Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Architekt, kterého učitelé nechápali

Česko

Španělský architekt Antoni Gaudí navrhl katedrálu Sagrada Família v Barceloně, kterou nyní posvětil papež Benedikt XVI.

BARCELONA/PRAHA V neděli papež Benedikt XVI. během návštěvy Španělska posvětil barcelonskou katedrálu Sagrada Família (Svatá rodina). Autorem nezvyklého chrámu byl španělský architekt, Antoni Gaudí, který na přelomu 19. a 20. století šokoval svými návrhy domů, parků a interiérů. V době, kdy Evropě vládla secese, Gaudí navrhl svoji vlastní interpretaci toho, jak má tento dekorativní výtvarný styl vypadat.

Antoni Gaudí se narodil v roce 1852 v malém městečku Reus u Tarragony. Věčně nemocné dítě hledalo únik z nudy ve vlastním světě, v nejbližším okolí domova. Pozoroval stromy, zvířata a rostliny. Svět přírody, která má ty nejdokonalejší tvary, posloužil Gaudímu později jako největší inspirace pro jeho tvorbu.

Studoval církevní školu v Reus, ale snil o cestě do Barcelony, kde chtěl studovat přírodovědeckou univerzitu. Po třech semestrech však přestoupil na známou architektonickou univerzitu Escola Provincial d’Arquitektura. Učitelé si s ním často nevěděli rady. Jeho návrhy neodpovídaly dobovému diktátu. Gaudí kreslil domy s oblými tvary, fasády vypadaly jako mořská vlna a okna připomínala okvětní lístky. Příroda a architektura jako by v jeho skicách prorůstaly, vše od Gaudího bylo natolik jiné, že se o něm říkalo: buď je to blázen, nebo génius. V průběhu studia asistoval svému profesorovi Francisku de Villarovi, který navrhl sochařskou výzdobu u kláštera Montserrat nedaleko Barcelony. O pár let později se jejich role prohodily. Katedrála chudých Villar byl v roce 1877 osloven, aby navrhl novou katedrálu Sagrada Família v centru Barcelony. Pracoval na projektu šest let, byl však odvolán, prý kvůli přemrštěným finančním nárokům. Práci po něm převzal právě jeho bývalý student Gaudí. Stavba monumentální katedrály začala v roce 1883. Gaudí měl jen základní plán, jak by měl chrám vypadat. Nikdy nepoužíval žádné výkresy, vše nosil v hlavě a finální podobu dával stavbě přímo na staveništi, když běhal mezi dělníky a rozděloval úkoly. Domníval se, že stavbu dokončí během deseti až patnácti let, jenže katedrála není dodnes hotová. Snad bude dokončena v roce 2026.

Pro Gaudího se práce stala posedlostí, rezignoval na osobní život a žil jen snem o katedrále. Dílnu si otevřel v těsné blízkosti staveniště. Dělníci pracující na stavbě vytvořili křesťanskou komunitu. Gaudí se k nim choval přísně, ale spravedlivě. I přestárlí zedníci našli uplatnění, nosili vodu nebo zapalovali svíčky.

Jako inspirace Gaudímu sloužila nejen příroda, ale také lidé, kteří ho obklopovali. Předlohou pro sochu Jidáše mu byl hlídač Josef, těžký alkoholik. Kromě chrámu projektoval Gaudí i obytné domy či vily. Jedním z hlavních sponzorů odvážných architektonických projektů byl podnikatel Eusebio Güell. Gaudí pro něj navrhl obrovský členitý park v Barceloně. Postupem času se Gaudí rozhodl, že zanechá práce na komerčních zakázkách, a od roku 1918 pracoval již jen na katedrále. Stavba byla financována z dobrovolných darů. Protože zaměstnávala množství barcelonských řemeslníků, dostala přezdívku „Katedrála chudých“. Gaudí si přál, aby i v budoucnu jeho stavba byla financována pouze z darů a ze vstupného. Většina jeho prací je k vidění v Barceloně, další stavby najdeme ve městě León či na ostrově Mallorca.

Jedna ze staveb byla určena také pro New York. Gaudí si vysnil budovu, která by tehdy, v roce 1910, byla nejvyšším domem americké metropole. Hotel Atracción měl symbolizovat kosmickou raketu, vysokou 360 metrů. Tak odvážný projekt však investoři zamítli. O hotelu se mluvilo také jako o jedné z variant pro Ground Zero. Ani tentokrát však kosmický návrh neuspěl, informoval server BBC.

V roce 1926 se Gaudí stal obětí dopravní nehody. Zemřel pod koly tramvaje při přecházení ulice poblíž monumentu, kterému zasvětil více než čtyřicet let života.

Obrázek

GAUDÍHO SVĚT

Kryptogram na fasádě: magický čtverec se 16 číslicemi, jejichž součet ve všech řadách dává číslo 33 (věk Krista)

18 věží je bohatě zdobeno různými ornamenty, oblouky a výběžky

Katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina) v Barceloně (1882-?)

Antoni Gaudí y Cornet (1852–1926) katalánský architekt, průkopník secese

Hotel Atracción (1908) nezrealizovaný mrakodrap v New Yorku

Park Güell (1914)

Dům Battló (1904)

Palác Güell (1889)

Apoštolský nuncius kardinál Ragonesi si v doprovodu Gaudího (s bílým vousem) prohlíží rozestavěnou katedránu (1915)

Autor: