Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Při novém ‚11. září‘ zabíjeli turisty v barech. Na Bali zahynulo po útoku al-Káidy 202 lidí

Svět

  12:22
PRAHA - Přesně před patnácti lety vybuchly v oblasti Kuta na indonéském ostrově Bali dvě bomby. Na následky útoku al-Káidy v irském baru Paddy’s a nedalekém klubu Sari Club zemřelo na 202 lidí z 23 zemí světa. Za přípravu útoku bylo odsouzeno na 40 lidí z toho tři k trestu smrti a dva na doživotí.

Místo teroristického útoku na Bali v roce 2002. foto: ČTK/AP

Jonathan Ellwood byl učitel a působil v jedné ze škol na ostrově. V sobotu 12. října se rozhodl, že se půjde pobavit do jednoho z místních klubů v oblasti Kuta. Chvilku po jedenácté hodině večer dorazil do protilehlého irského baru Paddy’s islámský útočník a odpálil svou vestu s náloží. Ozval se výbuch.

Pobodaného policistu zachraňoval poslanec. Čekal s ním až do příletu vrtulníku

Lidé začali utíkat ven z klubu Sari, ve kterém byl i Jonathan. Dvacet vteřin bylo ticho. Pak explodovala silná trhavina v dodávce, která stála přímo před klubem. Celkově byla použita asi tuna výbušnin.

Během večera zemřelo 202 lidí. Mezi nimi bylo 88 Australanů, 38 Indonésanů, 28 Britů, 7 Američanů a 6 Němců. Dalších více než 200 lidí bylo zraněno.

Devětatřicetiletý Jonathan Ellwood byl bratrem Tobiase Ellwooda, který je v současnosti britským poslancem. Tobias se okamžitě odebral na místo, aby zjistil, jak na tom jeho bratr je. Stejně tak učinila jeho sestra, která se na místo dostala o den dříve.

Trosky po teroristickém útoku na Bali v roce 2002.

Když dorazila, připravovala se na nejhorší. Věřila, že Jonathan je v jedné z mnoha nemocnic, kam rozvezly sanitky zraněné. Následující den se dozvěděla, že v kapse jedné z obětí byl nalezen klíč od hotelového pokoje, ve kterém bydlel Jonathan.

„Neodvažovala jsem se jít ho identifikovat,“ uvedla v roce 2002 pro deník Telegraph. „Věděla jsem téměř okamžitě, že to je něco, čeho nejsem schopná.“ To dokázal až Tobias, který s sebou přivez z Británie bratrovy otisky prstů a zubní záznamy. Při pohledu na tělo v pytli číslo 157 měli oba dva jasno. Jon při útoku zemřel.

Jméno Ellwood se objevilo o patnáct let - letos  na jaře - později v souvislosti s jiným teroristickým útokem. Tobias tehdy již jako poslanec britské Dolní komory se snažil po útoku u Westminsterského paláce zachránit po dobu několika minut jednoho z policistů, které útočník napadl.

Místo, kde byl spáchán teroristický útok
Pomník obětem teroristického útoku na Bali.

Plán explozí na Bali vznikl deset měsíců před samotným útokem během setkání operativců teroristické organizace Džamá islámíja. S nápadem zaútočit na měkké cíle, jako jsou bary a kluby, přišel podle vyšetřování Riduán Isamudin známý také jako Hambalí. Útoky podle něj měly potenciál být efektivnější, než u hlídaných zahraničních ambasád. Hambalí je v současnosti držen v americkém zajetí ve vězení na Guantanámu a měl být přímou spojkou Usámy bin Ládina v jihovýchodní Asii.

Útok byl původně naplánován na 11. září 2002, tedy přesně na výročí od útoku na Světové obchodní centrum. Nakonec ale kvůli pomalé přípravě bomb musela být celá akce odložena až na říjen.

To, že se útok uskuteční na Bali, však nebylo jasné do srpna roku 2002, tedy dva měsíce před samotným spuštěním akce. Podle Aliho Imrona, kterého policisté uvěznili v roce 2003 na doživotí, padlo finální rozhodnutí v domě v oblasti Solo na Střední Jávě.

Bali bylo vybráno protože bylo podle Imrona často navštěvováno Američany a cílem bylo bránit Afghánistán před Američany. Fakt, že při útoku zemřelo jen sedm Američanů, bylo ukázkou toho, jak byli teroristi špatně informovaní.

Odsouzeno na 40 lidí

Za masakr na Bali byla odsouzena čtyřicítka osob, z toho tři teroristé k trestu smrti a čtyři na doživotí. Indonésané Imam Samudra, Amrozi Nurhasyim, kterému se přezdívalo „smějící se terorista“ a Huda Abdul Haq byli popraveni v listopadu 2008.

Indonésani Imam Samudra, Amrozi Nurhasyim, kterému se přezdívalo „smějící se terorista“ a Huda Abdul Haq byli popraveni v listopadu 2008.

V březnu 2010 byl při přestřelce s policií zabit v Jakartě jeden ze strůjců útoků na Bali Dulmatin, zvaný Génius, expert na bomby, jenž se podílel například i na sérii atentátů na kostely v Indonésii na Štědrý den roku 2000, při nichž zemřelo 18 lidí.

Ke dvěma a půl letům vězení byl v březnu 2005 odsouzen zakladatel JI Abu Bakar Bashir za to, že dal k útoku souhlas; podle soudu nebylo prokázáno, že k němu nabádal či se podílel na jeho přípravě. V červnu 2006 byl Bashir předčasně propuštěn. Trest mu byl zkrácen o čtyři měsíce u příležitosti výročí nezávislosti země. V červnu 2011 byl Bashir v jiném procesu odsouzen k 15 letům vězení za podporu terorismu - financoval výcvikový tábor pro teroristy v západoindonéské provincii Aceh.

Typ dodávky, která byla použitá během útoku na Bali v roce 2002

V lednu 2011 byl v pákistánském Abbottábádu dopaden další podezřelý z podílu na útocích na Bali. Jmenoval se Umar Patek. Více než tři měsíce nato americké speciální komando v tomto městě na severozápadě země dopadlo šéfa teroristické sítě Usámu bin Ládina. Spojené státy na Patekovo zatčení vypsaly odměnu milion dolarů.

Indonéský soud Pateka poslal v červnu 2012 na 20 let do vězení kvůli masakru na Bali i kvůli podílu na Vánočních útocích na kostely v Indonésii z roku 2000. Patek nedostal trest smrti, protože projevil lítost a omluvil se rodinám obětí, zároveň ale relativizoval svou úlohu v atentátech - prý „pomáhal namíchat“ jen 50 kilogramů výbušniny. Navíc tvrdil, že nechtěl útočit proti západním turistům, ale kvůli palestinské otázce proti Izraelcům.

Autoři: ,