Armstrong se už dělí o vedení

Tour de France: Cancellarovi patří stále žlutý trikot, s americkým cyklistou má ale na vteřinu shodný čas

MONTPELLIER Útok Lance Armstronga na osmé prvenství na Tour de France začíná nabírat na obrátkách. Včerejší čtvrtou etapu, kterou byla časovka družstev na 39 km, vyhrála stáj Astana v čele se sedmatřicetiletým americkým cyklistou. Sedminásobný vítěz slavného závodu se po ní v průběžném pořadí dotáhl na lídra Fabiana Cancellaru.

Legendární závodník si však na návrat do žlutého trikotu, který naposledy oblékl před čtyřmi lety, bude muset počkat. V čele pořadí je díky vítězství v úvodní časovce jednotlivců stále Cancellara. Oba lídři pořadí mají úplně totožný čas. „Mají tady švýcarské hodiny. Čas je na mé straně,“ žertoval po etapě lídr stáje Saxo Bank.

„Jsem trochu zklamaný, protože jsem se do žlutého trikotu chtěl dostat. Taková je holt cyklistika,“ přidal Armstrong. „Začínám litovat, že jsem předchozí čtyři roky proležel na pláži. Když se ale ohlédnu za naším výkonem, tak jsme bojovali, tým byl perfektní a lépe jsme jet nemohli.“ Kreuziger nechtěl riskovat Tour viděla týmovou časovku poprvé od roku 2005. Jezdci Astany vyrazili na trať v okolí Montpellier jako poslední a do cíle dojeli v jasně nejlepším čase. Druhý GarminSlipstream zaostal o 18 vteřin, Cancellarův Team Saxo Bank byl na třetím místě pomalejší o 40 vteřin. Stáj Liquigas s českým jezdcem Romanem Kreuzigerem obsadila čtvrté místo.

Český cyklista si tak v průběžném pořadí pohoršil o tři příčky a patří mu 15. místo s mankem minuty a 31 sekund. V soutěži o bílý trikot pro nejlepšího jezdce pod 25 let ztrácí Kreuziger na vedoucího Němce Tonyho Martina 40 vteřin. „Byl to dobrý výkon celého týmu. Dlouho jsme jeli pohromadě, první náš závodník odpadl zhruba šest kilometrů před cílem, další až na kiláku,“ řekl Kreuziger na svých internetových stránkách. „Dávali jsme si pozor v zatáčkách, kde se dost padalo. Byl nesmysl tam riskovat, protože v nich člověk skoro nic nezískal, ale mohl hodně ztratit. Měli jsme to dobře najeté,“ pochvaloval si.

Jedinou slabší chvilku si Liquigas podle českého jezdce vybral v samém závěru. „Na pětistovce jsme se trošku trhli a mohli jsme tam ztratit možná šest nebo sedm vteřin,“ uvedl.

Stále zhoršující se postavení v průběžném pořadí Kreuzigera neznepokojuje, očekává totiž, že většina lépe postavených jezdců v prvních větších kopcích odpadne.

Výsledky - 4. etapa (časovka družstev 39 km): 1. Astana 46:29, 2. Garmin-Slipstream -18, 3. Saxo Bank -40, 4. Liquigas -58, 5. ColumbiaHigh Road -59, Průběžné pořadí: 1. Cancellara (Švýc.) 10:38:07, 2. Armstrong (USA) stejný čas, 3. Contador (Šp.) -19, 4. Klöden (Něm.) -23, 5. Leipheimer (USA) -31, 6. Wiggins (Brit.) -38, 7. Zubeldia (Šp.) -51, 8. Martin (Něm.) -52, 9. Zabriskie (USA) -1:06, 10. Millar (Brit.) -1:07, ...15. KREUZIGER -1:31.

Dnešní program - 5. etapa: Le Cap d'Agde - Perpignan (196,5 km).

lidovky.cz Zpravodajský server Lidových novin Tour de France 2009 Výsledky a ohlasy z dnešní etapy www.lidovky.cz/sport