Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Armáda vykázala prezidenta z Hondurasu. Chtěl být déle u moci

Svět

  16:51
TEGUCIGALPA - Honduraského prezidenta Manuela Zelayu v jeho paláci zatkli vojáci a nechali přepravit do Kostariky. V tomto státě už Zelaya údajně požádal o azyl. Faktický státní převrat se odehrál těsně před začátkem sporného referenda, díky němuž levicový prezident chtěl získat souhlas ke změně ústavy a možnost zůstat ve funkci i po vypršení mandátu.

Honduraští vojáci přijíždějí k prezidentskému vojáci. foto: ČTK

Podle Zelayova osobního tajemníka vojáci obklíčili prezidentovu rezidenci, odzbrojili ochranku a hlavu státu zadrželi. Pak prezidenta odvezli na leteckou základnu na předměstí hlavního města Tegucigalpy. Podle agentur byl odtud přepraven do Kostariky.

Poté, co se rozšířila informace o tom, že Zelaya byl poslán do exilu, se před prezidentským palácem shromáždili demonstranti. Prezidentovi příznivci měli na sobě trička s nápisem "Ano" na podporu referenda. Dav blokoval hlavní ulici a házel kameny. Na vojáky pokřikoval "Zrádci, zrádci", popsala agentura AP. Ulicemi prý projížděly tanky a vojenské automobily. Policie proti protestujícím údajně použila slzný plyn.

Prezident na dnešek vyhlásil referendum o ústavních změnách, které by mu umožnily zůstat v čele země. Plebiscit však vyvolával spory a napětí.

Armádní velení Zelayovi odmítlo pomoci všelidové hlasování uspořádat. Prezident vzápětí nejvyšší velení odvolal, ale soud nařídil jeho návrat.

Zelaya prohlásil, že soudní nařízení neuposlechne. Šéf generálního štábu Romeo Vásquez Velásquez už před několika dny oznámil, že referendum podpořit nemůže. Současně ale vyloučil možnost převratu.

Podle soudu bylo referendum nezákonné
Státní zastupitelství a nejvyšší soud označily plebiscit za nezákonný, i když jeho výsledek není právně závazný. Podle justičních odborníků jde o součást snah prosadit změnu základního zákona země neústavní cestou.

Odpůrci referenda prezidentovi vyčítají, že úpravou ústavy chce v zemi zavést po venezuelském vzoru diktaturu. V čele Venezuely stojí kontroverzní prezident Hugo Chávez.

Zelayovo zadržení vojáky odsoudila Evropská unie. České předsednictví EU oznámilo, že sedmadvacítka žádá prezidentovo okamžité propuštění.

"Je to nepřijatelné narušení ústavního pořádku v Hondurasu," řekl český ministr zahraničí Jan Kohout, který unii zastupuje. Stav v zemi označil za "státní převrat".

Politování nad Zelayovým zadržením a jeho vyhnáním z Hondurasu vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Situace v zemi se podle něj musí řešit mírovou cestou bez vnějších zásahů. Aktéry v Hondurasu vyzval k respektování demokratických pravidel a zákonů.

Zelayovo vypuzení z Hondurasu už odsoudili také levicoví prezidenti Venezuely a Bolívie Hugo Chávez a Evo Morales.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...