Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Armáda sesadila šéfa zabezpečení muničních skladů. Stíhá ho policie

Česko

  5:00
PRAHA - Česká armáda přišla o šéfa zabezpečení muničních skladů. Náčelníka Bohuslava Jabůrka podle zjištění serveru Lidovky.cz stíhá policie. Generální štáb ho proto postavil mimo službu, obvinění ale odmítl komentovat.

Náčelník Centra zabezpečení munice Agentury logistiky, podplukovník Bohuslav Jabůrek. foto: Ministerstvo obrany ČR

Podplukovník Bohuslav Jabůrek pracoval v armádní Agentuře logistiky. Coby náčelník Centra zabezpečení munice měl na starosti mimo jiné pravidla skladování, systémy zabezpečení i kontroly skladů.

  • Bohuslav Jabůrek řídil činnost Centra zabezpečení munice, které je ústředním skladovým, zkušebním a zásobovacím zařízením armády.
  • Slouží k nepřetržitému zabezpečení svazků, útvarů a zařízení municí, řízenými střelami, výbušninami a pyrotechnickými prostředky.

„Bohuslav Jabůrek byl dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem bylo, že jsme obdrželi usnesení policie o zahájení trestního stíhání,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Jan Šulc, mluvčí Generálního štábu Armády České republiky.

Jabůrek musel křeslo opustit už na začátku dubna a coby voják z povolání bude mimo službu pobírat nižší plat. „Služební poměr bude ukončen na konci června a zanikne uplynutím doby jeho trvání,“ dodal mluvčí. O tom, že je trestně stíhán, informoval Generální štáb sám Jabůrek.

Šéf armádní logistiky Vladimír Halenka.

Agentura logistiky je podřízená řediteli sekce podpory ministerstva obrany. Právě té dříve šéfoval Vladimír Halenka, obviněný z údajně nevýhodného prodeje nepotřebné vojenské techniky. I jeho zprostila armáda výkonu služby.

Proč musel své místo opustit Jabůrek, se ověřit nepodařilo. Jedna z neoficiálních verzí zní, že dovolil, aby komerční společnost střílela na armádních střelnicích. Na místě údajně vznikly škody na majetku, což odporuje interním pravidlům. Ke konkrétnímu obvinění se ale Generální štáb vyjadřovat nechtěl.

Na pozici náčelníka Centra zabezpečení munice Agentury logistiky nyní úřad vypsal výběrové řízení.

Nevýhodný prodej materiálu

Po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích se velké zbrojařské firmy dostaly do hledáčku policie. Třeba v kauze Vladimíra Halenky figuruje největší česká zbrojařská firma Excalibur Army. Podle zjištění Lidových novin měly přes státní podnik VOP CZ připlout vojenské náhradní díly právě do Excalibur Army, zbrojařské společnosti Jaroslava Strnada. Kromě komerčních zbrojařů se detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale zajímali také o ministerské úředníky.

Zásah na obraně? Na NKÚ přišli detektivové a začalo se vyšetřovat

Jak navíc informoval server Lidovky.cz, prapočátek policejní razie na obraně je možné hledat už v roce 2013. O podezřele levný prodej armádního majetku zbrojařskému impériu Excalibur Army se totiž zajímal už Nejvyšší kontrolní úřad. Na základě jeho kontroly naběhl na úřad protimafiánský útvar s žádostí o pomoc.

„Bezprostředně po zveřejnění našeho závěru nás kontaktoval přímo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Požádali o zpřístupnění kontrolních protokolů a poskytovali jsme jim také součinnost v šetření,“ potvrdil serveru Lidovky.cz prezident úřadu Miloslav Kala (VÍCE čtěte ZDE).

Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu

  • Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval od září 2012 do března 2013 hospodaření státního podniku Vojenský opravárenský podnik CZ (VOP CZ), jehož zakladatelem je ministerstvo obrany.
  • Zaměřil se konkrétně na období let 2009 až 2011.
  • Kontroloři se zaměřili na pět případů prodeje nepotřebného nemovitého majetku.
  • Ve Šternberku to byl majetek za 274 milionů, jehož součástí byla i vybavená montážní hala z roku 2007. Stavba stála 219 milionů.
  • Podle znaleckého posudku byla kupní cena stanovena mezi 84 a 134 miliony.
  • Hodnotící komise jako vítěze vybrala nejvyšší nabídku, a to 136 milionů.
  • „Ministerstvo obrany rozhodovalo nekoncepčně a nekoordinovaně,“ napsal tehdy Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě. Souhlas s prodejem udělilo totiž až poté, co ho odsouhlasila dozorčí rada, přestože byl prodej plánován už od roku 2011.
  • Podle kontrolorů nakonec vznikla účetní ztráta ve výši 146 milionů korun. K tomu je třeba připočítat ještě odstupné zaměstnanců, čímž se ztráta vyšplhala až na 187 milionů (VÍCE čtěte ZDE).

    Zdroj: Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...