskem o dodávkách energetických surovin jsme opravdu v pozici "rovného s rovným". Právě pro tuto oblast by bylo žádnoucí, aby EU byla maximálně jednotná, nejlépe ve formě federace.
3) Zbývá nám prakticky jen suverenita v tvorbě zákonů, soudnictví, daňových zákonů, policie a pár dalších drobností. Ale je např.
prakticky dokonalá imunita našich poslanců, neschopnost a vlastně nemožnost odsoudit všechny ty tuneláře a podvodníky, protože je jim nutno prokázat úmysl okrást stát či spoluobčany něco co máme hájit?
RNDr. F. Lukeš, lukes.f@volny.cz
  • 2Diskuse