Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Antikonfliktní tým na hlučné turisty už nedohlíží. Místní děti jsou pryč, zní z radnice Prahy 1

Česko

  18:30aktualizováno  19:15
PRAHA - Antikonfliktní tým, který nedávno zřídila radnice Prahy 1 kvůli davům lidí před nově nekuřáckými bary, má prázdniny a vrátí se až v září. To i přesto, že se o prázdninách zvyšuje počet lidí, kteří v centru do noci popíjejí a dělají nepořádek. Obyvatelé pražského centra prý ale vyrazili s dětmi na dovolené, a proto nejsou podle radnice služby týmu nutné.

Antikonfliktní tým si vzal na prázdniny volno. foto:  Michal Šula, MAFRA

Po prázdninách pak posílí antikonfliktní tým pro Prahu 1 dvě ženy. Ty by mohly vyhrocené situace zvládat lépe, než „namakaní“ jedinci, kteří v některých opilých mladících vyvolávají potřebu dokazovat si mužnost.

„Služba stojí 600 tisíc korun za tři měsíce, což je asi jen 220 korun za hodinu pro jednoho člena antikonfliktního týmu. Přesto se celkově jedná o hodně peněz,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil.

Vedle finanční náročnosti je dalším důvodem k nepřítomnosti týmu podle radnice Prahy 1 menší koncentrace obyvatel v letních měsících. „Uvědomujeme si, že je na ulicích velký nepořádek, na druhou stranu je většina rezidentů o prázdninách pryč s dětmi. A tento tým je službou právě pro naše rezidenty. To, že antikonfliktní tým nebude přes prázdniny fungovat, se vědělo ještě před negativními reakcemi,“ podotkl pro server Lidovky.cz Solil.

Dohled nad hlučnými hosty

Praha 1 zřídila antikonfliktní tým složený z dvanácti zaměstnanců bezpečností agentury. Do začátku prázdnin jeho členové chodili každý čtvrtek, pátek a sobotu před kluby, bary a další místa, kde je otevřeno do nočních hodin.

Hlavní náplní jejich práce bylo dohlížení na hosty, kteří hlavně po schválení zákazu kouření chodí na cigaretu ven i s alkoholem a dělají nepořádek. V takové chvíli by členové měli k takovým lidem přijít a upozornit je na zákaz pití alkoholu na veřejnosti, porušování nočního klidu a další prohřešky, kterých by se mohli dopouštět.

Jelikož členové týmu ale nemají žádné pravomoci, jejich jedinou zbraní je komunikace. Když hosté na ulicích odmítají uposlechnout, mohou pouze zavolat strážníky, kteří situaci dořeší. Takové situace totiž spadají právě pod městskou policii. Strážníků je ale třicet na celou Prahu 1, což je podle Solila příliš málo na pokrytí všech problémových oblastí.

Žádné křehotinky

Solil uvedl, že se Praha 1 poučila a v antikonfliktním týmu budou v září nově i ženy. „Půjde pochopitelně o ženy trošku tvrdšího ražení, ne nějaké křehotinky. Ty by to mohly po první noci vzdát,“ objasnil Solil.

Chce také další provozování týmu podpořit i po září, kdy ale oficiálně končí smlouva s bezpečnostní agenturou BSB Professional service, z jejichž řad jsou členové poskládáni. Zájemce o tuto práci tak bude muset hledat někde jinde, jelikož současná agentura o další zakázku zájem nemá.

„Bezmozci“, nebo nutné opatření?

Na hlavu antikonfliktního týmu se totiž sypala kritika. „Co to je? Vykopali jste kuřáky na ulice, a teď na ně posíláte bezmozky, který nevzali ani k měšťákům?“ uvádí například jeden z návštěvníků v internetové diskuzi k tomuto tématu.

Takové reakce jsou jedním z důvodů, proč se bezpečnostní agentura chce od další spolupráce s Prahou 1 distancovat. „Byla to jedna z nejhorších prací, kterou kdy museli naši zaměstnanci vykonávat. Média rozproudila provokace a těch se následně chytili obyčejní lidé,“ řekl pro Lidovky.cz Roman Vacek z BSB Professional service. „I když si myslím, že ta práce má smysl, tak o další spolupráci rozhodně neuvažujeme,“ doplnil.

Negativních reakcí si je vědom i Solil, nepřikládá jim ale takovou váhu. “Musíte si uvědomit, kdo ty stížnosti píše. To, že antikonfliktní tým spíše konflikty vyvolává, píšou ti, kteří na ulicích popíjí a prostě se jim nelíbí, že jim někdo kazí zábavu,“ uvedl s tím, že od rezidentů Prahy 1 dostávají pochvalné dopisy, ve kterých lidé nabízejí i příspěvky na další chod týmu.

Obviňování členů týmu z přílišné agrese Solil odmítá. „Je to nesmysl. Kdybychom na ta místa obsadili penzisty nebo úředníky, tak se s nimi nebude bavit vůbec nikdo,“ doplnil Solil.

Jestli tým bude fungovat s lidmi z jiné agentury zatím není jasné. Nejdříve se musí další fungovaní hlídek na radnici odhlasovat a následně vybrat vhodný kandidát.

Témata: Praha, radnice, Praha