18. března 2010 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ashtonová v Gaze kontroluje hospodaření s evropskými prostředky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Šéfka evropské diplomacie Cathrine Ashtonová na návštěvě uprchlického tábora v Gaze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka evropské diplomacie Cathrine Ashtonová na návštěvě uprchlického tábora v Gaze. |

GAZA Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová je na krátké návštěvě palestinských území. V Gaze se chce osobně přesvědčit, jak jsou využívány finance proudící z Evropské unie do této oblasti. Jen krátce po jejím příjezdu vypálili extremisté na Izrael raketu. Zabila jednoho člověka.

Raketa usmrtila asi třicetiletého thajského zemědělského pracovníka u izraelské příhraniční obce, nacházející se několik kilometrů severně od hranice s pásmem Gazy.

K odpovědnosti za útok se prostřednictvím sms zaslané novinářům přihlásila malá islamistická frakce Ansar Sunna. Ta je údajně napojena na teoristickou síť Al-Káida. Zřejmě se jedná o první oběť raketového útoku od třítýdenní izraelské ofenzivy v Gaze z přelomu let 2008 a 2009.

První oběť od války v Gaze
Smrtící raketa byla odpálena jen chvíli poté, co hranice do Gazy překročil konvoj obrněných aut se šéfkou diplomacie EU Ashtonovou. Ta sem přicestovala na krátkou návštěvu, aby na vlastní oči viděla, jak je v této oblasti využívána evropská humanitární pomoc a v jakých podmínkách lidé v této palestinské enklávě pod izraelskou ekonomickou blokádou žijí. Šéfka evropské diplomacie v souvislosti útokem odsoudila "všechny formy násilí". 

Oběť raketového útoku, zemědělský pracovník původem z Thajska.

Ashtonová je jedním z nejvyšších západních politických činitelů na návštěvě v Gaze od převzetí moci Hamasem v roce 2007. Evropská politička v rámci svého několikahodinového pobytu zamířila nejdříve do centra distribuce potravin Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA). Se zástupci Hamasu žádné setkání plánované nemá.

EU - největší zdroj humanitární pomoci
Evropská unie je největším poskytovatelem pomoci Palestincům, kteří od ní dostávají 1,4 miliardy dolarů ročně, včetně podpory pro palestinské uprchlíky dodávané prostřednictvím OSN.

Ashtonová je na Blízkém východě v rámci nových snah Evropské unie a Spojených států vzkřísit blízkovýchodní mírové rozhovory. Ty před několika dny zmařilo oznámení Izraele o nové výstavbě bytů ve východním Jeruzalémě.  

Jednání bude pokračovat v pátek v Moskvě. Na tamním summitu o situaci na Blízkém východě budou kromě EU zastoupeny Rusko, USA a OSN.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse