Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

37 tisíc uniforem, zbraně i cela Josefa Mašína. Vojenské muzeum na Žižkově projde rekonstrukcí

Česko

  6:00
PRAHA - Armádní muzeum na pražském Žižkově se po 85 letech od svého vybudování dočká rekonstrukce. Oprava bude stát zhruba 600 milionů korun a začít by měla ještě letos. Opětovné otevření budovy je naplánováno na rok 2020. Podle ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka se výstavní prostory zčtyřnásobí. Expozice se rozrostou o předměty ze středověku či současných misí a přibude legionářská kavárna s terasou na střeše věnovaná československým výtvarníkům.

Čeští legionáři malovali na stanové díly upoutávky na různé akce. Ředitel Knížek ukazuje jednu z nich. foto:  Petr Topič, MAFRA

Koupí ‚vodního buvola‘ získala naše sbírka na hodnotě, říká historik Burian

Lidovky.cz: Na přípravách rekonstrukce žižkovského muzea se pracovalo 15 let. Proč trvaly tak dlouho?
Stáli jsme před zásadní otázkou, jak rekonstrukci provést, protože celé podzemí Žižkova bylo plné sbírkových předmětů a svazků. Nacházelo se v něm kolem půl milionu předmětů ze sbírek z různých období od chladných zbraní až po stejnokroje. Pro představu máme zhruba 37 tisíc stejnokrojů. Hlavní idea, jak rekonstrukci udělat byla, nejdříve se ovšem musely postavit nové depozitáře, aby sbírky a knihy bylo kam uložit.

Lidovky.cz: Ty vznikly kde?
Postavili jsme je už před šesti lety ve Vojenském technickém muzeum v Lešanech. Následně jsme začali řešit projektovou dokumentaci, která byla hodně náročná, trvala téměř dva roky. Do budovy žižkovského muzea totiž nebylo od roku 1932 nikdy investováno, neprošla žádnou rekonstrukcí. Museli jsme ji celou prozkoumat nejen podle dobových plánů.

Aleš Knížek ve své kanceláři.
Ředitel VHÚ přibližuje uniformu Františka Ferdinanda d’Este.

Lidovky.cz: Co to konkrétně znamená?
Musely se například nechat zpracovat statické posudky. Podél muzea ještě před několika lety vedla trať, po níž jezdily desítky vlaků denně. V důsledku toho se kopec (Vítkov – pozn. red.) otřásal a budova se posunula. Bude proto nezbytné ji trochu „zvednout“. Právě investice do statiky budou tvořit podstatnou část ze 600 milionů korun, které rekonstrukce pravděpodobně vyžádá.

Lidovky.cz: Čeho se bude rekonstrukce dál týkat?
Nejpodstatnější bude zastřešení nádvoří, kde vznikne multifunkční prostor pro slavnostní a příležitostné akty. Konat se tam budou například konference, přednášky či koncerty. Restaurováním projde fasáda, která se nebude dělat nově, neboť je v téměř nepoškozeném stavu. Restaurován bude původní byt generála Rudolfa Medka, iniciátora muzea. Svazky a dokumenty z prostorů archivu československých legií a knihovny zůstanou v depozitáři v Lešanech, nahradí je další výstavní plochy. Muzeum bude zároveň zpřístupněno od cyklostezky, která vede na úpatí Vítkova.

Nádvoří muzea bude zastřešené. Vznikne tak společenský prostor pro konference či koncerty.

Lidovky.cz: Co nového návštěvníkovi nabídnete?
Předpokládáme, že výstavní plocha se zčtyřnásobí. Muzeum bude nově zaměřené od nejstarších českých vojenských dějin až po mise z posledních let, zatímco momentálně vystavujeme předměty od roku 1914 do 50. let 20. století. Když návštěvník po rekonstrukci přijde, projde se dějinami od 9. století až do současnosti. Co se týče obsahu sbírek, půjde o jednu z největších expozic v Evropě. Budova má výhodu, že jsme ji mohli „nafouknout“, aniž bychom porušili její vzhled, což by nám památková péče ani nepovolila. Spolupráce s památkáři ale byla vynikající, přistupovali k tomu velmi citlivě a hlavně v interiérech nám pomohli vyřešit plno věcí ku prospěchu muzea.

Ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Lidovky.cz: Víte konkrétně, co do „nafouknuté“ budovy umístíte?
Vedle zmiňované stálé expozice nabídneme návštěvníkům doplňující příležitostné výstavy, které se budou konat ve dvou velkých sálech. Připravíme například obsáhlou, zhruba půlroční výstavu o chladných zbraní. Máme samozřejmě v plánu i další tematické výstavy, které budou doplněné o audiovize, příběhy jednotlivých hrdinů a vzpomínky lidí na události druhé světové války, ale i ze současných misí. Náš edukativní program pro děti a mládež rozšíříme také o interaktivní část, aby si děti dokázaly představit, kolik například váží puška, přilba nebo plná polní.

Lidovky.cz: To je spousta inovací.
V posledním patře muzejní budovy navíc bude kavárna s terasou věnovaná československým výtvarníkům - legionářům jako byli František Kupka, Otto Gutfreund, Václav Špála, Emil Filla, Vojtěch Preissig nebo Josef Váchal. Většina z nich byli vojáci, kteří bojovali na frontách první světové války, kde také malovali. Když v roce 1920 vznikla tato instituce, tehdy ještě plukovník Rudolf Medek (později generál – pozn. red.) je povolal a zřídil takzvanou výtvarnou skupinu. Umělci malovali výjevy z bojišť, vzpomínky na své kamarády, karikatury, plakáty. Tyto malby jsou uloženy ve sbírkách Vojenského historického ústavu. Právě z kopií těchto kreseb z období první světové války bude v kavárně udělaná expozice.

Návštěvníkům kavárny se naskytne výhled na polovinu Prahy. Líbit se bude obzvlášť milovníkům železnice.

Lidovky.cz: Plánujete po rekonstrukci vystavovat i vojenskou techniku?
Rádi bychom vystavěli kousky ze slavné historie československého dělostřelectva první republiky a tankovou techniku první republiky a druhé světové války, ať už z východní nebo západní fronty. Konkrétně co, zatím nevím, protože vše bude záležet, jak bude probíhat stavba a do jaké míry budeme řešit rozložení techniky kvůli nosnosti prostoru. Pod nádvořím, o němž se nyní bavíme, totiž vznikne mezipatro, které dnes neexistuje. Byť máme vše spočítané, bude třeba se vším ještě pracovat.

Lidovky.cz: Do kdy bude muzeum v provozu? Necháte jej během oprav alespoň částečně přístupné?
V provozu by mělo být do září letošního roku. Poté se uzavře a promění se ve staveniště. Návštěvníkům se ale budeme snažit exponáty přiblížit na příležitostných výstavách, které budeme dělat u našich partnerských institucí jako je Národní muzeum nebo Správa Pražského hradu.

Lidovky.cz: Kdy jej veřejnosti znovu otevřete?
Počítáme, že celá expozice by se měla otevřít v roce 2020 na výročí založení Vojenského historického ústavu a návratu československých legií. Rekonstrukce bude rozdělená na dvě části – opravu budov a přípravu expozice. Obě části by měly trvat dva roky.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...