Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Česku příležitost nedostal. Kaplický svou knihovnu prosadit nestihl

Lidé

  16:23
PRAHA - Architekt Jan Kaplický se více než ve svém původním domově proslavil v zahraničí, jeho nejznámější stavby v Londýně či Birminghamu se staly ikonami. V Čechách ale tvůrce, nacházející inspiraci v organických tvarech přírody, nedostal příležitost své nadání předvést naplno. Kaplického návrh na novou budovu Národní knihovny, představený před sedmi lety, skončil u ledu a jeho autor, bojující za realizaci stavby, zemřel 14. ledna 2009 ve věku 71 let.

Jan Kaplický foto: MAFRA - Ondřej Němec

Jen pár hodin předtím se Kaplickému narodilo druhé dítě. "Budova Národní knihovny, kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místě někdejšího pomníku diktátora, je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu, její vskutku demokratickou paralelou, je zosobněním tvořivého ducha, výrazem vzdělanosti, kulturnosti a humanity tradičně svázaných s Prahou...," napsal tehdy v dopise, který by si malá Johanka měla přečíst ve 12 letech, Václav Havel.

"Nejzávažnější okamžik v mém životě"

Bývalý český prezident se ale mýlil. Kaplického knihovna, jejíž vzhled budil od počátku vášně, totiž nad Prahou nejspíš nikdy stát nebude. Architekt, jehož jméno v té době širší veřejnosti moc neříkalo, přitom v roce 2007 po vyhlášení výsledků soutěže neskrýval nadšení. "Je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. Doufám, že se uzavřel kruh od doby, kdy mě v roce 1955 nevzali v Praze na techniku jako neuspokojivého žáka. Je to neuvěřitelná čest," řekl tehdy Kaplický.

ČTĚTE K TÉMATU

Plánovaná devítiposchoďová knihovna vysoká 48 metrů, umístěná na Letné, měla pojmout na deset milionů svazků a počítalo se i s kavárnou, restaurací, studovnami či víceúčelovým sálem. Většina fondů měla být umístěna v podzemí budovy, což ale soutěž původně neumožňovala a kritici později tvrdili, že tím Kaplický i porota porušili její podmínky.

Vizualizace blobu na Letné

Česká komora architektů požádala o prověření regulérnosti soutěže Mezinárodní unii architektů, ta však žádná pochybení nenašla.

Netradiční stavba vyvolala nadšení - ale i silnou kritiku, například Milana Knížáka, který v té době vedl Národní galerii. Nový rozměr diskuse okolo "blobu" dostala ve chvíli, kdy do ní vstoupili politici.

Prezident Václav Klaus už v květnu 2007 prohlásil, že návrh je "nesmírně nepokorný, svévolný, až arogantní", svůj původně vstřícný názor změnil tehdejší primátor Pavel Bém. Naopak Václav Havel se postavil mezi zastánce stavby a z celé kauzy se rychle stalo politikum.

Celosvětová sláva Prahy

Vybudování Kaplického knihovny, která podle obdivovatelů mohla Prahu proslavit po celém světě, ale zkomplikoval také spor o pozemek, do věci se navíc vložil antimonopolní úřad, který v srpnu 2008 doporučil soutěž zrušit.

Samotný Jan Kaplický byl z celé kauzy, kterou jeho v českém prostředí novátorská stavba vyvolala, rozčarován a v říjnu 2008 odmítl od ministerstva kultury přijmout cenu za přínos v oblasti architektury. Jeho náhlá smrt v lednu 2009 byla už jen smutným epilogem.

Chobotnice, nebo chrchel?

Pražská budova, nazvaná Chobotnice a jíž odpůrci posměšně říkali chrchel, nebyla ani zdaleka prvním netradičním projektem z dílny architekta, který vycházel z tvarů pavoučí sítě, křídel motýlů či rybích šupiny.

Technické problémy. To je další trumf úředníků magistrátu v boji proti stavbě nové knihovny.

Například jeho nejslavnější realizace, obchodní dům Selfridges v anglickém Birminghamu, je jakýmsi lesklým "pásovcem" z 20 000 hliníkových terčů, který doslova oživil do té doby šedivé město. Za vše mluví jedna z reakcí na tuto stavbu: "Tak už konečně tu přistáli Marťani".

Jan Kaplický

  • Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze, nadání zdědil po rodičích. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v roce 1968 emigroval do Británie.
  • Prošel několika kancelářemi, než v roce 1979 založil studio Future Systems, kde navrhl i tiskové centrum na kriketovém stadionu v Londýně oceněné prestižní Stirlingovou cenou. Již po Kaplického smrti bylo dokončeno jeho muzeum Ferrari v Modeně, v Českých Budějovicích nyní chystají výstavbu koncertní síně ve tvaru rejnoka.
  • Jednu dobu žil Kaplický se známou českou architektkou Evou Jiřičnou, oženil se ale až v roce 1991 s další kolegyní, Amandou Leveteovou, s níž měl syna Josefa.
  • S druhou manželkou, o čtyři dekády mladší filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou, jež po svatbě přijala příjmení Kaplicky, se poznali koncem 90. let díky přednášce, kterou měl v pražském Veletržním paláci pro příznivce moderní architektury. Vzali se po tříleté vážné známosti v roce 2007.
  • Kaplický zemřel 14. ledna 2009 v Praze na selhání srdce. Ten den mu manželka Eliška porodila dceru Johannu.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!