Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Arabští šejkové chtějí v roce 2021 dobýt Mars

Svět

  17:00
ABÚ DHABÍ - Bohaté Spojené arabské emiráty se rozhodly, že jako první arabský a islámský stát dobudou vesmír. Ropou oplývající federace ležící v Perském zálivu ve středu oznámila, že zakládá vesmírnou agenturu. Do vesmírných technologií investovala už přes 5,4 miliardy dolarů.

Hlavním cílem vesmírné agentury SAE bude připravit misi na Mars v roce 2021 (ilustrační foto). foto: Reuters

Hlavním cílem nově založené instituce bude připravit misi na Mars v roce 2021. Právě v tomto roce budou totiž Emiráty slavit 50 let své existence. „Mise Spojených arabských emirátů na Mars znamená vstup islámského světa do vesmírného výzkumu. Dokážeme, že jsme schopni přinést lidstvu nový vědecký pokrok,“ řekl prezident SAE šejk Chalífa ibn Saíd an-Nahaján.

Jím vedená osmimilionová země sice zatím nemá podobné vědecké i průmyslové zázemí, jako mají třeba USA, Rusko nebo Čína, to se má ale rychle změnit. Arabský stát hodlá při přípravě mise spolupracovat s experty ze zahraničí a počítá se i s tím, že projekt dobytí rudé planety se stane milníkem ve vývoji země – právě sektor vesmírných technologií by se v příštích letech měl zařadit ke klíčovým odvětvím státu.

S technologickými firmami ze Západu jsou ve styku i zdejší aerolinky Etihad a Emirates a firma ležící v poušti v Abú Dhabí dodává sofistikované části letadlům Airbus.

Dosavadní investice SAE do vesmírných technologií už přesáhly 5,4 miliardy dolarů, vláda se soustředila především na přenos satelitních dat (společnost Al Yah Satellite Communications), mobilní satelitní komunikaci (Thuraya Satellite Communications) nebo Zemi mapující systém Dubai Sat.

ČTĚTE TAKÉ:

Devět měsíců k Marsu

Nová vesmírná agentura by měla aktivity těchto firem zastřešit a spojit je s partnery ze zahraničí. Agentura bude o výsledcích své práce pravidelně informovat vládu a má slíbenou finanční a administrativní nezávislost. O tom, kolik přesně chtějí ropní šejkové do vesmírného výzkumu investovat, včerejší zprávy nehovoří. Jak ale připomněla agentura Reuters, zdroje v SAE nechybí: jen největší ze sedmi emirátů, Abú Dhabí, má údajně na svých kontech 800 miliard dolarů.

Více než šedesát milionů kilometrů dlouhá cesta arabské sondy na Mars by měla trvat devět měsíců. Pokud se opravdu uskuteční, stane se ropný stát teprve devátou zemí světa s programem na průzkum Marsu.

Autor: