Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Apokalypsa na Haiti: u škol skládají mrtvolky dětí

Svět

  9:39
PORT-AU-PRINCE - V posledních letech geologové publikovali několik studií, které popisovaly ostrov Hispaniola, na němž Haiti leží, jako seizmicky nebezpečnou oblast. Několik tisíc haitských a zahraničních záchranářů se ve čtvrtek v ulicích zničeného Port-au-Prince pustilo do odklízení sutin ve snaze odstranit ty nejhrozivější následky katastrofy.

Zemětřesení na Haiti. foto: Reuters

Někteří se pokoušejí řídit chaotickou dopravu či zajišťovat základní bezpečnost, jiní brání rozmáhajícímu se rabování. Ti obyvatelé Port-au-Prince, kteří se udrží na nohou, se pokoušejí se zbytky svého majetku opustit město. Napsala to v reportáži z haitské metropole postižené těžkým zemětřesením agentura AP.

Smrt je v Port-au-Prince všudypřítomná, píše agentura. U škol lidé skládají nalezené mrtvolky dětí, na ženská těla jakoby pohozená v ulicích začínají sedat mouchy. Těla mrtvých zatím zdravotní riziko nepředstavují, lékaři se zato obávají rozšíření horečky dengue, malárie a spalniček - nemocí, které byly na Haiti doma už před zemětřesením. Lidé si stěžují na dýchací problémy způsobené prachem, časté jsou zažívací potíže ze zkažené vody.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Zemětřesení na Haiti

Podle pojišťovacích expertů citovaných agenturou Reuters nebyla velká většina zničených objektů pojištěna, protože místní obyvatelé prostě na takový výdaj neměli peníze. Odhadované sumy vyplacené pojišťovacími společnostmi se budou pohybovat na úrovni desítek milionů dolarů, přičemž v případě katastrof obdobného rozsahu ve vyspělejších zemích bývá pojistné na úrovni miliard. Škody způsobené v roce 2005 hurikánem Katrina přišly například pojišťovací firmy na víc než 40 miliard dolarů (720 miliard korun).

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley dnes oznámil, že Spojené státy zahájily evakuaci svých občanů z Haiti. V první fázi jde o zhruba stovku zraněných osob, které jsou letecky přepravovány z letiště v Port-au-Prince na americkou základnu Guantánamo na Kubě. Odhaduje se, ze na Haiti pobývá 40-45.000 občanů USA.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová se rozhodla s okamžitou platností zastavit deportace Haiťanů zadržených v USA kvůli ilegálnímu pobytu. Novinářům to ve Washingtonu sdělil její mluvčí. Lidé, kteří už obdrželi deportační výměr, se budou moci dál zdržovat na půdě USA. Podle agentury AP se toto opatření týká až 30.000 lidí.

Geologové před zemětřesením několik let varovali

Vědci varovali již několik let, že na ostrově Hispaniola, který Haiti sdílí s Dominikánskou republikou, existuje riziko vzniku velkého zemětřesení. Pět odborníků představilo loni během konference v dominikánském hlavním městě Santo Domingo studii, která seizmické nebezpečí lokalizovala zejména do jedné z oblastí na jihu ostrova.

"Měli jsme o to obavy," uvedl jeden z autorů studie, Paul Mann z geofyzikálního institutu Texaské univerzity. "Problém s těmito druhy otřesů je ten, že můžou zůstávat v klidu – uspané – po stovky let, takže je těžké odhadnout, kdy se uskuteční," dodal Mann.

Výzkum Paula Manna a jeho kolegů navázal na závěry publikované dvojicí jiných geologů v roce 2004.  Podle nich se potenciálně nebezpečná zóna pro vznik zemětřesení nacházela na severu Dominikánské republiky. "Je to seizmicky velmi aktivní část světa, geologové by tímto zemětřesením neměli být překvapeni," uvedl Jian Lin, spolutvůrce tohoto výzkumu, k včerejší tragédii. Michael Blanpeid – další z expertů oslovených CNN – podotkl, že ostrov Hispaniola je zachycen mezi dvěma tektonickými deskami, které mohou vzájemně do sebe narážet. A pokud se to stane, vznikne podle Blanpeida zemětřesení.

Autoři: ,