Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Arsenal zvládl londýnské derby

V novoročním kole anglické ligy nezaváhali ani fotbalisté Manchesteru United a Chelsea

LONDÝN Ani na začátku nového roku neopustili fotbalisté Arsenalu první místo v anglické lize. Po včerejší výhře 2:0 nad West Hamem si udrželi dvoubodové vedení v čele tabulky Premier League, které získali po sobotním klopýtnutí dosavadního lídra Manchesteru United.

Za vítězstvím nasměroval svěřence trenéra Arséna Wengera chorvatský reprezentant brazilského původu Eduardo, jenž se prosadil na malém vápně už ve druhé minutě a skóroval potřetí ve dvou zápasech. Pojistku přidal ještě do poločasu po brejku Adebayor a potvrdil tak pravidlo posledních měsíců. Pokud skóruje, Arsenal neprohraje. Český reprezentační kapitán Tomáš Rosický odehrál téměř celý zápas, střídal dvě minuty před koncem.

Z porážky a ztráty vedení se těžko vzpamatovával Manchester, jenž po brance Téveze z 25. minuty těsně porazil Birmingham. Argentinský útočník však zápas nedohrál, v poločase odkulhal se zraněným kotníkem.

Manchester si udržel čtyřbodový náskok před Chelsea, která v dalším londýnském derby vydřela na hřišti předposledního Fulhamu vítězství 2:1. Tým brankáře Petra Čecha, který s pohmožděným bokem nebyl v druhém utkání za sebou ani na lavičce, musel proti outsiderovi výsledek otáčet, protože už v 10. minutě inkasoval z penalty za faul Joea Colea a až do přestávky byl pod soupeřovým tlakem.

Naděje nového domácího kouče Roye Hodgsona na vítěznou premiéru u mužstva vydržely až do druhé půle, než v 54. minutě Salomon Kalou vyrovnal.

O osm minut později otočil výsledek úspěšně provedenou penaltou kapitán německé reprezentace Michael Ballack, který si předtím standardní situaci sám vysloužil.

Na dosah vedoucí čtveřice se po vítězství nad Middlesbrough dotáhl Everton, který ztrácí na Liverpool jen bod. „Reds“ ale mají dva zápasy k dobru.

Na všech anglických stadionech si diváci a hráči připomněli tragickou smrt kapitána fotbalistů skotského Motherwellu Phila O’Donnella, který zkolaboval v závěru sobotního utkání s Dundee United.