14. března 2008 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ano, pane Filipe, vrah zůstává vrahem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 29. 2.: Zadostiučinění pro Mašíny

Když komunisté v únoru 1948 převzali „ústavně“ moc, začali „ústavně vraždit“, dokonce i ve velkém. I medaile si za to rozdávali.
Bránit svoji vlast se zbraní v ruce je pokládáno za samozřejmou povinnost, i když na druhé straně hynou rovněž nevinní a spravedliví lidé. Bránit svoji existenci a svá lidská práva nebo i existenci a práva druhých je nedotknutelným právem každého člověka. Někdy to dokážou jen velmi stateční a obětaví lidé. Je-li druhá strana ozbrojena, pak jen hlupák nebo sebevrah by šel do boje s holýma rukama. Rozhodující je, na které straně barikády člověk stojí a zda se tam postavil dobrovolně, nebo tam byl postaven „ústavně“.
Každý charakterní člověk, tím spíše dobrý právník, by měl podle svého svědomí umět nejen rozlišovat, která strana barikády je stranou spravedlivých, hlavně však, co v tom kterém případě je příčinou a co důsledkem, kdo je za důsledky odpovědný a kdo tedy byl a zůstává skutečným vrahem. Bratři Mašínové? I po nich a nejen po nich se v „socialistických“ státech střílelo.
Jára Žižkovský, Praha
Najdete na Lidovky.cz