Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kdo jsou Asadovi věrní? Pohled do zákulisí syrského režimu

USA

  7:00
Souzeno podle zpráv světového tisku, je Bašár Asad absolutním vládcem Sýrie. Zemi však spíše řídí malá skupina alavitů často propojená příbuzenskými vazbami. Podívejme na ty nejvýznamnější osobnosti v zákulisí, jak je charakterizuje BBC.

Syrský prezident Bašár Asad při modlitbě mezi svými blízkými foto: Reuters

Máhir al-Asad

Nejmladší bratr prezidenta Asada považovaný za druhého nejmocnějšího muže Sýrie.

Údajně to byl právě Máhir, kdo v roce 2000 přesvědčil svého bratra, aby zastavil proces postupného politického tání tzv. Damašské jaro.

Se silnou pozicí v armádě v vysokým postem ve straně Baas jej mnozí po smrti Háfize al-Asada považovali za nejlepšího otcova nástupce. Přednost však dostal starší Asad.

Máhir má přitom na rozdíl od Bašára, který je očním lékařem, vojenské vzdělání. Velí elitní republikánské gardě chránící režim před vnitřním nebezpečím a čtyřem obrněným divizím považovaným za vůbec nejlépe vyzbrojené síly v celé armádě.

Právě Máhirovi jednotky jako první zasáhly proti rodící se revoluci. V březnu 2011 přispěchal se svou čtvrtou obrněnou brigádou k prvnímu ohnisku nepokojů, městu Deraá, aby zde potlačil veškerý odpor. Město obklíčil a ostřeloval zatímco pěší jednotky prováděly nemilosrdnou domovní razii. Pátraly po odpůrcích režimu.

Máhir má reputaci emocionálně nestabilního násilníka.V květnu 2011 se objevilo video, ve kterém obklopený policejními důstojníky střílí do neozbrojených demonstrantů na damašském předměstí.

Rámí Maklúf

Bratranec Bašára Asada platí v Sýrii za nejmocnějšího muže tamní ekonomiky. Podle některých zpráv není vůbec možné v Sýrii jakkoli podnikat bez jeho svolení.Opozice viní Maklúfa z financování a organizace provládních demonstrací.

Maklúf je hlavou obchodního impéria, které začal budovat již jeho otec. Od nástupu Bašára Asada však mimořádně prosperuje. V současné době kontroluje dvě banky, zóny volného obchodu, aerolinky, dva televizní kanály, import tabáku a luxusních automobilů a také telefonní společnost Syriatel.

Rámí Maklúf symbolizuje v Sýrii korupci a klientelismus. Jak uvedl bývalý syrský vice-prezident Abdul Khaddam projevila se vláda Bašára Asada „transformací korupce v instituci“ pod vedením Rámího Maklúfa. Západ jej obvinil z „manipulací soudního systému a využívání výzvědných služeb k zastrašování konkurence“.

V roce 2012 oznámil, že se stahuje z podnikání a nadále se bude věnovat pouze charitě. Opoziční lídři zpochybnili pravdivost této zprávy.

Generál poručík Alí Mamlúk

Mamlúk je velitelem Národní bezpečnostní agentury, která koordinuje početné syrské výzvědné služby a zodpovídá se výhradně prezidentu Asadovi. Svůj úřad převzal po bombovém atentátu, při kterém zahynula většina velení tajných služeb.

Působil ve více zpravodajských službách, má tedy mimořádně dobré vztahy s jejich současnými veliteli – šéf rozvědky vojenského letectva i Generálního bezpečnostního direktoriátu byli dříve jeho asistenty.

Více o tématu zde:

Národní bezpečnostní agentura se pod jeho velením podílela na utlačování syrského disentu a násilí proti povstalcům.

Mamlúk také řídil spolupráci s íránskou tajnou službou, která zásobovala syrskou rozvědku technologiemi, mimo jiné k monitorování internetu.

Rustum Ghazali

Šéf organizace monitorující organizovanou politickou aktivitu v zemi. Jeho úkolem je dohlížet na registrované politické strany a cenzurovat publikace s politickým obsahem.

Dříve byl velitelem syrské rozvědky v Libanonu. Spojené státy obvinily Gazaliho z ovlivňování libanonské politiky tak, aby zůstávala loajální syrským zájmům. Přímo odpovědný mu údajně byl i samotný náčelník generálního štábu libanonské armády.

Čtěte také:

Po vypuknutí povstání vyslala vláda Gazaliho do města Deraá, aby uklidnil místní obyvatelstvo.

Do současného postu byl jmenován krátce po bombovém atentátu na sídlo Národní bezpečnostní kanceláře, což ukončilo debaty o domnělém zběhnutí.

Dhu al-Himma Shalish

Velitel prezidentské ochranky. V minulosti byl spojován s dodávkami zbraní pro režim Saddáma Husajna.

Podle dostupných zpráv se Shalishův vliv od počátku povstání značně zvýšil. Údajně pro špinavou práci, kterou se nezdráhá pro režim dělat. Na starosti má pravděpodobně i vyzbrojováním proasadovských milicí. Evropská komise jej viní z „účasti na násilnostech proti demonstrantům“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!