Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ano, na našem území jsou tajná vězení CIA, potvrdil litevský parlament

Svět

  14:00
VILNIUS - Vyšetřování zvláštní parlamentní komise v Litvě potvrdilo, že stát schválil výstavbu vězení americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pro osoby podezřelé z terorismu na litevském území. Některé dokumenty naznačují, že tajné věznice mohly být dvě - jedna malá, druhá velká. Nejasné ale zůstává, zda tyto věznice byly vůbec uvedeny do provozu; nepodařilo se prý pro to nalézt náležité důkazy. Vyplývá to ze závěrů vyšetřování parlamentní komise, které byly zveřejněny ve Vilniusu.
Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Prostory existovaly, litevské hranice mohly být překračovány bez kontroly, letadla přistávala," prohlásil předseda parlamentní komise Arvydas Anusauskas. "Pokud se týká pasažérů či nákladů zvláštních letů CIA, nemohu nic tvrdit. Litevské pohraniční služby nemohly provádět obvyklé kontroly, a proto ani není známo, co nebo kdo byl přivážen," dodal.

Podle komise příslušné státní orgány vydaly povolení, umožňující CIA získat nemovitosti, které by byly vhodné k věznění osob podezřelých z terorismu a umožňovaly jejich výslechy. CIA měla mít právo dopravovat své vězně do zařízení a poté ven ze země bez celní a pasové kontroly.

"Identifikovali jsme dva prostory. V roce 2002 začal být realizován první projekt. V souladu s přáním našich partnerů a danými podmínkami byl určen pro přijetí a výslechy jedné osoby. Druhý objekt začal být připravován v roce 2004," upřesnil Anusauskas.

Komise podle něj došla k závěru, že "nejvyšší představitelé státu nebyli o věci informováni, nebo byli informováni příliš povrchně". K závěrům parlamentní komise patří doporučení státní prokuratuře, aby zahájila trestní vyšetřování celého případu.

Vězení CIA v Litvě

Litva byla údajně jednou ze tří zemí střední a východní Evropy, kde CIA po 11. září 2001 zřídila tajné věznice pro osoby podezřelé z terorismu. Další prý byly v Polsku a v Rumunsku.

Základem pro závěry parlamentní komise se staly výpovědi a svědectví vysokých litevských politiků a představitelů bezpečnostních služeb. Svou činnost komise zahájila v rámci reakce parlamentu na listopadové zprávy médií, že taková tajná věznice CIA byla vybudována v bývalé jezdecké akademii ve městě Antivilai nedaleko Vilniusu.

Domněnku o existenci tajné věznice CIA v Litvě zveřejnila litevská média v listopadu s odvoláním na informace americké stanice ABC News. Podle těchto zdrojů prý zařízení fungovalo od září 2004 do listopadu 2005 se souhlasem litevské vlády a bylo v něm internováno až osm osob podezřelých z terorismu.

Bývalou jezdeckou akademii pro litevskou smetánku v Antivilai koupila podle zjištění stanice v roce 2004 společnost Elite, která je podle dokumentů od litevských vládních činitelů "přední firmou CIA". Vnitřek dřevěné stavby nechala obehnat betonovou zdí a v jejích útrobách vystavěla betonové cely pro zadržené. Každá prý měla sprchu, postel a toaletu. Vedle nich vznikly zvláštní cely pro výslechy. Personál vězení obýval vedlejší stáj, která byla přestavěna na ubytovnu.

Litevská vláda prý s vězením údajně souhlasila po návštěvě tehdejšího amerického prezidenta George Bushe v roce 2002 a jeho slibu, že podpoří litevské snahy vstoupit do Severoatlantické aliance.

ABC News na možnou tajnou věznici CIA u Vilniusu prvně upozornila už v srpnu. Litevští představitelé tehdy odmítli, že by podobné zařízení na území republiky stálo. "Pokud je to pravda, Litva se musí očistit, přijmout odpovědnost, omluvit se a slíbit, že se to už nikdy nestane," komentovala to tehdy litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!